Jedním z hlavních cílů ministra Michaela Kocába je to, aby se snížilo procento romských dětí ve speciálních školách.

Jedním z hlavních cílů ministra Michaela Kocába je to, aby se snížilo procento romských dětí ve speciálních školách. | foto: MF DNES

Kocáb chce zlepšit vzdělání Romů. Dávky by podmínil školní docházkou

  • 976
Jen lepší vzdělání romských dětí může podle ministra pro lidská práva Michaela Kocába zlepšit postavení Romů. Jedním z cílů, který si vytkl v Koncepci integrace Romů na léta 2010 až 2013, je snížení počtu Romů ve speciálních školách. Zvažuje, že by výplata dávek byla vázána na řádnou docházku dětí do školy.

"Jiná cesta, než zlepšit vzdělání Romů, není," řekl ministr Kocáb po jednání vlády, na němž kabinet jednomyslně kývl na jeho plán koncepce integrace Romů. Za jednu z priorit proto Kocáb označil to, aby se snížilo procento romských dětí ve speciálních školách a zvýšila se jejich šance dostat se na střední a vysoké školy.

Na dotaz iDNES.cz, jak hodlá přesvědčit sociálně vyloučené rodiny, pro které není dobré vzdělání jejich dětí prioritou, Kocáb odvětil: "Jednou z možností je navázat výplatu sociálních dávek na řádnou docházku dětí do školy."

Podle něj je to ale zatím jen jeho osobní nápad, o kterém bude teprve jednat s ministrem práce a sociálních věcí. Kocábův nápad není přitom originální. Čas od času ho některý z politiků opráší, podmínění výplaty dávek řádnou školní docházkou dětí razil třeba bývalý šéf lidovců Jiří Čunek.

Zvýhodní kraje firmy zaměstnávající Romy při zakázkách?

Ve schválené koncepci integrace Romů jsou i doporučení směrem ke krajům a obcím. Kraje by například měly umožnit podnikům zaměstnávajícím "osoby znevýhodněné na trhu práce" lepší přístup k veřejným zakázkám. A to tím, že v pravidlech přidělení zakázky by zaměstnání těchto osob bylo zvýhodňujícím kritériem.

Kraje mají také podle vládní koncepce podporovat přestup romských žáků a studentů ze základní na střední školu a ze střední na vysokou a rozvíjet proto spolu s ministerstvem školství síť poradenských pracovišť.

Obcím vláda doporučuje, aby systém přidělování obecních bytů fungoval podle podmínek, které budou nediskriminující, transparentní a spravedlivé. "Je třeba udělat tlustou čáru za vybydlováním bytů," řekl po jednání vlády Kocáb.

Jedním z úkolů obcí podle něj také je, aby aktivně vyhledávaly ohrožené příslušníky romských komunit, zejména romské děti, které jsou obětí domácího násilí, lichvy a kriminality a včas intervenovaly do jejich situace.

Úkolem veřejnoprávních médií podle Kocába je, aby zabránily extremistickým skupinám v šíření jejich ideologie v těchto médiích a aby podávaly objektivní a nezaujaté informace o příslušnících romských komunit.

"Koncepce, to je konečně odpověď na otázku, co konkrétně dělat," uvedl Kocáb.

Nižší šance Romů v Česku na úspěšné vzdělání

Mnoho Romů v Česku žije ve výrazně horších podmínkách než většinová společnost. Podle tři roky staré analýzy společnosti GAC je v Česku asi 300 vyloučených lokalit; žije v nich na 80 tisíc lidí. Sociální vyloučení se přenáší z generace na generaci.

Romské děti mají oproti ostatním jen poloviční šanci na úspěšné ukončení základní školy a ještě horší vyhlídky na získání kvalifikace a zaměstnání.

Loňská studie Světové banky uvádí, že více než polovina českých Romů v produktivním věku nepracuje ani není v evidenci úřadů práce. Průměrná mzda těch Romů, kteří pracují, nepřesahuje 42 procent průměrné mzdy v české ekonomice. Na trhu práce jsou obvykle znevýhodněni právě nízkým vzděláním.

Romům ve vyloučených lokalitách pomáhá se začleněním do společnosti vládní Agentura pro sociální začleňování. Jejím prostřednictvím by v příštím roce mohly dvě desítky vybraných obcí a měst získat z fondů Evropské unie na projekty zaměřené na začlenění Romů celkem 750 milionů korun. Kocáb plánuje, že by se agentura měla změnit v úřad s celorepublikovou působností.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video