Kocáb: Můžeme jen doufat, že se u nás fašismus neujme - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kocáb: Můžeme jen doufat, že se u nás fašismus neujme

  18:12
Ministr pro lidská práva Michael Kocáb připouští, že stát a úřady nemají mnoho šancí, jak zakázat srazy neonacistů. "Demokracie je prostě slabá, zaručuje právo na shromažďování," říká. Přesto věří, že extremistické strany nezískají ve volbách významnější vliv. Problémy s minoritami podle něj vyřeší jedině rovné příležitosti.

Končící ministr Michael Kocáb říká, že stát se musí snažit maximálně zabránit extremismu, i když to nestojí málo. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Neobáváte se vlny nárůstu extremismu u nás? Za útokem na romskou rodinu ve Vítkově na Opavsku byl podle prvních závěrů zřejmě rasismus, v Ústí pochodovali o víkendu neonacisté hned z několika zemí...
Mám z toho několik pocitů a nárůst extremismu u nás je alarmující. Romové jsou vyděšeni a já s nimi velmi cítím, protože se opravdu cítí ohroženi. Na druhou stranu je ale nutné konstatovat, že policie se událostí v Ústí chopila velmi důkladně a vehementně, takže nedošlo k žádnému násilí a žádné rvačce. Z tohoto ohledu musím konstatovat, že stát se snaží; a snaží se maximálně, přestože to stojí nemalé prostředky. Musíme si uvědomit, že pár neonacistů je schopno utratit miliony z kapsy ministerstva vnitra. To je alarmující. Každopádně nástup neonacismu nebo extremismu je novodobým úkazem a stát bude muset najít způsob, jak tomu čelit. Bude muset rychle vygenerovat účinná opatření a přijít s nimi. I proto jsem přišel s novelou shromažďovacího zákona.

Pár neonacistů je schopno utratit miliony z kapsy ministerstva vnitra. To je alarmující.

Pochválil jste stát, že v Ústí zakročil dobře. Není to ale pozdě, přece policejní kordony jsou až poslední řešením. Neměla by se situace řešit mnohem dřív?
Ne, ne. Já si myslím, že tato interpretace sice mediálně převládá, ale podívejte se do ostatních zemí nebo na mezinárodní teroristickou scénu. Žádný stát není schopen tomu účelně čelit. Demokracie je prostě slabá, protože zaručuje právo na shromažďování. A to byl problém už v třicátých letech v Německu. Jestliže chceme mít svobodu shromažďování a slova, tak těžko můžeme zakázat akci, která se deklaruje jinak, než jak potom probíhá. To je ten problém, že svolavatelé to naformulují tak, že to není lehce zakázatelné. Z toho bych já stát nevinil. Ale je jasné, že stát musí tuto věc řešit s velkou pozorností a hledat stále nové a nové brzdy.

Jste přesvědčen, že rozšíření lhůty na zákaz demonstrací a pochodů ze tří kalendářních dnů na tři pracovní něčemu pomůže?
Jestliže to oznámení o demonstraci organizátoři podají v pátek odpoledne, je jasné že městský úřad není schopen do pondělí získat všechny materiály. Soud totiž k zákazu potřebuje řadu odborných stanovisek, která přes víkend neseženete. Stačí do zákona vložit jediné slovo pracovních, a už by úřady měly jakousi šanci.

Nárůst extremismu je světový trend, skupiny lidí berou spravedlnost do svých rukou.

Projevů extremismu přibývá. Kde se podle vás stala chyba? Jakou roli v tom mohou hrát stále větší sociální rozdíly?
Ne, já bych to skutečně chápal v tom mezinárodním měřítku. Kde se stala chyba v USA, západní Evropě ve Francii, kde hoří domy a auta? Nárůst extremismu je světový trend, skupiny lidí berou spravedlnost do svých rukou. Odpověď na otázku Proč? nebude jednoduchá. Státy i mezinárodní společenství ji budou hledat dlouho. Nakonec je to v popředí zájmu i nového amerického prezidenta Obamy.
Já si myslím, že do budoucna bude potřeba kromě debat o ničení zbraní zavést kulaté stoly a diskuse o tomto problému. Bude třeba snahy filozoficky se dobrat důvodů a příčin. Ne vždy je to totiž způsobeno nějakým kriminálním pozadím, ale často je to skutečně boj různých názorů, životních postojů a různých kultur a civilizací. A to je velký a dlouhodobý problém.

