Muž, který na ministerstvu nahradil ženu, chce dostat do politiky více žen

Muž, který na ministerstvu nahradil ženu, chce dostat do politiky více žen | foto: iDNES.cz

Kocáb: Chci v politice více žen, kvóty jsou nutné

  • 451
Žen v české politice je jako šafránu, ale ministr pro lidská práva Michael Kocáb to chce změnit. Rozhodl se podpořit kampaň sdružení Fórum 50 %, které se dlouhodobě "ženskou otázkou" v politice zabývá. Podle něj je nezbytné zavést kvóty.

Záměr ministra pro lidská práva dnes sdělil ČTK jeho tajemník Petr Koubek. Česko se podle něj zavázalo k důstojnější reprezentaci žen v politice také dohodami s Evropskou unií a OSN.

Podle Kocába převládají v české politice stále názorové stereotypy, že kvóty poměrného zastoupení žen v politice jsou sociálním inženýrstvím, že "podvazují" svobodu. "Já to klišé vyvracím," řekl Kocáb. "Bez jejich zavedení bude ostudně nízké zastoupení žen v české politice trvat ještě desítky let."

Občanská sdružení, která se rovností mužů a žen nejen v politice zabývají, Kocábův postoj vítají.

Gender Studies: Je to odvážný krok

"Myslím, že na ministerské úrovni se takhle přímo dosud nikdo nevyslovil," řekla iDNES.cz Linda Sokačová, ředitelka organizace Gender Studies.

"Podpora kvót je velmi odvážný krok. V České republice to téma budí stále velkou nevoli, panuje zde názor, že při pozitivní diskriminaci se do politiky dostanou lidé, kteří na to nemají, jen proto, že jsou ženy, ale praxe v jiných zemích ukazuje, že to tak není," dodává Sokačová. "Myslím, že je dobré, že se znovu minimálně otevře debata o kvótách a poměrném zastoupení žen v politice."

Němcová: Nechci být na kandidátce kvůli kvótám, ale díky svým schopnostem

Ani mnohé ženy však s myšlenkou povinných kvót nesouhlasí. Například místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová z ODS by pro ně ruku nezvedla.

"Vždy budu podporovat snahy, aby ve vysoké politice bylo žen víc, ale úřední zavedení kvót se mi nelíbí. Nechtěla bych být na kandidátce své strany jen proto, že jsem žena, ale proto, že něco dokážu, že umím reprezentovat," řekla iDNES.cz Němcová.

O snaze ministra Kocába ví. "Shodou okolností jsme o tom včera mluvili. Řekla jsem mu svůj názor, že ženy v politice jsou, ale spíš v té, kde tolik nejde o moc a o peníze, většinou v té komunální. Jsem přesvědčena, že více žen by prospělo i vysoké politice, ale bez kvót," dodala Němcová.

Němcová soudí, že je spíš důležité, aby si strany samy uvědomily, že je i pro ně výhodné dát ženám prostor. "Tou cestou šel před časem třeba Nový Zéland. V sedmdesátých letech tam začala stranická emancipace, uvědomili si, že je dobré nabídnout ženskou politiku... ale trvalo třicet let, než přišly výsledky."

Ministru Kocábovi prý řekla, že by uvítala spíš oficiální výzvu stranám, aby přehodnotily svoji "neženskou politiku". Připouští však, že také její mateřská strana se k ženám stále chová poněkud macešsky.

"Já umím jazyky, on je muž. Tak vyhrál"

S čerstvou zkušeností ze stranických primárek do eurovoleb se k ní přidává i její kolegyně, která si však nepřála být jmenována.

"Ženy v politice, obzvlášť v té vyšší, to mají skutečně těžké. A tomu odpovídá i situace v ODS. Osobně jsem to zažila při volbě kandidátů do voleb do europarlamentu," řekla iDNES.cz.

"Regionální sněm složený převážně z mužů dal z valné většiny přednost mému mužskému protikandidátovi. A to přesto, že jsem při svém kandidátském projevu zdůrazňovala své několikaleté zahraniční zkušenosti a znalost hned několika cizích jazyků," dodává žena.

Občanští demokraté v týdnu zveřejnili kandidátku do voleb do Evropského parlamentu. Do první desítky - tedy na volitelná místa - pustili jen jedinou kolegyni, Andreu Češkovou.

Z dvou set třicet tři, z jednaosmdesáti osmnáct

Stačí letmý pohled do statistik, aby bylo zřejmé, že žen v politice je výrazná menšina. Mezi dvěma sty členy Sněmovny je žen jen třicet tři, senátorský mandát má 18 žen z 81 senátorů. Ve vládě jsou ženy pouze dvě (Daniela Filipiová a Vlasta Parkanová). Ironií je, že další ženu ve vládě - Džamilu Stehlíkovou - nahradil právě Kocáb.

Podle Kocábovy mluvčí Lejly Abbásové však může naopak tato změna snahám o větší prosazení žen v politice prospět. "Lidská práva a genderová politika většinou bývají vnímány ženskou optikou. Změna v ministerské funkci může dokázat, že bychom neměli podléhat prizmatům nějakého mužského nebo ženského principu," řekla ČTK Abbásová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video