Koalici roste nepřítel - gerilová armáda

  • 91
Kuvajt - Od zvláštního zpravodaje MF DNES - Generálové a armádní mluvčí americko-britské koalice v Kuvajtu i v Kataru jim vytrvale říkají "fidájínové", Saddámova milice, paravojenské oddíly, fanatičtí stoupenci iráckého režimu, eskadry smrti. Smyslem tohoto slovníku je jednoznačně oddělit síly iráckého odporu od zbytku obyvatelstva.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž

Pozorovatelé a znalci oblasti přímo na místě se však obávají, že jde o vytváření virtuální reality.

Ve skutečnosti v Iráku proti invazním jednotkám USA a Velké Británie rychle roste nebezpečná, silná a dobře vyzbrojená gerilová armáda, která může mít podporu značné části obyvatelstva.

Čím déle bude válka trvat, čím větší bude počet civilních obětí, tím rychleji bude stoupat v irácké společnosti obliba a podpora mužů, kteří se postaví se zbraní v ruce proti okupaci Iráku, shodují se mnozí západní i arabští pozorovatelé v Kuvajtu.

Postupující jednotky vystrašil i první sebevražedný bombový útok o víkendu na americké vojáky u Nadžafu, ale nakonec i pokus o zabití skupiny vojáků USA v Kuvajtu.

Začíná se ukazovat, že americké velení tento nebezpečný potenciál v Iráku podcenilo.

Invazní jednotky zjevně zaskočil silný gerilový odpor, který nejtěžší bitvy prakticky přesunul z frontových linií na okraje měst a vesnic.

Vojáci přímo v poli přiznávají, že nejtěžší je pro ně určit, kdo je kdo. Kdo voják, který sundal uniformu a kdo civilista. To je ale přesně ten okamžik, kdy máme co do činění s gerilou.

Oblasti, kde už dávno armáda vybojovala bitvy s iráckými vojsky a kudy začaly projíždět zásobovací konvoje, se znovu stávají nepřehledným a nebezpečným územím, kde se útočí ze zálohy.

VÁLKA V IRÁKU

ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ

Svědectví
Novinář se v dešti kulek vzdal nezávislosti

Zásobování
Válku proti Saddámovi živí konvoje

Ohlédnutí
Nevítají nás květinami, diví se Američané

Ekonomika
Z obav těží prodejci plynových masek

Byznys
Válku prodávají odpůrci i příznivci

Česko
Vláda o den posunula polní nemocnici

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA iDNES
* články * infografika * profily *
* Irák v datech * foto * pozadí krize

Za příklad může posloužit Umm Kasr těsně u kuvajtských hranic, jedno z prvních obsazených míst, kde byl malý kousek území označen za bezpečný až v pondělí, po deseti dnech.

Armáda a nejenom ona s překvapením zjišťuje, že bojovníci, proti nimž stojí, vyslovují mnohem méně jméno Saddám Husajn a mnohem častěji hovoří o boji proti okupaci a zápasu za svobodu Iráku.

Saddámovi se tak podle pozorovatelů v Kuvajtu podařil mistrovský tah. Zůstal zcela v pozadí a jeho lidé nebojují za udržení režimu v Bagdádu, ale za záchranu Iráku proti nepřátelské okupaci.

To je přesně ten okamžik, kdy gerilová armáda dostává křídla a sílí její moc.

Americkým a britským generálům se nepodařilo oddělit obyvatelstvo od bojovníků. Lépe řečeno, nebyli před touto variantou varováni a nebyli na ni připraveni.

,

Video