Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier nemusel řešit dilema, zda zůstane na jednání o služebním zákonu. Tomio Okamura, s nímž odmítl sedět u jednoho stolu, na schůzku zástupců všech stran za sebe poslal poslance Marka Černocha.

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier nemusel řešit dilema, zda zůstane na jednání o služebním zákonu. Tomio Okamura, s nímž odmítl sedět u jednoho stolu, na schůzku zástupců všech stran za sebe poslal poslance Marka Černocha. | foto: Petr Topič, MAFRA

Služební zákon bude od ledna, spor je o „superúředníka“ a jeho tým

  • 82
Mezi vládou a opozicí zůstává ve sporu o služební zákon jeden zásadní sporný bod - zda vznikne generální ředitelství státní služby a s jakými kompetenci. Vláda a opozice se shodly, že zákon už se nemá odkládat. „Zákon musí začít platit od 1. ledna příštího roku,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka. To potvrdil i šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

„Bohužel koalice trvá na generálním ředitelství. Pro nás je tato věc nepřijatelná a nepřekročitelná,“ uvedl po jednání jeden z vyjednavačů TOP 09, poslanec Martin Plíšek.

Generální ředitelství jako hlavní nadřízený orgán úředníků v čele se „superúředníkem“ - generálním ředitelem jmenovaným vládou, má podle Sobotkova kabinetu garantovat apolitičnost státní správy.

Podle opozice takový orgán ale nadmíru posílí postavení úředníků. „Nechceme pevnost úřednické šlechty, ale profesionální, nestrannou a přitom dostatečně loajální a propustnou státní správu,“ řekl exministr financí Miroslav Kalousek.

Shodu budou politici hledat znovu ve středu od 20 hodin. Dohodu je podle vyjednavačů vlády i opozice možné najít na postavení náměstků na ministerstev, na tom, aby státní správa byla dostupná pro lidi z akademické sféry i z obecních úřadů. „Mám z toho jednání dobrý pocit,“ řekla Jana Černochová z ODS. Podle ní lze dojít ke shodě, aby se nový služební zákon hodně přiblížil zákonu o úřednících územních samosprávných celků.

Podle šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka nelze zákon o státní službě odkládat. „Slíbili jsme to voličům. Zákon povede k odpolitizování státní služby a ke zprůchodnění čerpání evropských peněz,“ řekl Faltýnek. „Jednání je věcné. Dohoda je vždy lepší než boj. Co potřebujeme, je stabilní státní správa. Potřebujeme zákon, který vydrží dvacet, třicet let,“ uvedl vyjednavač třetí vládní strany, místopředseda sněmovny za KDU-ČSL Jan Bartošek.

Dienstbier od stolu jít nemusel, Okamura jednat s vládou nepřišel

První hrozící konflikt se stranám podařilo zažehnat už na samém začátku jednání. Šéf Úsvitu přímé demokracie Tomio Okamura, s nímž si odmítal ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier sednout k jednomu stolu kvůli jeho výroku o romském táboru v Letech u Písku za druhé světové války, nedorazil.

Místo sebe poslal šéfa poslaneckého klubu Radima Fialu a poslance Marka Černocha. „Mám vážný problém sedět s ním u jednoho stolu,“ řekl před tím o Okamurovi Dienstbier, jenž za vládní ČSSD spolu s premiérem Sobotkou dorazil na jednání v kanceláři předsedy sněmovny Jana Hamáčka. Dienstbiera naštvala Okamurova slova, že tábor v Letech za druhé světové války byl „pracovní“ a vyzval ho proto, ať odejde z politiky. (více zde)

Schůzi sněmovny politici přerušili do pátku. Do té doby chtějí mít jasno, zda se shodnou, nebo každý bude trvat na svém. Premiér Sobotka má pro druhý případ náhradní variantu. Od ledna 2015 by začal platit původní služební zákon schválený už v roce 2002 za vlády Miloše Zemana.

Pro koalici je to dobrá páka proti obstrukcím ODS a TOP 09, protože už původní několikrát odkládaná verze služebního zákona počítá se vznikem generálního ředitelství státní služba. Její nevýhodou ale podle vlády je, že už je trochu zastaralá a také by se státu o několik miliard korun ročně prodražila.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue