Podle Kocába se otázka lidských práv týká všech, nechce se zaměřit na jednu skupinu, které by pomáhal.

Podle Kocába se otázka lidských práv týká všech, nechce se zaměřit na jednu skupinu, které by pomáhal. | foto: David Port, MF DNES

Kocáb: Dlužníci mají také svá práva

  • 554
Starosta Litvínova i primátorka Chomutova nabídli ministru Kocábovi byty v problematických domech, které obývají neplatiči. Litvínovský starosta chtěl přitáhnout pozornost ministra i celé vlády k sídlišti Janov, které potřebuje jasnou a konkrétní pomoc. Obyvatele i radnici trápí sociální konflikty mezi nepřizpůsobivými a běžnými obyvateli.

Starosta Litvínova Milan Šťovíček nabídl Kocábovi byt v Gluckově ulici. Ministr má v ruce dekret i klíče od bytu, oboje za měsíční symbolické nájemné jednu korunu. - čtěte Kocáb dostal už druhý byt mezi neplatiči, na zkoušku ale nemá čas

"Chtěl bych se ještě dneska jít ubytovat," reagoval Kocáb. "Velmi mě to překvapilo. Při čtení analýzy situace v Janově, které pracovně říkáme Sociální past, jsem si pomyslel, když je tam těch volných bytů tolik, jak to uděláme, abychom tam nějaký získali. Jsem zvědavý, jaké překvapení nás tam čeká," řekl novinářům na tiskové konferenci po jednání u kulatého stolu.

Názory si na situaci v Janově vyměňovaly neziskové konference, romští aktivisté, představitelé města i strážníci a zástupce policie nebo kraje. Novináře zajímaly především Kocábovy názory na problematické situace v Chomutově a Janově.

on-line rozhovor s primátorkou  CHOMUTOVa

V pondělí jste dostal podobnou nabídku od chomutovské primátorky Řápkové – chce vám zaplatiti týden bydlení mezi nepřizpůsobivými v Chomutově, abyste si udělal obrázek, jak tam situace vypadá. Přijmete to?
Já bych tam strašně rád jel. Nevím ale jak to zkombinovat. V době předsednictví EU by mě za to pan premiér asi nepochválil, kdybych na týden úplně vypadl z programu. Ale kdybych neměl tak nabitý program, tak bych asi tu výzvu přijal.

Předsednictví v létě skončí. Máme to brát tak, že byste o tom v létě uvažoval?
Můžete to brát jak chcete.

Ostře jste se postavil proti exekucím, s kterými u neplatičů pobírajících sociální dávky začali v Chomutově. Co je podle vás na postupu radnice špatně?
Já si prostě myslím, že to řešení v Chomutově není správné a velmi bych nedoporučoval místní samosprávě, aby ho opakovala. Mám pocit, že je to taková zkouška, jestli by tento systém fungoval. A pokud ano, pak by byl aplikován i v jiných městech. Ti lidé se tam dostali do komplikované sociální situace určitě z velké části svojí vlastní vinou. Bylo ale na magistrátu, aby nepřipustil, aby jejich dluh natolik vzrostl.

Dnes to likviduje způsobem, že je může uvrhnout do ještě větší sociální katastrofy, která pak bude mít dopad zase na Chomutov samotný. Jestliže ti lidé nebudou mít základní prostředky, aby mohli nějak v klidu přežít, tak co jim asi zbývá, to tu asi nemusíme příliš rozvíjet. Čili pro mě je to experiment. Ale jakkoliv je ta skupina dlužníků problematická, tak i oni mají právo aspoň na základní prostředky.

Sociální konflikty jako tady v Janově nebo ten v Chomutově se rozrůstají. Budete ve svých programech na pomoc takovým místům myslet i na běžné obyvatele, kterým nepřizpůsobiví znepříjemňují život?
Naprosto chápu ty občany Chomutova, kteří se cítí být obtěžováni. Otázka lidských práv nemá barvu, není levicová ani pravicová, nestraní ani minoritám ani majoritě. Lidská práva se týkají všech. Rozhodně nikdo nemůže očekávat, že bych se zaměřil jen na jednu skupinu a té pomáhal. To nepřipadá v úvahu.

Jak může váš úřad konkrétně pomoci řešit situaci, jaká je třeba tady v Janově?
My nemáme žádné konkrétní nástroje. Naším základním nástrojem je to, jakým způsobem celou tu záležitost představíme veřejnosti. Často se stává, že je ten konflikt prezentován velmi dramaticky a bezvýchodně. Ono to tak ale úplně není. Chci ukázat tu přívětivější část.

Názorové rozdíly tu nejsou nepřekonatelné. Máme i řadu dalších instrumentů jak pomoci. Takovým typickým je předložení materiálu vládě, potažmo parlamentu ke schválení. Teď ještě ale není čas mluvit o konkrétních návrzích.

Jak se díváte na program Nulové tolerance, s nímž začala litvínovská radnice, když se vyostřil problém mezi janovskými starousedlíky a nepřizpůsobivými (velké kontroly v bytech nepřizpůsobivých, v ulicích je více strážníků, chystají se vystěhování neplatičů, podrobně se mapuje zneužívání dávek, pozn.red.)?
Jsem zastánce spíš afirmativních akcí, tedy pomoci. Dříve se tomu říkalo pozitivní diskriminace. Jsou trochu odmítány a mívají pejorativní nádech. Já mám ale za to, že to je jeden z mála neekonomických nástrojů vlády, jak může situaci řešit a jak pomoci.
 
Myslíte, že existuje možnost, jak zabránit v takových místech střetům s extrémisty, kteří se tu zviditelňují?
To je spíš otázka ministerstva vnitra.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video