Koho se Pražané vlastně mají bát?

Bratislava/Praha - V Česku se vlastně ani moc neděje. Jen jako už obvyklá letní doprovodná akce se tu a tam položí cestovka, která nejprve od zájemců o "nejvýhodnější zájezd na světě" vybere patřičnou sumu, ale pak majitel(ka) sebere nohy na ramena i s penězi anebo prostě sám na sebe vyhlásí konkurs, což je totéž. Zkrátka, běžné letní projevy léku všemocnosti trhu, který Čechům naordinoval Václav Klaus. Do této okurkové sezóny začalo šlapat jako slon v porcelánu české ministerstvo vnitra. Kdeže, o podvody v cestovkách vůbec nejde! Koncem září se bude v Praze souběžně konat zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

Přijdou moderní "Shylockové" ve slušivých oblecích s černými kufry a kufříky, nechají se odvézt českou vládou ochotně zapůjčenou stovkou škodovek do Kongresového centra na Pankráci a tam budou jednat, jak uskutečnit tu globalizaci, aby jim do obchodů nikdo "nekecal".

Ne každému na světě jsou však tyto organizace v čele prezidentem SB Wolfensohnem (za své jméno, samozřejmě, nemůže) a výkonným ředitelem MMF Köhlerem sympatické. Proto jim chtějí přijít říci své názory i ty, kteří s jejich představou globálně zadluženého světa vůbec nesouhlasí. A tak se čeští policisté dali do práce.

Kam se hrabou bezpečnostní opatření okolo Paláce kultury (dnes Kongresové centrum + novoučká, oku vůbec nelahodící přístavba) v dobách přítomnosti sovětského vůdce Brežněva neblahé paměti. Tomu jeho pancéřák přivezlo letadlo i s černým kufříkem až do Prahy.

Tehdy se na dálnici v Praze 30 minut před jeho příchodem shluklo okolo majitele trabantu, který utrpěl poruchu, asi 30 policistů a bleskurychle mu pomohli auto opravit a cestu vyklidit. Dnes však tuto dálnici raději zcela uzavřou hodinu předem. Jenže to byl jen soudruh Brežněv. Teď tu jde o dvě desítky tisíc pánů s černými kufříky, "pancéřáky" a s obrovským množstvím strachu o sebe. (Vědí asi proč?)

Oblast okolo Kongresového centra na Pankráci bude téměř neprodyšně uzavřená. Kdo tam bydlí, ten si nesmí doma zapomenout občanský průkaz, protože po koupi mléka a pár rohlíků o ulici dále by ho už svědomitý ochránce MMF a SB nemusel pustit zpět domů. Děti však nemají "občanku", takže by alespoň měli na krku nosit nějaký průkaz, třeba SK Kotěhůlky - jinak sbohem domove a maminko. Do školy nebudou muset chodit, dostanou prázdniny.

A důchodci? Ty už české ministerstvo vnitra v pořádném předstihu upozornilo v novinách i na Internetu (pokud na něj mají), že si mají doma udělat zásoby potravin, aby se nemotali po ulicích, protože obchodníci mají vyklidit obchody, aby v nich nic nebylo. A mají si do zásoby i předepsat léky, aby nemuseli chodit přes ulici do lékárny, a mají zapomenout i na ošetření v nemocnici, protože některá zdravotnická zařízení budou sloužit těm, jimž bude po banketech nevolno.

Protože Pankrác přes Nuselské údolí sousedí s Prahou 2, tak tamní městský úřad nebude fungovat pro občany, ale jen pro sebe. Kdyby náhodou někdo něco potřeboval (taková drzost), tak musí navštívit krizové pracoviště úřadu, zřízené ve dvou základních školách dále od náměstí Míru, aby se náhodou nepřidal k těm nespokojeným. A jestli by si někdo nedokázal poradit, ke které demonstraci se může přidat, tak tu bude fungovat bezplatná informační linka 0800/136912, kde se dozví harmonogram povolených demonstrací. (Uznáte, že ani v Kocourkově by to lépe nevymysleli!)

Pro odpůrce činnosti MMF a SB během pražských zasedání těchto finančních institucí zapůjčil na celý měsíc (zadarmo) pražský magistrát ministerstvu vnitra strahovský stadión, kde bude stát stanové městečko. Počet účastníků akcí odhaduje ministerstvo vnitra na 20.000 až 30.000 lidí, jiní hovoří až o 50.000.

Pan prezident Havel, jak slíbil, pozval "obě znesvářené strany" na jakési kulturní setkání v zahradách Pražského hradu, aby si klidně povyprávěli o všem, co je na toto téma pálí. Podle oblečení však nebylo jasné, kdo je kdo. Všichni mluvčí "demonstrantů" byli totiž oblečeni v těch nejlepších, "kostelních" oblecích, vystupovali jako na nejvyšším fóru a snažili se předvést, jak to ti páni mají těžké.

Policejní hysterie typu "obušek na vytlačení nespokojeného davu uchopit!" ale na druhé straně v Česku vede k tomu, že se lidé začínají zamýšlet nad tím, koho se vlastně mají bát, když ministerstvo vnitra upozorňuje, aby lidé raději nevycházeli z domu, protože by je mohli při zásahu považovat za účastníky protestů, bez ohledu na to, zda jde o slepce s hůlkou, anebo miminko v kočárku.

Pražané zvažují, kde strávit září, když ve městě bude pro ně platit skoro výjimečný stav. Pregnantně tyto pocity občanů Česka vyjádřil Ivan Hoffman v deníku Metro. Ptá se, zda "se máme bát demonstrantů, kteří někdy i extrémně poukazují na problémy provázející globalizaci? (...) Co když svět ohrožují bankéři a politici, kteří uhlazeně vystupují v oblecích, šitých na míru, a v kravatách? Když státní instituce stojí na straně institucí mezinárodních či nadnárodních, automaticky to nevypovídá, kdo je dobrý a kdo zlý.

Dokonce se tím ani neříká, zda je v zájmu občanů nerušené jednání bankéřů, anebo, naopak, jednání rušené". Konec citátu. Abychom však nehovořili jen o zlých lichvářích. Člověka napadne i trochu jedovatá otázka. Kdo platí a živí ty demonstranty, kteří jsou jednou v USA, pak zase v Německu a teď přijdou do Prahy? Kdo si může dovolit v době nezaměstnanosti, znepokojující posttotalitní státy, EU, USA, cestovat jednou do Seattlu a pak zase jinam? Zadlužené země na jejich vydržování těžko seženou peníze.

Kdo tedy cesty a akce jedněch i druhých zaplatí? Nejsou to asi nakonec peníze z úroků dluhů u MMF a SB, které se nikdy nebudou moci splatit, protože zadlužení jen stěží dokážou splácet právě jen tyto úroky?

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video