Tak zkuste prosím vy pojmenovat, co je za radikalizací různých skupin v Česku.
U nás je ten nárůst střetů extremistů s Romy částečně zapříčiněn tím, že se tomu možná stát nedostatečně účinně věnoval. Ale dával bych velký pozor na to, vinit z toho stát, protože je to opravdu celosvětový trend.
Radnicím bych ale každopádně radil, aby vždy a za všech okolností demonstrace, pokud mají rasistický podtext, zakazovaly. A doufáme, že soudy nakonec najdou způsob, jak ten zákaz potvrdit.

Po bitvě policistů s extremisty v Janově jste řekl, že hlavním problémem, který se musí v této souvislosti řešit, jsou romská ghetta. Jak si ale s nimi lze poradit, když vznikají tak, že soukromé firmy koupí byty Romů v lukrativních lokalitách, například v Praze nebo středních Čechách, a pak Romy nastěhují na sever pěkně vedle sebe? Copak lze regulovat podnikání soukromých firem, byť velmi problematické, ale pořád legální?
To není jednoduché. V tržním hospodářství těžko můžeme městům zakazovat, aby prodávala svá sídliště a paneláky do soukromých rukou. Na druhou stranu, pokud k tomu dojde a ti majitelé se rozhodnou si ze svého sídliště vytvořit ghetto, tak vznikne. Čili dlouhodobým úkolem by mělo být zrušení ghett a to bude velmi nákladné. A bude se to muset právně nějak vymyslet a dojít k nějakým novelizacím zákona. Ale nemůže se jít proti principům tržního hospodářství.

Můžete být konkrétnější? Co byste nyní radnicím poradil?
Pokud dnes města ještě vlastní panelové domy, tak nejlepší rada je - neprodávat je a zachovat je v majetku. Jako například v Roudnici nad Labem. A když sem Romy přestěhují, tak jim dají nájem třeba 600 nebo 800 korun; a to už nějak řeší jejich sociální nouzi. Pokud jim ale soukromník za téměř vybydlený byt napaří nájem 8 tisíc, jako to má normální občan na sídlišti v Praze, tak se nemůžeme divit, že to ty rodiny těžko zvládají.

Rušení ghett, pokud k němu vůbec někdy dojde, bude stát miliony korun. Ale ta ghetta jsou často soukromá, neměli by se na úpravě nějak finančně podílet tedy i jejich majitelé?
Bude potřeba celý sytém opatření, která nespadají jen do mého úřadu. Na řešení se budou muset podílet všechna ministerstva.

Primitivní řešení

Spoustě lidí ale už začíná docházet trpělivost, protože se jim zdá, že nikdo nepomůže. Toho právě využívají pravicoví radikálové. Jistě zaznamenáváte skutečnost, že třeba Dělnická strana, i když nepřináší žádná řešení nebo nabízí jen ta primitivní, sbírá politické body.
Samozřejmě, ale to je známé. Takhle to proběhlo při nástupu nacismu i bolševismu. Tyto politické a populistické motivy je velmi snadné si obstarat. Ale jde o to, že když se ta strana pak dostane k moci, tak nic nesplní a většinou zavede daleko horší režim než ten, proti kterému protestovala. Ale ve fázi získávání hlasů se ta jednoduchá řešení mohou jevit jako populární a účinná. Já bych chtěl spíš varovat občany, aby jim na ten lep neskákali, protože ta nevraživost a dryáčnictví se pak může obrátit proti nim samotným.

Chtěl bych varovat občany, aby radikálům na ten lep neskákali, protože ta nevraživost a dryáčnictví se pak může obrátit proti nim samotným.

