Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Kocourek musí matčiny miliony vysvětlit do týdne, požaduje ODS

  • 952
Ministrovi průmyslu Martinu Kocourkovi z ODS se krátí čas, aby vysvětlil, jak jeho matka přišla k 16 milionům korun. "Musí to věrohodně vysvětlit ještě tento týden, nejpozději začátkem příštího," řekl iDNES.cz po ranním jednání špiček ODS místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. Kocourka čeká ve středu schůzka s premiérem Petrem Nečasem.

"Schůzka premiéra Nečase a ministra Kocourka se uskuteční ve středu v Poslanecké sněmovně," sdělil iDNES.cz mluvčí vlády Jan Osúch. O Kocourkově kauze se nebavili ani lídři koalice na své úterní schůzce.

Jednání grémia občanských demokratů se Kocourek neúčastnil. "Já také nevím, jak moje matka zachází s financemi," vysvětluje Přemysl Sobotka časový prostor, který Kocourek ještě má, aby vše vysvětlil.

Kdo je ministr Martin Kocourek

Čtyřiačtyřicetiletý Kocourek patřil v letech 1992-1997 k poradcům tehdejšího premiéra Václava Klause.

Už od roku 1992 byl poslancem Federálního shromáždění. Mezi roky 1997 a 2005 byl členem prezidia Pozemkového fondu. V letech 1998 až 2006 byl za ODS v Poslanecké sněmovně, kde zastával funkci místopředsedy rozpočtového výboru.

V letech 2006 až 2010 byl předsedou dozorčí rady ČEZ. Působil i ve statutárních orgánech řady firem, například Unipetrolu či České spořitelny.

Od roku 2004 je podle výpisu z obchodního rejstříku v čele dozorčí rady Nadace Koše proti drogám (spolu s ním tam figurují bývalý poslanec ČSSD Michal Kraus, známý právník Miroslav Jansta či zbrojař Richard Háva).

Kocourek vystudoval ČVUT v Praze. Jeho bratr Jan působí na ministerstvu školství jako náměstek pro sport u ministra Josefa Dobeše.

"Ministr Kocourek je slušný člověk. Mluvil jsem s ním telefonicky a on dobře ví, že tu záležitost musí veřejnosti vysvětlit," řekl iDNES.cz místopředseda strany Pavel Drobil. Kocourek zatím na výzvu iDNES.cz, zda je původ peněz připraven vysvětlit, nereagoval.

Zdroj z vedení ODS, který si nepřál být jmenován, naznačil, že sledovaná finanční transakce Kocourkovy matky může souviset s rodinnými záležitostmi dnešního ministra, který se v době, kdy byly peníze přesunuty, rozváděl.

Průtahy v Kocourkově kauze netěší koaliční partnery

Rychlého veřejného vysvětlení se domáhají koaliční partneři občanských demokratů Věci veřejné a TOP 09 (více zde).

Kocourkův případ mohou už vpodvečer řešit špičky vládní koalice, které svolal Nečas. Důvodem jejich setkání je ale hlavně daňová reforma, o níž se bude ve středu hlasovat ve Sněmovně.

"Netěší nás vůbec, že se to má ještě týden protahovat," řekl iDNES.cz šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

"Ministr, který je podezřelý z nelegálního získání peněz, nemůže být ve vládě, která si chce říkat protikorupční," prohlásil předseda VV Radek John.

Kocourek byl od prosince 2006 do srpna 2010 šéfem dozorčí rady elektrárenské firmy ČEZ. Právě v době, kdy zastával tuto pozici, v březnu 2008, dorazily na účet jeho matky Jindřišky Kocourkové cenné papíry, které po třech měsících prodala za 16 milionů korun. Na transakci se podílela finanční společnost Key Investments. Ta dostávala od ČEZ milionové zakázky (více zde).

Jakým způsobem předtím Kocourková zaplatila za dluhopisy, které dostala od neprůhledné firmy Eton Ventures registrované v Novém Mexiku, není jasné.

Bursík píše Nečasovi. Upozorňuje ho na zákon, který předkládá Kocourek a jde podle něj na ruku ČEZ

Martin Bursík (18. srpna 2011)

Na premiéra Nečase i na další přední politiky koalice se v úterý otevřeným dopisem obrátil bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík. Upozorňuje je na to, že již ve středu by se mělo ve Sněmovně rozhodnout o podobě nového zákona o podporovaných zdrojích energie.

"Podezření z klientelistického propojení ministra Kocourka s ČEZ je tak vážné, že ministr nemůže předkládat zákon, který zcela zřejmě zvýhodňuje ČEZ (a další velké energetické společnosti) a diskriminuje malé decentralizované výrobce," napsal Bursík premiéru Nečasovi.

Zákon, který připravil Kocourek se svými úředníky, obsahuje podle bývalého ministra životního prostředí řadu ustanovení, která znemožní menším výrobcům elektřiny z obnovitelných zdrojů získat úvěr pro financování své budoucí investice. "Vítězem tohoto neférového konkurenčního boje se pak stane ČEZ spolu s několika velkými elektrárenskými společnostmi," tvrdí Bursík.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue