Poslanec Boris Šťastný si vyzvedává hlasovací lístek pro volbu nového předsedy

Poslanec Boris Šťastný si vyzvedává hlasovací lístek pro volbu nového předsedy ODS. | foto: Petr Topič, MAFRA

Jsme v bodě nula, zlobí se poslanec Šťastný. Vadí mu dohoda o daních

  • 50
Rebelii pěti poslanců ODS Petr Nečas zklidnil a tři z nich opustí Sněmovnu, ale vyšší daně, které chce koalice prosadit, teď silně vadí pražskému poslanci Borisi Šťastnému. "Vrátili jsme se do bodu nula. To, co je na stole, je ta nejhorší varianta," řekl iDNES.cz Šťastný, který ještě může koalici situaci zkomplikovat.

Lídři ODS, TOP 09 a LIDEM se v úterý večer na koaliční schůzce ujišťovali, že po ohlášené rezignaci poslanců Tluchoře, Fuksy a Šnajdra (více zde) mají dost hlasů, aby ve středu prohlasovali vládní balíček s vyšší DPH, přehlasovali veto prezidenta Václava Klause k zákonu umožňujícímu start penzijní reformy od ledna 2013 a schválili církevní restituce. Ale poslanec Šťastný to vidí jinak.

"Já jsem už na kongresu požádal, aby věci, o nichž budeme hlasovat, byly v souladu s programem občanských demokratů, ale místo toho jsme se vrátili na úplný začátek a to, co teď leží na stole, v souladu s programem ODS není," řekl iDNES.cz Šťastný. Vadí mu hlavně to, že součástí vládního daňového balíčku je vyšší zdanění lidí s příjmy nad 100 tisíc měsíčně, a to na příští tři roky.

Se zvyšováním DPH Šťastný problém nemá, ale vyšší daně pro vysokopříjmové skupiny podle něj jasně odporují programu ODS. "Nedovedu si představit, že bych podpořil balíček v té původní podobě," uvedl Šťastný.

Jak se nakonec zachová, to se rozhodne až po ranním jednání klubu ODS. I kdyby se nakonec třeba vzdal mandátu, tak jako Tluchoř, Fuksa a Šnajdr, problém koalice by mohl být ještě větší. Přijít za něj by totiž mohl ještě tvrdší kritik vlády Jiří Janeček. "Vážně uvažuji o tom, že složím poslanecký mandát," řekl iDNES.cz Šťastný. "Dokud se to nestane, nebudu to komentovat," uvedl jeho potenciální náhradník Janeček.

My jsme se ujistili, že koalice má teď dostatek hlasů, říká Gazdík

Večerní koaliční jednání špiček ODS, TOP 09 a LIDEM trvalo podle šéfa poslaneckého klubu "topky" Petra Gazdíka asi tři čtvrtě hodiny. "Pan premiér nás seznámil s výsledky jednání uvnitř ODS a my jsme se navzájem ujistili, že teď máme dostatek hlasů jak pro daňový balíček, tak pro to, abychom přehlasovali veto pana prezidenta a prosadili i církevní restituce," řekl iDNES.cz Gazdík.

Když vše půjde, mohla by podle něj koalice prosadit všechno už během středy, kdy za trio Tluchoř, Fuksa, Šnajdr přijdou do Sněmovny náhradníci. "Ladili jsme postup ve Sněmovně," uvedl Gazdík.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura byl opatrnější. "Musíme se nejprve poradit v našem poslaneckém klubu," řekl. Kromě daňového balíčku by podle něj mohlo dojít i na přehlasování Klausova veta k zákonu o penzijní reformě. Nevidí jako problém, že na kongresu ODS neprošlo, že veto mají poslanci přehlasovat. "Spíš tam byl problém s konkrétní formulací toho usnesení," tvrdí Stanjura. Zákon má technicky umožnit, aby penzijní reforma začala už od ledna 2013.

Jenže les rukou při hlasování na kongresu ODS naznačoval, že i v této straně má mnoho lidí problém s podobou penzijní reformy. A třeba Šťastný o sobě říká, že nikdy nehlasoval proti prezidentovi Klausovi.

A vůbec se Stanjura nechtěl pouštět do úvahy, zda dojde i na církevní restituce. Poslanec Jan Florián, který kývl na to, že vládu podpoří u daňového balíčku, patří mezi ostré kritiky církevních restitucí. A je tak otázka, zda by ho ODS nemusela přemlouvat znovu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video