V nedalekém Sasku je už nacionální a extremistická NPD ve Sněmu a má i post starosty v jedné obci. Může podle vás nějaká extremistická strana, třeba právě Dělnická, brzy podobně uspět i u nás? Co proti tomu mohou politici ze serioznějších stran dělat?
Vyloučit se nedá nic. Jedinou útěchou nám budiž to, že takové způsoby, v podstatě takový fašismus, nemá v naší zemi žádnou větší tradici a že se u nás neujme. Žádná z našich politických stran ani nemá tendenci něčemu podobnému nadržovat. Strany se budou bránit tomu, aby se do parlamentu dostala podobná uskupení jako kdysi sládkovci. Pokud zisk extremistických stran nebude kolem dvaceti procent, což nebude, tak vliv mít nebudou.

Dobře, současné politické strany podobná uskupení odmítají, ovšem některé jejich kroky mohou přilévat olej do ohně. Vždy před volbami se najde nějaký populista i z parlamentních stran, který za hlasy naslibuje sociálně slabým ohromné porodné, ohromné dávky... Z těch pak rozhodně nežijí ti, kteří chtějí pracovat, a nikoli jen zneužívat sociální systém. 
Rovné příležitosti tohle řeší a náš právní řád je tak nastaven. Romové často bývají označováni za nepřizpůsobivé, ale oni jsou velmi přizpůsobiví a dokážou se v dávkách orientovat a využívají je.

Žádoucí je masivní přístup Romů ke vzdělání. Jakmile budou mít inteligenci, bude působit dovnitř jejich komunity
a povznášet ji.

To se ví, to není nic nového.
Možná že někteří bílí spoluobčané by také dokázali účinněji dávky využívat. Každopádně si myslím, že jediná cesta je v tom, že všichni budou mít rovné příležitosti, všichni budou občané této republiky a nikdo nebude mít žádnou výsadu. Jedinou výsadou, která je žádoucí, je masivní přístup Romů ke vzdělání. Jakmile budou mít inteligenci, ta bude působit dovnitř jejich komunity a povznášet ji.
A další důležitou intervencí je pak zrušení 330 současných ghett. Ta by se časem mohla změnit v semeniště vší nepravosti, která by sužovala život jak Romům, tak bílé majoritě. Historicky žijeme s Romy dlouho a musíme je považovat za spoluobčany. Musí dojít k deklaraci dobré vůle na obou stranách. Ten princip dobré vůle a etiky tak, jak ho svého času prosazoval bývalý prezident Václav Havel, se musí vrátit. Bez dobré vůle to nepůjde.
Jenom vyčíslovat peníze, škody a konat represe nestačí. Tady musí nastoupit dobrá vůle a vyšší občanská uvědomělost, i když to zní knižně a kostrbatě. Stejně jako v USA, kde se nakonec podařilo všechno do určité míry zvládnout a dnes tam mají černošského prezidenta, dříve ministryni zahraničí nebo ministra obrany. Prostě jde to, ale musí se chtít.

Rozstřel: Jiří Hynek - Include | (2:37) | video: iDNES.tv

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Detektivové zadrželi Nagyovou, Fuksu i Tluchoře, zasahují u lobbistů

Elitní policisté spustili nebývale rozsáhlé zatýkání politiků a špiček státní správy. Zadrželi ředitelku premiérova kabinetu Janu Nagyovou, ředitele správy hmotných rezerv Ondreje Páleníka a politiky...

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v prosinci 2023. „Lenka Šimůnková, maminka Elišky zastřelené vrahem z...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli policie jako nejpravděpodobnější příčinu označila technickou závadu v jedné z výrobních hal, nové...

Sražení matky s kočárkem má tragickou dohru. Žena po roce v nemocnici zemřela

Vážná dopravní nehoda z loňského května, při které řidič porsche v pražských Vysočanech srazil maminku vedoucí kočárek, má tragickou dohru. Žena po takřka ročním pobytu v nemocnici před několika dny...

USA se stahují z Evropy, vakua chce využít Čína. Šanci vidí na Ukrajině

Premium

Americký prezident Donald Trump svým jednáním vysílá přinejmenším kontroverzní signály, a to i směrem k evropským partnerům. Není proto divu, že místa, odkud se Washington z Evropy stáhl, se snaží...

