Přes oceán se do USA valí tuny kokainu. Pobřežní stráž nasazuje drony

  • 98
Kutr pobřežní stráže USA se honosí jménem Stratton a na své palubě nese spoustu moderního vybavení. Jeho úkolem je odhalovat pašerácké lodě, které do Spojených států převáží stále rostoucí množství kokainu. A na otevřeném moři se vůbec nejedná o lehký úkol.

Dario Lopez, reportér agentury AP, strávil na přelomu února a března na palubě Strattonu dva týdny. Tuto loď si nevybral náhodou. Jedná se totiž o technologicky nejpokročilejší plavidlo pobřežní stráže. Kromě dronu je na palubě také vrtulník a další důležité technologie.

Dron startuje ze speciálního katapultu. Technici nejprve vytočí motor do vysokých otáček. Chvíli poté ho se zasvištěním katapult vymrští do vzduchu a dron se s lehkým bzučením vznáší k nebi. Záběry z dronu jsou pro posádku velmi důležité, kromě toho sledují specialisté na lodi samozřejmě také radar a snaží se zachytit lodě, často třeba jen rybářské bárky, které pašují kokain.

Samotná loď Stratton je jedna z pěti plavidel, které dohlíží na oblast velikou neuvěřitelných 15,5 milionů čtverečních kilometrů. Jen pro srovnání, rozloha Česka je 79 tisíc čtverečních kilometrů. Je tedy jasné, že pět lodí, které hlídkují jak v Karibském moři a Mexickém zálivu, tak v Tichém oceánu na západ od Střední a Jižní Ameriky, nemají bez adekvátních technologických pomůcek příliš šancí pašeráky dopadnout.

Podezřelý cíl na dohled

„Dříve, když jsme nebyli schopní nikoho dopadnout a dokonce ani spatřit, tak jsme se poplácávali po zádech a říkali si, jak jsme je museli zastrašit,“ říká reportérovi AP admirál Paul Zukunft, velitel pobřežní stráže. „Nyní málokdy uplyne 72 hodin, aniž nastane nějaký zásah. A když vyšleme loď na moře, tak se již téměř nestane, aby se nevrátila s několika zadrženými,“ dodává.

Amerika je zavalena kokainem, rekordní produkci pomohl kolumbijský mír

Počet zásahů se zvyšuje jednak díky nově vybaveným lodím, zároveň však prudce roste i objem pašovaného kokainu. Na jedno plavidlo, které stráž zachytí, připadají další čtyři, které proklouznou nepozorovaně. A vysoký výdělek i z pouze jedné cesty znamená pro pašeráky tak lákavou příležitost, že jsou ochotní riskovat i zadržení a vězení.

Čtyři pašeráci jsou zadrženi hned druhý den, co se kutr vydal na svou tříměsíční misi. Po obědě se najednou lodí rozezní varovné hlášení. Dron s pomocí letadla vybaveného radarem zaměřil podezřelý cíl. Rychlé motorové čluny sklouzávají během sekundy po rampě na moře a do pár minut je již posádka malé rybářské lodi zadržena.

V roce 2014 se koka pěstovala celkem na 132 300 hektarech, vyprodukováno bylo 746 až 943 tun kokainu, zabaveno bylo 655 tun a tuto drogu užívalo asi 18,3 milionu lidí.

Někteří pašeráci se snaží kontrabandu rychle zbavit vyhozením přes palubu, jiní se snaží uprchnout a příslušníci pobřežní stráže jim občas musí střelbou vyřadit motory. Jindy ale stačí i varovný výstřel.

Osazenstvo tohoto člunu ale odpor neklade. Dva Kolumbijci a dva Ekvádorci jsou spoutáni na palubě své lodi a američtí námořníci čekají na chemický rozbor nalezené látky. Po chvilce se vrací kladná odpověď, opravdu se jedná o kokain. Pašeráky tak námořní stráž eskortuje na palubu Strattonu, kde jsou navlečeni do bílých mundúrů a vyšetřeni lékařem. Jejich dočasným azylem i vězením se stává původně hangár pro helikoptéru, kde mají matraci, deku a toaletní potřeby.

7,2 tuny kokainu za 5,5 miliardy korun

Hlavní cesty, kudy je celosvětově kokain přepravován. Tyrkysové šipky znázorňují hlavní trasy, šedivé ostatní. Zeleně jsou vybarveny ty země, které nejčastěji uváděli zadržení v souvislosti s drogami jako místo původu kokainu.

Následující den je v oběžníku vyčíslena hodnota i váha úlovku. V původně rybářském člunu byl kokain v přepočtu za 514 milionů korun vážící 700 kilogramů. Jedná se ale o čistý kokain a na amerických ulicích by jeho cena ještě vzrostla.

Zdaleka se ovšem nejedná o největší úlovek. Ten zaznamenala loď Stratton v roce 2015. Zadržela tehdy těžko zjistitelné, polo-ponorné plavidlo a na jeho palubě objevila 7,2 tuny kokainu. Jeho cena byla vyčíslena na v přepočtu 5,5 miliardy korun. Takové zadržené množství je zároveň i rekordem americké pobřežní stráže jako takové.

Celkově v roce 2016 stráž zajistila více než 240 tun kokainu v hodnotě 144,5 miliardy korun, což představuje rekordní rok. „Podle toho, co vidíme zde na moři, tak byznys s kokainem posledních pár let docela vzkvétá,“ poznamenává kapitán Nathan Moore, velitel Strattonu. Zatčeno bylo celkově 585 pašeráků. Téměř veškerý po moři pašovaný kokain pochází z Kolumbie.

Graf na levé polovině znázorňuje objemy zabaveného kokainu dle regionu (vévodí...
Produkce kokainu a celkový rozsah zkultivované půdy, na které roste koka v...
Cesty, odkud přichází kokain do USA. 70 % zkonzumovaného kokainu v USA je...

Zadržené pašeráky čeká stíhání v USA. Variantou sice zůstává vydat je ke stíhání do zemí původu, ale například v Hondurasu zůstane většina zločinů nepotrestána.

Je tak jednodušší stíhat je ve Spojených státech, přestože to stojí peníze amerických daňových poplatníků. Dvanáct středoamerických a jihoamerických zemí už prostřednictvím dohod umožnilo USA zasáhnout proti svým pašerákům.

Nad člunem, ve kterém pobřežní stráž objevila zmíněných 700 kilogramů kokainu, se nakonec uzavře hladina. Nejprve ho stráž zapálí, o pár hodin později vystřelí Stratton ze svého děla a bárka pomalu klesne ke dnu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video