Karlheinz Schreiber u zemského soudu v Augsburgu

Karlheinz Schreiber u zemského soudu v Augsburgu | foto: AP

„Kohlův muž“ stanul před německým soudem. Kvůli daňovým únikům

  • 1
Kontroverzní německý obchodník se zbraněmi a lobbista z éry kancléře Helmuta Kohla Karlheinz Schreiber stanul před zemským soudem v bavorském Augsburgu. Obžaloba ho viní z daňových úniků a podvodu. Muž se procesu dlouhá léta vyhýbal díky pobytu v Kanadě. Ta ho ale loni v létě deportovala zpátky do vlasti.

Pětasedmdesátiletý Schreiber podle obžaloby v letech 1988 až 1993 neodvedl státu na daních přes jedenáct milionů eur (284,6 milionu korun) z provizí za prodej letadel a tanků. Údajně založil firmy v Lichtenštejnsku a v Panamě, aby své příjmy skryl před finančními úřady. Ve Švýcarsku si zároveň podle žalobce založil utajovaná konta.

DAŇOVÝ ÚNIK 11 MILIONŮ

- Schreiber údajně zprostředkoval obchody s letadly Airbus a s vrtulníky, jindy pomáhal při prodeji 36 tanků do Saúdské Arábie.

V letech 1988 až 1993 za to dostal provize kolem 64 milionů západoněmeckých marek (asi 846,5 milionu korun).

- Na daních ale prý neodvedl v eurech asi 12,3 milionu (asi 318 milionů korun). Žaloba se týká daňového úniku 11 milionů, protože část sumy je promlčená.

Někdejší obchodník, který byl v 90. letech také klíčovou postavou ve sponzorském skandálu německých křesťanských demokratů, u soudu všechna obvinění popřel.

Státní zástupce Marcus Paintinger se zmínil o "neprůhledné lži pro finanční úřady". Podle soudců je část případu promlčená, a to včetně korupce. S tím však Paintinger nesouhlasí.

Schreiber podle něj uplatil někdejšího státního zbrojního tajemníka a tehdejšího politika CSU Ludwiga-Holgera Pfahlse. Schreiber unikal německé justici léta. V říjnu 1995 po domovní prohlídce v jeho domě v hornobavorském Kauferingu uprchl do Švýcarska, kde "vyčistil" své účty.

Odtud pak pokračoval do Kanady. Loni v srpnu ho ale kanadské úřady vydaly do Německa. Od té doby je ve vyšetřovací vazbě. - přečtěte si "Kohlův muž" míří před německý soud, Kanada ho vydala po 10 letech

Kontroverznímu lobbistovi hrozí až patnáct let vězení. Proces by měl skončit v polovině května, celkem se počítá s pětadvaceti jednacími dny.

Mezi svědky je i Pfahls, kterého před pěti lety poslal soud za přijetí úplatku kolem dvou milionů eur na dva roky a tři měsíce do vězení. Peníze údajně dostal právě od Schreibera. Ten měl v roce 1991 mimo jiné také předat milion marek pokladníkovi CDU Waltheru Leisleru Kiepovi. Skandál se prohloubil v roce 1999, kdy bývalý kancléř Helmut Kohl přiznal, že osobně přijímal peněžité dary od anonymních dárců. Jeho vyšetřování se ale zastavilo.

POTÍŽE S ÚPLATKY MĚL I V KANADĚ

- Schreiber figuruje i v kanadské aféře kolem provizí, které údajně dostal tamní premiér z let 1983 až 1993 Brian Mulroney. Od obchodníka prý přijal 225 tisíc kanadských dolarů (přes 3,9 milionu korun) za podporu projektu továrny na lehké obrněnce německé zbrojovky Thyssen.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video