Ministr zdravotnictví Leoš Heger na schůzku K9 přišel s analýzou všech 43 bodů koaliční smlouvy.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger na schůzku K9 přišel s analýzou všech 43 bodů koaliční smlouvy. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

U doktora si připlatíte, ale ne tolik, jak se psalo, tvrdí koalice

  • 295
Zvýšíme jen ty zdravotní poplatky, na kterých jsme se již dříve dohodli, uvedli koaliční lídři po jednání K9. Podraží tak například den v nemocnici nebo přímá návštěva specialisty. Další zdražování jsou prý tabu. Klíčové zákony z oblasti zdravotnictví by měla projednat Poslanecká sněmovna už do konce června.

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera poplatky ve zdravotnictví nebude vláda zvyšovat nad rámec daný koaliční smlouvou. Padá tak například myšlenka na zpoplatnění dopravy pacienta sanitkou, nebo zvýšení platby za návštěvu lékaře. "To o čem se nedávno mluvilo a psalo v tisku, nebude," řekl Heger. (více čtěte zde)

Naopak se připravuje avizované navýšení sumy za noc strávenou na nemocničním lůžku ze 60 na 100 korun. Platit také bude pacient, který bez doporučení navštíví specialistu. Kolik zatím není jisté. Podle Hegera se bude suma pohybovat mezi 90 a 200 korunami. 

Šetřit, šetřit a šetřit ...

Na dalším setkání K9 se také bude opět mluvit o novele zákona, který umožní zavést platby za nadstandardní péči. To všechno mají být cesty jak do zdravotnictví dostat asi 10 miliard korun, které resort nutně potřebuje.

Peníze má také přinést snížení počtu akutních lůžek. Prozatím se touto cestou vydají nemocnice podřízené ministerstvu, tedy především ty fakultní.  A Heger chce také přísně kontrolovat nákup nových přístrojů, nebo zavádění nejmodernějších léčebných technologií. To všechno totiž stojí peníze.

"Tabu je příspěvek ze státního rozpočtu," prohlásil ministr. S debatou o možném zvýšení zdravotního pojištění chce zase počkat na nové daňové zákony.

Jak ale reforma zdravotnictví nakonec dopadne, ještě stále není jisté. "Jednání k reformě zdravotnictví budou na půdě K9 pokračovat příští týden," prohlásil totiž mluvčí vlády.

Reforma je nahodilá

Hegerem dříve navrhované změny kritizovali koaliční partneři. Ministrovi vytýkali, že reformu provádí nahodile a dostatečně neplní závazky dané koaliční smlouvou. Nejsilněji tyto hlasy zaznívaly z ODS.

V úterý postup vlády v přípravě reformy zdravotnictví kritizovala i ČSSD. Stínový ministr zdravotnictví David Rath se nechal slyšet, že je alarmující, že za devět měsíců svého fungování koalice nepředstavila žádný provázaný a ucelený plán reformy.

Vláda je podle Ratha ze situace ve zdravotnictví bezradná a ministr provádí kroky, které se podobají samostatným výkřikům, které situaci ve zdravotnictví nejen neřeší, ale navíc zhoršují dostupnost lékařské péče.

Názory na podobu reformy zdravotnictví se v rámci koalice různí. Naposledy svoji vizi představily Věci veřejné. Podle ministra dopravy Víta Bárty je klíčem k tomu, jak v resortu výrazně ušetřit, především stanovení nadstandardní péče.

Takový krok by podle Věcí veřejných mohl ve zdravotnictví znamenat úsporu čtyř až osmi miliard korun. Strana proto jasné definování standardů a nadstandardů prosazuje už od příštího roku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video