Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb hovoří s obyvateli Krupky. (18. dubna 2009)

Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb hovoří s obyvateli Krupky. (18. dubna 2009) | foto: ČTK

Kocáb volá po národní radě pro extremismus složené z intelektuálů

  • 238
Ministr pro lidská práva Michael Kocáb chce ještě před odchodem z funkce posunout společenskou debatu o extremismu. O protiromských náladách a vzestupu neonacistů by měli na stálé bázi diskutovat intelektuálové po vzoru odborníků z klubu NERV, kteří vládě pomáhali s řešením ekonomické krize.

"Jeden z nástrojů, který bych chtěl ještě v posledních čtrnácti dnech zavést, je, aby se objevila i pozitivní hlasitá a kvalifikovaná diskuse o této otázce," řekl Kocáb po jednání integrované platformy pro začleňování Romů, která se koná v rámci českého předsednictví EU.

V praxi by jeho myšlenku mělo naplnit vytvoření stálé konference složené z politiků, Romů a předních intelektuálů z řady oborů - například sociologů, teologů, psychologů, politologů a historiků. Neměli by v ní chybět ani právníci, zástupci médií a židovské komunity.

Podle ministra by intelektuální elita zasedala k aktuálním problémům. "A generovala filozofická a státoprávní stanoviska tak kvalitně, aby alespoň podstatnou částí veřejnosti byla přijata," prohlásil Kocáb.

Ministr také kritizoval politiky, kteří prý rostoucí extremismus dosud jen tiše tolerovali, aby si nerozhněvali budoucí voliče.

"Byla tady jasná a výrazná artikulace nepřátelského postoje (vzhledem k Romům - pozn. red.) a politici se toho zalekli a ve svých špičkách reagovali velmi nekvalitně," prohlásil Kocáb, podle něhož měli naopak názory neonacistů i populistických radnic typu Chomutova pod vedením Řápkové odmítnout.

Geniální nápad, soudí romské organizace

Některým zástupcům Romů se Kocábova idea líbí. "Myslím si, že filozofická názorová platforma, která by navíc mohla v případě extremistických útoků nebo jiných podobných situací vysílat nějaký signál do společnosti a dlouhodoběji ovlivňovat veřejné mínění, je geniální nápad," řekla předsedkyně sdružení Romea Jarmila Balážová.

Vedle "sedících" intelektuálů by však podle Balážové měly přímo v regionech vznikat také operativní skupinky odborníků. Ti by v případě konfliktů pracovali v jednotlivých městech, například jako mediátoři.

Téma extremismu a protiromských nálad se dostalo na titulky novin poté, co neznámí pachatelé podnikli o víkendu žhářský útok na domek romské rodiny ve Vítkově na Opavsku.

Popáleni byli tři lidé, včetně dvouleté holčičky, která utrpěla popáleniny na 80 procentech těla a bojuje v nemocnici o život. Policie dnes potvrdila, že požár způsobili žháři třemi zápalnými lahvemi. - čtěte více o zjištění policie

Rostoucí aktivity pravicových extremistů vedou Romy ke snaze zřídit ochranné hlídky, které by ve spolupráci s policií monitorovaly demonstrace pravicových radikálů. - čtěte více o ochranných hlídkách zde

Romští aktivisté plánují na začátek května řadu demonstrací v mnoha městech Česka a žádají politiky, aby chování extremistů jasně odsoudili.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video