Ministr pro lidská práva Michael Kocáb chce odstranit „náhubek pro novináře“.

Ministr pro lidská práva Michael Kocáb chce odstranit „náhubek pro novináře“. | foto: Michal Šula, MF DNES

Kocáb dokončil novelu náhubkového zákona

  • 31
Ministr Michael Kocáb na příštím zasedání vlády předloží návrh novely takzvaného náhubkového zákona. Nově obsahuje paragraf, který zavádí výjimky v tomto zákoně, například zveřejnit policejní odposlech, pokud to situace vyžaduje. Poslanci by se návrhem mohli zabývat už na zářijové schůzi. Informoval o tom Český rozhlas.

Ministr pro lidská práva chce napravit zákon, který podle mnohých omezuje novináře při práci. V Česku začal platit 1. dubna.

Pokud by zákonodárci přijali Kocábovu novelu, novináři by například znovu mohli zveřejňovat informace o účastnících trestních řízení, pokud by to bylo ve veřejném zájmu.

"Zavádíme paragraf, kde uvádíme výjimky. V případě, že je zveřejnění potřebné pro účely pátrání po osobách, tak k němu může docházet, nebo když osoba, jíž se zveřejnění týká, vyslovila se zveřejněním písemný souhlas. Týká se to i odposlechů," řekl Kocáb Radiožurnálu.

Ty přitom byly největším trnem v oku politiků volajících po takzvaném náhubkovém zákoně.

Michael Kocáb nyní řeší, zda novelu zákona předložit dosluhujícímu parlamentu, nebo počkat na nový, který vzejde z předčasných, říjnových voleb.

"Zatím se rozhodujeme, že se budeme snažit doporučit, aby podle paragrafu 90 vyslovila sněmovna souhlas už v prvním čtení, jinak by to spadlo pod stůl," dodal ministr.

Náhubkový zákon zavařil i prezidentovi

Paradoxně se kvůli spornému zákonu z pera poslance Marka Bendy (ODS) dostal do problémů i sám Kocáb. V České televizi v dubnu uvedl jméno holčičky, kterou popálili žháři ve Vítkově na Opavsku. Kocábem se poté zabýval Úřad pro ochranu osobních údajů.

Později se podobně "provinil" i prezident republiky Václav Klaus, který na hradním webu zveřejnil jméno otce oběti žhářů. - čtěte Po Kocábovi zaměstnal právníky kvůli náhubkovému zákonu i Klaus

Benda s Kocábovým návrhem nemá žádný problém. Upozorňuje, že zveřejnění policejního odposlechu ve veřejném zájmu je možné i dnes. "Zpřesnění pana Kocába mi nepřípadají na první pohled zásadně problematická," vzkázal iDNES.cz z dovolené.

Zmírněním náhubkového zákona se zabývala i vláda Jana Fischera, a to už v květnu po návrhu poslanců Kateřiny Jacques (Strana zelených), Františka Bublana (ČSSD) a Františka Laudáta (ODS). Poslanci o něm ale na červnové schůzi nejednali. - čtěte Fischer se zastal novinářů, novelu "náhubků" ale nestihne prosadit


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video