Poté, co vládní strany prosadily důchodovou, zdravotní a sociální reformu, chystají se na hlasování o reformě daňové. Ta rozhodne například i o stravenkách a odvodech na zdravotní pojištění.

Poté, co vládní strany prosadily důchodovou, zdravotní a sociální reformu, chystají se na hlasování o reformě daňové. Ta rozhodne například i o stravenkách a odvodech na zdravotní pojištění. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Koalice se shodla na odkladu daňové reformy. Stravenky vydrží dva roky

  • 1207
Daňové zvýhodnění stravenek zůstane minimálně do konce roku 2013. Koaliční lídři se dohodli na odkladu daňové reformy na rok 2014. Do té doby by se měly vládní strany domluvit na způsobu, jakým způsobem stravování zaměstnanců zvýhodnit. VV s tím nejsou spokojeny, o stravenky se s TOP 09 pohádaly a ve středu o nich ještě chtějí jednat.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) po jednání uvedl, že odklad účinnosti daňové reformy o rok je nezbytný kvůli sladění s občanským zákoníkem. Rozjezd penzijní reformy chce naopak podle původního data, tedy od ledna 2013. 

Debata o stravenkách se na schůzce koaličních lídrů zvrhla v hádku, sdělil iDNES.cz bez bližších podrobností jeden z účastníků jednání. Podle něj se velmi emotivně hádali hlavně představitelé VV a TOP 09. Bez výsledku.

Hádka o stravenky dohodu nepřinesla, partneři žádají, aby VV hlasovaly pro konec jejich zvýhodnění od roku 2014

O daňové reformě mají přitom už ve středu hlasovat poslanci. "V letech 2012 a 2013 zůstane dosavadní systém. Do roku 2014 chceme vést debatu o systémové podpoře závodního stravování a stravování zaměstnanců jako celku," řekl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Požadavek VV na zachování daňového zvýhodnění stravenek vzhledem k odkladu není aktuální, dodal Stanjura.

Kocourka koalice neřešila

Zástupci vládní koalice na svém úterním jednání neřešili případ ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka, který má vysvětlit původ matčiných milionů. "Ministr se ke všemu vyjádří ve středu na tiskové konferenci," uvedl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Ve stejný den čeká Kocourka i schůzka s premiérem Petrem Nečasem.

"Pokud se vrátíme k původnímu záměru systémově podporovat závodní stravování, tak té diskusi jsem přístupný. Debatě o této podobě stravenek přístupný nejsem," podotkl Kalousek. Ministerstvo financí navrhlo místo stravenek roční daňový bonus 3 tisíce korun.

Věci veřejné se ale nechtějí vzdát možnosti, že by daňové zvýhodnění stravenek platilo i po 1. lednu 2014. "S výsledkem jednání nejsme spokojeni. Bohužel jsme se s panem ministrem financí neshodli. Předpokládám, že se o tom ještě bude ve středu dopoledne jednat," řekl iDNES.cz účastník koaliční schůzky, poslanec VV Michal Babák.

Kalousek: Poslanci koaličních stran musí hlasovat pro návrhy vzešlé z dohody

Tím, že se vládní strany o pravidlech pro stravenky nedohodly, postavily ODS a TOP 09 svého koaličního partnera z Věcí veřejných před těžkou volbu. Buď poslanci VV při nadcházejícím hlasování podpoří původní koaliční návrh o nahrazení stravenek daňovým bonusem (ale až od roku 2014) a budou spoléhat na to, že se během příštích dvou let shodnou na jiném řešení, které jim bude vyhovovat. Nebo budou muset porušit koaliční dohodu a proti vůli TOP 09 a ODS hlasovat pro pozměňovací návrh, který stravenky zachová i nadále.

"Tento návrh není koaličně dohodnutý a já předpokládám, že v duchu koaliční smlouvy budou koaliční poslanci hlasovat," prohlásil Kalousek. Stejný názor zastává i premiér Nečas.

Projít by tak neměly ani některé další nápady VV, například zvýšit daně firmám o jedno procento. Věci veřejné také například navrhovaly, aby daň z příjmu byla 21, a nikoli 19 procent z hrubé mzdy, jak to návrh daňové reformy předpokládá. Zaměstnanci zatím platí 15 procent ze superhrubé mzdy.

Odvody z hracích automatů si rozdělí obce a rozpočet

Zatímco drtivá část daňové reformy nabude účinnosti až od roku 2014, nové zdanění hazardu bude platit už od příštího roku. Firmy podnikající v této branži budou muset platit daň z příjmu (19 procent) stejně jako kterékoli jiné. Kromě toho ale budou muset zaplatit ještě speciální odvod ve výši 20 procent z rozdílu mezi vsazenou a vyplacenou částkou (více zde).

"U odvodů z herních automatů jsme se shodli, že 70 procent získají obce, 30 procent dostane stát," prohlásil Stanjura s tím, že poměr se ještě může trochu upravit. Návrh sněmovního rozpočtového výboru, aby se odvody rozdělily na třetinu (obcím, ministerstvu školství na sport a třetinu dál rozdělovaly samy loterijní firmy na veřejně prospěšné účely), nezískal podporu koaličních lídrů.

Daňová reforma počítá také s tím, že odvody zaměstnavatelů na sociální a zdravotní pojištění budou nově nahrazeny daní z úhrnu mezd ve výši 32,5 procenta. Zaměstnancům také vzrostou o dvě procenta odvody na zdravotní pojištění (ze 4,5 na 6,5 procenta).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video