Koaliční nálety na pozice IS v iráckém Ramádí (2. prosince 2015)

Koaliční nálety na pozice IS v iráckém Ramádí (2. prosince 2015) | foto: AP

Při náletech zemřeli tři islamističtí vůdci. USA cílí na finance IS

  • 139
Při leteckých úderech koaličních vojsk zemřeli tři vůdci Islámského státu. Jedním z nich je muž, který měl na starosti finance teroristické skupiny, oznámil ve čtvrtek mluvčí americké armády Steve Warren. Američané chtějí zastavit finanční zdroje islamistů a vyzývají Turecko k zajištění hranic.

Podle něj zemřel při listopadovém útoku abú Saláh, označovaný některými zdroji za ministra financí Islámského státu. Jednalo se o jednoho z nejzkušenějších členů islamistického hnutí, citovala Warrena stanice BBC. Také další dva mrtví patřili prý k vedení skupiny.

Už v srpnu se objevila zpráva o úspěšném útoku na vedení islamistů. Spojené státy tehdy oznámily, že americký bezpilotní letoun zabil u Mosulu druhého nejvýše postaveného velitele Hadžího Mutaze, který měl vliv především na finance, média, operace a logistiku samozvaného chalífátu.

Nynější operace se podle amerického prezidentského vyslance Bretta McGurka zaměřují na narušení finanční infrastruktury Islámského státu. Podle mluvčího Warrena měl jeden ze zabitých islamistických předáků na starost shánění peněz například skrze výkupné.

10.prosince 2015 v 18:21, příspěvek archivován: 10.prosince 2015 v 20:19

Confirmed: Death of #ISIL finance minister Abu Saleh & 2 associates as part of coalition campaign to destroy ISIL's financial infrastructure

Američané přitom tlačí na Turecko, aby lépe bránilo přesunům peněz přes turecké hranice. „Chceme, aby Turci udělali více pro zajištění hranic,“ prohlásil ve čtvrtek Adam Szubin z amerického ministerstva financí. Uvedl rovněž, že Islámský stát obchoduje každý měsíc s ropou za 40 milionů dolarů (v přepočtu téměř miliardu korun), přičemž velký podíl prodá režimu syrského prezidenta Bašára Asada a část skončí také v Turecku.

„Ty dva režimy se snaží navzájem zlikvidovat, přesto spolu obchodují zboží za miliony a miliony dolarů,“ poznamenal Szubin na adresu obchodování mezi Asadem a islamisty.

Islámskému státu se v posledních letech podařilo získat asi 1,5 miliardy dolarů (37 miliard korun) a Spojené státy podle Szubina spolupracují s partnery na tom, aby organizace další peníze pokud možno nezískala.

Islamisté předně uloupili až miliardu dolarů z trezorů bank, které zabrali v Iráku a Sýrii. Dalších asi pět set milionů dolarů získali prodejem ropy na černém trhu. „Také sebrali mnoho dalších milionů obyvatelům území, která obsadili,“ doplnil Szubin.

Otázka financování Islámského státu bude hlavní náplní mimořádné schůzky ministrů financí členských zemí Rady bezpečnosti OSN, která se plánuje na 17. prosince v New Yorku. Erdogan ve čtvrtek také oznámil, že 21. prosince se uskuteční schůzka představitelů Turecka, Spojených států a kurdské regionální vlády v Iráku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video