Miroslav Kalousek (TOP 09), Petr Nečas (ODS) a Karolína Peake (VV) na jednání

Miroslav Kalousek (TOP 09), Petr Nečas (ODS) a Karolína Peake (VV) na jednání Sněmovny (4. listopadu 2011) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Koalice se přiklonila ke zdržení daňové reformy, jen hazard zdaní dřív

  • 53
Koaliční lídři se na schůzce před jednáním Sněmovny přiklonili k tomu, že daňovou reformu vyjma zdanění hazardu nejspíš odsunou na rok 2014. Během hodinového setkání se také dohodli, jak upraví pravidla pro veřejné zakázky. Bezprostředně poté o nich začala jednat Sněmovna.

"Dohodli jsme se předběžně, že daňovou reformu vyjma hazardu posuneme na rok 2014," řekl iDNES.cz poslanec VV Michal Babák.

Šéf klubu TOP 09 Petr Gazdík upozornil, že dohoda zatím není závazná. "Sejdeme se nad ní před jejím třetím čtením, kde si celou věc definitivně ujasníme," komentoval Gazdík.

Koalici čeká přinejmenším spor o stravenky a další benefity. Zatímco ministr financí Miroslav Kalousek by je nejraději nahradil zaměstnaneckým paušálem ve výši tří tisíc korun ročně. Tomu se ale postavily Věci veřejné.

Páteční jednání poslanců

Koalice zvažuje odsunutí daňové reformy kvůli informacím, že Česko čeká menší růst hospodářství, než byly původní předpoklady. Místo dvou a půl procenta spadne nejspíše na jedno procento nebo i níže. Druhým důvodem je, že daňová reforma musí být v souladu se zřízením jednotného inkasního místa a částmi občanského zákoníku.

Dosud vládní koalice počítala s tím, že reforma, která má například zrušit zdanění superhrubé mzdy, začne platit v roce 2013. Odsunutí by se netýkalo zdanění hazardu. Věci veřejné počítají, že to by mělo začít platit od ledna 2012, premiér Petr Nečas ale už naznačil, že i to se může zdržet (více čtěte tady).

Na čem se koalice shodla, je úprava pravidel zákona o veřejných zakázkách, který poslanci v pátek projednali ve třetím čtení. Pravidla pro větší transparentnost by se zatím neměla vztahovat na tendry vypsané státními a polostátními průmyslovými firmami. Koalice zatím navíc u nich nepočítá ani s rozkrýváním subdodavatelů veřejných zakázek. Tato pravidla dodá do zákona později, novelou.

"TOP 09 má problém se sektorovými zadavateli zejména energetiky, vodárenství nebo tepla. Podmínky ze strany ministerstva pro místní rozvoj byly poněkud změkčeny. Dohodli jsme se, že v tomto směru ministerstvo do dubna, kdy má začít zákon platit, vypracuje návrh, který naše připomínky zohlední," dodal Gazdík.

Tvrdší chtěly být i Věci veřejné, které kvůli ústupku hovoří o novém dodatku ke koaliční smlouvě. V pořadí by byl již druhým. "V tuto chvíli zákon projde bez rozkrývání subdodavatelů, k tomu se vrátíme novelou ihned, jakmile to bude možné. To bychom si měli podepsat i jako koaliční dodatek nebo jiným principem," řekl Babák.

"Předsedové stran podepíšou společné prohlášení, že ještě v době, než nastane účinnost zákona, se udělá technická úprava, která pro sektorové dodavatele zakotví povinnost, aby zveřejňovali své subdodavatele," cituje ČTK ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského z VV.

Gazdík nazval páteční ranní schůzku koaličních špiček "pracovní snídaní", Kalousek hovoří o pracovní schůzce, která vlastně nebyla K9. "Jenom jsme ladili noty k pozměňovacím návrhům některých zákonů," řekl iDNES.cz ministr. Podle něj se jednání účastnilo zhruba 11 lidí.

Do práce jdeme i o víkendu, počítají koaliční poslanci

Schůzka koaličních lídrů skončila kolem deváté hodiny. V 9:30 pak do lavic opět zasedli poslanci, kteří zahájili páteční program právě veřejnými zakázkami.

Po projednání tohoto zákona je na programu 30. schůze také finální jednání o občanském zákoníku nebo zákonu o jednotném inkasním místu, které je nezbytné pro spuštění daňové reformy.

Páteční mimořádná schůze je tento týden už pátou. Na rozdíl od předešlých ale tuto výjimečně svolala koalice. Je součástí její taktiky, jak urychlit jednání plné obstrukcí. U mimořádné schůze totiž poslanci nemohou pozměňovat program. Už včera koalice kvůli urychlení sloučila rozpravu k zákonům vráceným Senátem.

Přesto politici míní, že opozice bude i nadále natahovat čas. "Počítáme s tím, že celý víkend strávíme v Poslanecké sněmovně. Doufejme, že obstrukce, co se týká Senátem vrácených zákonů, budou do neděle vyřešeny a tím pádem se budeme příští týden věnovat normální práci," dodal Babák.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video