Nelhala jsem, tvrdí o detektoru poslankyně Kristýna Kočí

Nelhala jsem, tvrdí o detektoru poslankyně Kristýna Kočí | foto: David Neff, MAFRA

Kočí o detektoru lži: Občas mohou být otázky zavádějící, nelhala jsem

  • 200
Poslankyně Kristýna Kočí odmítá, že by na detektoru lži, na němž podstoupila výslech kvůli údajnému podplácení faktickým šéfem Věcí Veřejných Vítem Bártou, lhala. V krátkém rozhovoru popisuje, jak mohou být otázky občas zavádějící, jelikož lze odpovídat jen ano, nebo ne. Detektor hlásil neupřímnou odpověď u 18 z 96 otázek.

Detektor lži vyhodnotil řadu vašich odpovědí jako lež. Je to pravda?
Na detektor jsem šla dobrovolně. Polici jsem řekla, že se tomu vůbec nebráním, naopak to vítám. Ani ne měsíc od prvního výslechu jsem byla na detektor pozvána. Od předání úplatku ze strany Víta Bárty až po detektor lži uběhla značně dlouhá doba a navíc jsem v té době byla terčem obrovského tlaku, což i podle odborné literatury velkou měrou ovlivňuje výsledek vyšetření. Já jsem ale od začátku říkala pravdu, neměla jsem a nemám nejmenší důvod měnit svou výpověď nebo lhát

Jak to probíhalo?
Ze začátku vás psycholog seznámí s vyšetřením. Není to skutečný detektor lži, žádný přístroj není schopný určit, kdy říkáte pravdu a kdy lžete, je to takzvané fyziodetekční vyšetření. Snímá se vám neustále tep a tlak a k tomu je na vás namířená kamera, která snímá vaši reakci očí, výraz obličeje, je tam mikrofon, který snímá váš hlas a ve vedlejší místnosti je někdo, kdo vás nevidí, jen slyší. Pozná v hlase změny. Vyšetřující vás před zahájením upozorní, že to podstupujete zcela dobrovolně a kdykoliv můžete skončit. Samotné vyšetření nebylo příjemné, trvalo skoro dvě hodiny a bylo tam velké vedro. Na otázky nelze odpovědět jinak než ano nebo ne, což může být občas těžké a zavádějící.

Můžete uvést příklad?
Jedna otázka například byla, jestli jsem od Víta Bárty něco dostala. Ptají se v kontextu obálek. Mozek ale může zaváhat, protože já jsem kromě onoho úplatku dostala od Bárty v minulosti k narozeninám například hedvábný šátek Hermes. To je poměrně drahý dárek. Je možné, že můj mozek si vzpomněl zrovna na ten šátek, proto se v testu objevil rozpor.

Takže jste nelhala?
Znovu říkám, od začátku jsem mluvila pravdu. Nikdy jsem ohledně úplatku od Víta Bárty nelhala. Trvám na své výpovědi, které nakonec uvěřila i policie. Asi ty drobné pochybnosti na detektoru lži nezměnily nic na tom, že policie věří mé verzi. Jako jediná jsem nebyla obviněna. Policie je přesvědčena, že Vít Bárta mě a Jaroslava Škárku uplácel, a to jsem od začátku tvrdila.

Už téměř rok zažíváte těžké chvíle. Zachovala byste se jinak, kdybyste to mohla vrátit?
Musím přiznat, že to, co prožívám, je reklamou na to, proč korupci nehlásit. Děsí mě, co prožívám já, moji nebližší a rodina. Co všechno se za ten rok na mě vytáhlo! Od mých nahých fotek z mých devatenácti, přes různé nahrávky, pohlavní nemoci, sexuální hrátky s poslanci. A nic z toho nebyla pravda. Na to, co přijde, se navíc nemůžete nijak připravit. Nevíte, jaké peklo vás čeká. Kdybych věděla, co všechno bude následovat, asi bych se zachovala trošku jinak. Ve chvíli, kdy mi v kavárně Austria předal Vít Bárta půl milionu, bych mu peníze z obálky hodila na hlavu. Ale to je jediná věc, kterou bych dnes udělala jinak.

MF DNES v pondělí zveřejnila, že Generální inspekce bezpečnostních sborů vyšetřuje podivné okolnosti kolem utajeného svědka. Do případu  nestandardně zasáhl tehdejší náměstek šéfa protikorupční policie Jiří Veselý.
Od začátku jsem nechtěla jít na policii proto, že jsem  byla přesvědčena o tom, že protikorupční policie patří Vítu Bártovi. Že tam má své lidi, kteří mu pomáhají k diskreditaci politických konkurentů a zahlazovat jeho prohřešky. Dnes je jasně ukázalo, že tehdejší náměstek spolupracoval úzce ještě loni v listopadu s nejbližším spolupracovníkem Víta Bárty. To je potvrzením toho, že mé obavy byly reálné.

Na druhou stranu, neukazuje to, že policie případ došetřila a dovedla až k obžalobě, na její nezávislost na Bártovi?
Velice mě to překvapilo a jsem ráda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video