Koalice se shodla - chce Špidlu v Bruselu

  • 610
Lídři koaličních stran se shodli, že novou dohodu o spolupráci podepíší do 1. srpna. Zatím ovšem jejich představitelé nenašli společnou řeč ve všech bodech vládního programu. Jasno ale mají o postu eurokomisaře: stane se jím odstupující Vladimír Špidla.

"Po jednání koaličních stran mi byla sdělena tato nabídka a já jasně říkám, že jsem k dispozici," řekl novinářům Vladimír Špidla, které Stanislav Gross pozval na koaliční jednání.

"Společná vůle koaličních stran je taková, že by vláda měla na funkční pětileté období nominovat stávajícího předsedu vlády ČR Vladimíra Špidlu. Je dobré, aby členem komise byl člověk s politickým mandátem a s politickou zkušeností," prohlásil Stanislav Gross.

K volbě Vladimíra Špidly jsou skeptické obě opoziční strany. "Pan Špidla pro nás není přijatelný, ale určitě nepůjdeme tak daleko, abychom se ho snažili vetovat," řekl iDNES za ODS Jan Zahradil.

"Jestli pan Špidla byl symbolem neúspěchu této vládní koalice, tak podobným symbolem zůstane i jako případný eurokomisař," domnívá se Pavel Kováčik, šéf komunistických poslanců. 

O Bruselu se uvažovalo od začátku
O tom, že Špidla převezme eurokomisaře po Pavlu Teličkovi, se začalo spekulovat záhy poté, co oznámil záměr odstoupit z vlády. - více zde

Stanislav Gross, který pracuje na sestavení nového kabinetu, už řekl ČRo1 - Radiožurnálu, že pokud Špidla projeví zájem, eurokomisařem se skutečně stane.

Zatímco končící premiér tak má místo v Bruselu téměř jisté,  nad vládním programem dosud visí několik otazníků. Stanislav Gross novinářům řekl, že lídři ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU podepíší koaliční dohodu do 1. srpna.

V pondělí 26. července se úřadující předseda ČSSD setká s prezidentem, kterého seznámí s průběhem jednání. Podle ČTK ale Gross neočekává, že by ho prezident rovnou pověřil sestavením vlády.

Telička rozhodnutí respektuje
"Je to ještě příliš čerstvá informace, abych se k tomu mohl nějak fundovaně vyjadřovat. Budu to muset absorbovat, stejně jako mí kolegové, kteří do toho šli se mnou. Ale je to politické rozhodnutí a já ho respektuji," komentoval informaci pro iDNES Pavel Telička.

Stávající eurokomisař naznačil, že příchod změny tušil. "Postoj lidovců k mé osobě byl konzistentní už v době mé volby, změnil se ale postoj ČSSD a Unie svobody. Tuto práci jsem bral s tím, že mi jí nabídl premiér Špidla."

"Víte stejně jako já, že se nemůžu vyjadřovat k osobě premiéra, který ještě stále zůstává ve funkci," odmítl se Pavel Telička vyjádřit ke schopnostem Vladimíra Špidly vykonávat funkci eurokomisaře.

"Mám závazek k veřejnosti, protože cítím její podporu. Ale odcházím odtud s čistým štítem, protože jsem tomu dal maximum," ukončil Telička rozhovor s iDNES a dodal, že na shánění nové práce má do října času dost.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video