15. dubna 2025

Na stavební povolení čekají téměř rok i déle. Na digitalizaci už padlo 182 milionů

Premium

Nefunkční digitální stavební řízení vyšlo stát už na více než 182 milionů korun. Úřady pořád hlásí problémy, a to přesto, že se vrátily k původním systémům. Celkovou cenu nedokáže nikdo odhadnout...

15. dubna 2025

Pomeranče se urodily, jejich cena klesá. Obchody ale zlevňují jen zvolna

Ceny pomerančového džusu po loňských maximech klesají. Podle analytiků má na situaci největší vliv dobrá úroda citrusů v Brazílii. Výrobci nápojů ale upozorňují, že pokles cen v obchodech bude pomalý.

15. dubna 2025

Cesta do práce pod palbou. Reportáž z místa, kde Izrael vyrábí obrněné vozy

Premium

Od naší zpravodajky v Izraeli Silnice tu vede mezi zalesněnými horami. Ticho, příroda. Kdyby kolem nebyly vyhořelé části lesa, bylo by jen těžko k uvěření, že přes rachot a detonace raketových útoků Hizballáhu z Libanonu tu...

15. dubna 2025

„Přidat Vám určitě dokážeme…práci…“

{LABEL}

Pokud jste něco podobného slyšeli, zkuste raději mrknout na jobdnes.cz

Česká turistka spadla z Velké čínské zdi, následkům zranění podlehla

Při návštěvě Velké čínské zdi zemřela turistka z Česka. České ministerstvo zahraničí informace o úmrtí Češky v Číně potvrdilo, bližší okolnosti, například kde se tragická nehoda stala, mluvčí resortu...

14. dubna 2025  22:30

Nvidia slibuje továrnu v Texasu a výrobu čipů a serverů za 500 miliard dolarů

Další americkou technologickou firmou, která podpořila snahu administrativy Donalda Trumpa o místní výrobu, je Nvidia. Hodlá v příštích čtyřech letech vyrobit ve Spojených státech servery pro umělou...

14. dubna 2025  22:07

Bavorsko zaplatí odvoz nelegálního odpadu z Jiříkova, pokud to nezajistí firma

Odvoz desítek tun nelegálního německého odpadu z Jiříkova zaplatí Bavorsko, pokud to nezajistí hornofalcká firma Roth International, která se mezitím ocitla v insolvenci. Šéf bavorského ministerstva...

14. dubna 2025  21:29

Trump zvažuje zrušení cel v autoprůmyslu. Firmy potřebují čas na změnu, řekl

Americký prezident Donald Trump v pondělí naznačil, že by mohl automobilový průmysl dočasně osvobodit od cel, která na něj uvalil, aby dal výrobcům automobilů čas na úpravu dodavatelských řetězců....

14. dubna 2025  21:17

Orbán změnil ústavu, vadí LGBT+ i „zrádci národa“. Odpůrci blokovali parlament

Maďarský parlament v pondělí schválil změny v ústavě, které podle kritiků omezují práva a svobody komunity LGBT+. Pro změny hlasovalo 140 poslanců, proti bylo 21. Přijatá novela základního zákona...

14. dubna 2025  18:42,  aktualizováno  20:47

Těhotnej kuchař nově kraluje českému Facebooku. Předběhl gigant Lidl

Oblíbený food influencer Jaroslav Vajgl vystupující pod přezdívkou Těhotnej kuchař se stal nejsledovanějším profilem na českém Facebooku. Aktuálně ho tam sleduje 904 tisíc uživatelů, čímž překonal...

14. dubna 2025  20:43

Už žádný „check-in“. Letectví čeká revoluce, místo pasů postačí digitální průkaz

Cestování letadlem by do tří let mohlo projít největšími změnami za posledního půl století, uvedl britský server The Times s odvoláním na expertní organizaci OSN. V praxi by to mělo znamenat, že se...

14. dubna 2025  20:02

Za válku mohou Putin, Biden a Zelenskyj, míní Trump. Mluví o milionech mrtvých

Ve válce na Ukrajině jsou podle amerického prezidenta Donalda Trumpa miliony mrtvých, a to kvůli třem lidem – ruskému diktátorovi Vladimiru Putinovi, americkému exprezidentovi Joeu Bidenovi a...

14. dubna 2025