Michael Kocáb

Michael Kocáb | foto: Libor Zavoral, ČTK

Kocáb osm hodin vysvětloval Jochovi, jak funguje úřad pro lidská práva

  • 183
Poradce premiéra Roman Joch a zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb spolu strávili den ve Strakově akademii. Kocáb Jocha během osmi hodin seznámil se svou agendou a představil mu všechny odbory. Joch o potřebnosti Kocábova úřadu v minulosti pochyboval, dnes však označil schůzku za přínosnou. S Kocábem prý bude konzultovat ideologii úřadu.

Joch jednal s Kocábem od rána až do pěti odpoledne. Schůzku si pochvaloval a označil ji za velice přínosnou.

"Probíhalo to naprosto věcně. Byla to velice podrobná schůzka, kdy mě pan Kocáb detailně seznámil s fungováním úřadu a především s jednotlivými kapitolami, které pod úřad spadají. Nemělo to politický charakter," informoval iDNES.cz Joch s tím, že nešlo o politické setkání a že s Kocábem neřešili jeho rezignaci.

"Informace si budu muset nějakým způsobem zpracovat. S panem Kocábem jsme domluveni na dalších konzultacích, nyní ovšem nepůjde o praktické věci, ale spíše o jakési ideové východisko," dodal Joch.

Než bude jmenován jeho nástupce, chce Kocáb zabezpečit agendu, kterou spravuje. Jedná se podle něj o standardní postup při všech personálních změnách na významných pozicích v rámci státní správy.

Kocáb měl dosud v agendě lidská práva, občany se zdravotním postižením, národnostní menšiny, rovnost žen a mužů, neziskové organizace, záležitosti romské menšiny a sociální začleňování.

"Kocábova rezignace je marginalita"

Kocáb v úterý vládě nabídl prostřednictvím premiéra Petra Nečase svou rezignaci. Nečas ji dnes potvrdil. Vláda se však na dnešním jednání osudem zmocněnce nezabývala, podle premiéra je to ve srovnání s rozpočtem marginalita.

"Pan Kocáb mi poslal dopis, ve kterém - když to řeknu diplomaticky - přiznal, že opravdu podal rezignaci. Čili o tom už snad žádná polemika nebude," prohlásil Nečas na tiskové konferenci. "My jsme dneska měli důležitější věci. Při vší úctě k panu Kocábovi jeho demise-nedemise není to, co by mělo cvičit s touto vládou," dodal.

Nečas se se zmocněncem Kocábem dostal do sporu před týdnem. Premiér tehdy oznámil, že dostal od zmocněnce nabídku rezignace a přijal ji. Jenže Michael Kocáb to vzápětí dementoval a uvedl, že o rezignaci netušil a že se měli s premiérem na dalším postupu ještě domluvit. Nečasovo předčasné oznámení Kocábova odchodu označil jako nestandardní. (více k tématu čtěte zde)

Kocáb později uvedl, že netrvá na svém dalším působení ve Strakově akademii, odchod ze své funkce ale podmínil tím, že bude znát jméno svého nástupce, tedy člověka, kterému může svou agendu předat. Stěžoval si také, že po ustavení kabinetu nikdo z nové vlády neprojevil zájem o práci jeho týmu.

Podle mluvčího vlády Martina Kupky se bude premiér výběrem nástupce Michaela Kocába zabývat v příštích dnech. Možnost, že by se zmocněncem stal právě Joch, ale Nečas několikrát veřejně odmítl.

Zastánci lidských práv demonstrovali proti Jochovi

Zastánci lidských práv Jocha kritizují jako přílišného konzervativce a jeho pojetí lidských práv považují za nešťastné.

Proti Jochovi odpoledne protestovala u Úřadu vlády zhruba stovka lidí. Mluvčímu vlády předali petici proti Jochově jmenování a obraz generála Pinocheta, se kterým si má Joch naložit podle vlastních úvah. Poté se iniciativy střídaly v proslovech.

Iniciativa Pro Alt považuje Jochovo jmenování do funkce za "výsměch vládní moci občanské společnosti a neziskovému sektoru". "Premiéru Nečasovi má v otázkách lidských práv radit člověk, který uznává pouze vlastnická práva," uvádí mluvčí ProAltu Tereza Stöckelová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video