Koalici rozhádaly náhrady zemědělcům

  • 4
Vůbec poprvé po vzniku nové vlády Stanislava Grosse se stalo, že se ČSSD ve významné věci spojila s KSČM. V pátek ve sněmovně spolu prosadily zákon o vypořádání majetkových nároků v zemědělských družstvech.

Jde o to, že za majetek, který museli lidé během komunistické kolektivizace odevzdat do družstev, by nyní namísto peněz mohli dostat naturální náhradu, například rozpadlý kravín.

"Nepochybuji, že ten zákon, tak jak byl přijat, Ústavní soud zruší," řekl šéf lidovců Miroslav Kalousek.

Možnou ústavní stížnost, když zákon definitivně projde, až se k němu vyjádří Senát a prezident, avizovala již v pátek ODS. Teď je chtějí podpořit i vládní lidovci a unionisté.

Kvůli náhradám zemědělcům obešla sociální demokracie své partnery. Ti teď mluví o porušení koaliční smlouvy. Pro zákon zvedlo v pátek ruku sto tři poslanců ČSSD a KSČM.

Ze sociálních demokratů, kteří byli hlasování přítomni, se zdrželi jen šéf klubu Petr Ibl a spolu s ním Petr Rafaj. Koaliční smlouva přitom výslovně říká, že i o návrzích, které nepředloží vláda, ale poslanci, se musí dohodnout koaliční strany. A to se nestalo.

"Považujeme to za podraz a prohřešek proti koaliční smlouvě," řekl MF DNES místopředseda unionistů Svatopluk Karásek. Podle jeho stranického kolegy, místopředsedy US-DEU Františka Pelce, oslabuje počínání ČSSD vládní koalici a unionisté se na jednání svého republikového výboru shodli, že je třeba to urychleně řešit.

Přijetí zákona ještě mohou přibrzdit Senát či prezident, ale pokud na něm budou sociální demokraté trvat, mají spolu s komunisty sílu přehlasovat horní komoru parlamentu i případné veto hlavy státu.

Peníze na náhrady údajně nejsou
Sociální demokrat Ladislav Skopal, který je jedním z autorů návrhu, jak po letech kompenzovat zemědělcům újmu vzniklou při združstevňování, zákon hájí. "Kdyby se majetkové nároky vypořádávaly pouze v penězích, jen zhruba deset procent lidí by peníze dostalo a zbytek by neměl nic," argumentuje poslanec ČSSD.

Koaliční partneři takové vysvětlení neberou. A jsou připraveni hnát spor o náhrady zemědělcům spolu s opoziční ODS k Ústavnímu soudu. "Já bych se pod takovou stížnost určitě podepsal," řekl MF DNES šéf lidovců Miroslav Kalousek.

Proti zákonu, který přijala v pátek sněmovna, ostře protestuje ODS. Podle zemědělského experta strany Miloslava Kučery nutí zemědělce, aby přijali i majetek, který nemá žádnou tržní hodnotu.

Na to, že v družstvech zůstal často jen bezcenný majetek, poukazuje i Miroslava Pešková ze Svazu sebeobrany, který zastupuje restituenty. Naproti tomu předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský pro ČTK zákon pochválil: "Je to šance, jak ten problém rychle uzavřít."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video