Schreiber urazil dlouhou cestu v boji proti svému vydání do Německa. Teď se dostal na konec.

Schreiber urazil dlouhou cestu v boji proti svému vydání do Německa. Teď se dostal na konec. | foto: AP

„Kohlův muž“ míří před německý soud, Kanada ho vydala po 10 letech

Obchodník se zbraněmi Karlheinz Schreiber unikal deportaci z Kanady do Německa deset let. V neděli mu ale soud v Torontu zamítl i poslední odvolání a někdejší sponzor kancléře Kohla musí zpátky do vlasti, kde čelí obvinění z obřích daňových úniků, podvodů a uplácení. Tři hodiny po verdiktu už kontroverzní podnikatel seděl v letadle.

Karlheinz Schreiber byl klíčovou postavou sponzorského skandálu německé CDU, vedené bývalým kancléřem Helmutem Kohlem. V roce 1999 utekl za oceán, kde ho policie zadržela na základě mezinárodního zatykače. - více o aféře kolem sponzorských darů Helmuta Kohla se dočtete zde

Pomocí právních kliček se mu po celou dobu dařilo unikat vydání zpět do vlasti. Obvinění, kterým v Německu čelí, odmítá a tvrdí, že tam nemá zaručen spravedlivý proces.

V pátek večer mu podle agentury DPA kanadské úřady oznámily, že do 48 hodin poletí do Evropy. Schreiber se proti tomu odvolal k ontarijskému odvolacímu soudu, který jeho žádost zamítl. "Pan Schreiber urazil dlouhou cestu v boji proti svému vydání do Německa. Teď se dostal na konec této cesty," komentovala verdikt soudkyně Barbara Ann Conwayová.

Podnikatel, který má kanadské i německé občanství, považuje rozhodnutí soudu za politicky motivované. "Je to celé o tom, zavřít mi pusu a dostat mě ze země," prohlásil podle AP.

Karlheinz Schreiber hovoří v Torontu s novináři (2. srpna 2009)

Karlheinz Schreiber hovoří v Torontu s novináři (2. srpna 2009)

Lobbista věří, že jeho vydání souvisí i s nadcházejícími parlamentními volbami v Německu. "Sociální demokraté s mojí kauzou vyhráli troje volby... Pokud bych nyní přišel, byla by to ta největší věc. Začal by obrovský cirkus a vyšetřování, (bývalý) kancléř Kohl a všichni by tam byli. S tím vším oni (němečtí sociální demokraté) věří, že by mohli vyhrát příští volby," prohlásil podle AP v soudní síni.

Německá ministryně spravedlnosti Brigitte Zypriesová, která v koaliční vládě zastupuje právě sociální demokraty (SPD), požádala podle časopisu Der Spiegel kanadského kolegu Roberta Nicholsona o vydání Schreibera ve čtvrtek. SPD v předvolebních průzkumech ztrácí na svého koaličního partnera CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové deset až 15 procent.

Na mnihovském letišti přistává letoun Air Canada, na jehož palubě by měl být Karlheinz Schreiber. (3. srpna 2009)

Na mnichovském letišti přistává letoun Air Canada, na jehož palubě by měl být Karlheinz Schreiber. (3. srpna 2009)

Schreiber také figuruje v kauze bývalého kanadského premiéra Briana Mulroneyho, který od obchodníka přijal 225 tisíc kanadských dolarů (zhruba 3,8 milionu korun) za podporu pro projekt továrny na lehké obrněnce německé zbrojovky Thyssen.

Mulroney tvrdí, že peníze vzal až poté, co odešel z politiky, podle Schreibera byl ale ještě ve vládě. Bývalý premiér toto obvinění označil za taktiku podnikatele, jak se vyhnout vydání. Veřejné slyšení před vyšetřovací komisí k tomuto případu skončilo minulý týden, její závěrečná zpráva se očekává do konce roku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video