Předsevzal jsem si, že svoje témata dostanu ven, aby se o nich diskutovalo, a to se splnilo měrou vrchovatou. Nechci hledat řešení, od toho jsou resortní ministerstva, říká Kocáb.

Předsevzal jsem si, že svoje témata dostanu ven, aby se o nich diskutovalo, a to se splnilo měrou vrchovatou. Nechci hledat řešení, od toho jsou resortní ministerstva, říká Kocáb. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Kocáb: Zastávám se menšin, ale řešení hledat nechci. Od toho jsou tu jiní

  • 419
Tento rozhovor měl vyjít už dávno. Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb ho několikrát odložil – neměl čas nebo se necítil obeznámený s tématy, která měl komentovat. "Původně jsem rozhovory dávat nechtěl, chtěl jsem zejména pracovat," říká Kocáb, který je ve funkci něco málo přes sto dní. Jako jediný z Topolánkovy vlády zůstal i v té současné, přechodné.

Čtenáři iDNES.cz ohodnotili vaši práci jako nejhorší z minulé vlády.
Nemůžu být populární, když se zastávám menšin. Mým úkolem je bránit i skupinu lidí, kteří si zoufalou situaci přivodili sami. To vytváří dojem, že Kocáb stojí na straně neplatičů. Nemám pocit, že bych selhal. Předsevzal jsem si, že svoje témata dostanu ven, aby se o nich diskutovalo, a to se splnilo měrou vrchovatou. Nechci hledat řešení, od toho jsou resortní ministerstva.

Kritici vidí jako jediný konkrétní výsledek vaší práce zřízení pietního místa v Letech.
Krom Letů to je zřízení vzdělávacího institutu o romském holokaustu v Hodoníně. Do Sněmovny se dostal antidiskriminační zákon.

Ten ale předkládala ještě vaše předchůdkyně Stehlíková...
Ale za tři měsíce se nedá udělat nic. Zřídil jsem výbory, které se zabývají rovnými příležitostmi mužů a žen, protože tady jsme pozadu. Navrhujeme zásadní úpravy režimu vězňů, kteří jsou ve vězení spíše nešťastnou náhodou, třeba kvůli autonehodě. Chceme otevřít téma diskriminace lidí nad padesát let na pracovním trhu i omezování svobody ve jménu ochrany před terorismem.

Kdo rozhodl o tom, že budete ve vládě pokračovat?
Přijal jsem trpně fakt, že ministerstvo pro lidská práva nebude. Ani ve snu mě nenapadlo, že ministr bude a že to budu já. Prosadil to Martin Bursík. Je to důležité v době, kdy se řeší zásadní otázky jako energetická bezpečnost, ekonomická krize a kdy sílí extremismus.

Jak se vyvíjí plán na zřízení rady pro extremismus?
Konference intelektuálů, filozofů, psychologů, sociologů, právníků, teologů, historiků, ekonomů je prvním krokem. Měli by problém uchopit filozoficky, jak to měl ve zvyku Václav Havel a před ním Masaryk a Beneš. Nebudou se od nich čekat výstupy, ty budou zpracovávat byrokrati. Jde mi o podklady pro rozhodování vlády.

Už jste oslovil někoho konkrétního?
Za romskou komunitu tam bude Karel Holomek, za židovskou rabín Karel Sidon, ombudsman, doufám, že se připojí Václav Havel.

Nejsou třeba spíš konkrétní řešení?
Je hrubá chyba dát do chodu mechanismus rychlých řešení, na to máme příslušná ministerstva. Chtít to řešit technicky, znamená se úplně vzdát možnosti to vyřešit. Musíme mít oporu ve velkých myšlenkách.

Kritizoval jste litvínovské vedení za nulovou toleranci vůči neplatičům, chomutovské primátorce Řápkové jste vyčetl, že exekučně zabavuje sociální dávky. Jaké řešení nabízíte?
Nulová tolerance je protimluv. Lze ji uplatnit proti extremistům nebo neonacistům, ne proti sociálně vyloučeným lidem. V Chomutově připadá v úvahu zvláštní příjemce dávek (osoba, která dávky bere místo dlužníka a ručí za jejich utracení - pozn. red.). Není možné dávky strhávat exekutorem, který si k dlužným čtyřem stovkám připočte devět a půl tisíce. Stačily by dvě stovky pokuty.

Doporučujete práci přímo v terénu, podporu místních sdružení, ale města namítají, že je to drahé a pomalé.
Kdepak, výmluvy. Eurokomisař (Vladimír) Špidla mi teď řekl, že EU má na tyhle programy vyčleněny velké peníze, na které nikdo od nás ani nesáhnul.

Zmínil jste, že jsme pozadu v otázce rovnoprávnosti mužů a žen.
Žen je padesát jedna procent, navíc jsou vzdělanější. Neexistuje důvod je odstavovat od rozhodovacích pozic. Nechci, aby Česká filharmonie musela vzít ženu, když muž hraje lépe. Ale přijde mi špatné, když o podobě veřejné dopravy rozhodují muži, ačkoliv ji více využívají ženy.

Jak toho dosáhnete?
Nejsem zastánce kvótování, ale tady mi to přijde vhodné. Kvóty by měly být přechodné, do doby, než si lidé uvědomí, že je to normální. Podívejte se na neziskové organizace, v nich je spousta žen a je to vysoká kvalifikace pro práci ve státní správě nebo politice. Čekám námitky, že ženy se ve vysoké politice neosvědčují, ale ony se tam coby solitérky snaží přebít muže v něčem, co je typicky mužské. Když jich bude čtyřicet nebo padesát procent, nebudou hrát mužská, ale ženská témata.

Jak byste to zavedl?
Přesně zatím nevíme, musela by tomu předcházet velká diskuse. Máme představu, že budeme chtít, aby na kandidátkách bylo nejméně 30 procent žen. Tohle už je v našich souřadnicích revoluční nápad, chtěl jsem se s ním pýřit, ale na jednání mi zástupci EU řekli 40, 50 procent. Když to navrhnu, je mi jasné, že by to vzbudilo odpor a že bych zase rychle klesl na nejposlednější místo - zlý Kocáb chce pomáhat ženám.

Premiér Fischer vám přidělil také náhubkový zákon. Chcete ho upravit?
Domluvili jsme se s premiérem, že přijmeme šéfredaktory a dohodneme se, co dál. Nechci to zatím více komentovat, ale je potřeba zvažovat omezování svobody médií.

Dostal jste se do nejvyšší politiky jinak než většina ministrů, jaký z ní máte dojem?
Vláda Mirka Topolánka mě překvapila. Ale jenom pozitivně. Bál jsem se, že budu sám proti všem, ale byl jsem proti jen při jednom hlasování. Na závěr to vláda korunovala tím, že mi schválili čtyři předlohy. Premiér Topolánek vyrostl ve velkého státníka s ohleduplností k sociální problematice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video