Předseda vlády Bohuslav Sobotka přichází na zasedání vlády 28. dubna v Praze.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka přichází na zasedání vlády 28. dubna v Praze. | foto: ČTK

Odměny státních úředníků nemají nově překročit čtvrtinu ročního platu

  • 65
Strany vládní koalice se domluvily na odměňování státních zaměstnanců, jichž se bude týkat nový služební zákon. "Budou zrušeny smluvní platy a zastropovány maximální odměny, které nebudou moci překročit pětadvacet procent ročního platu," oznámil dohodu vládních stran premiér Bohuslav Sobotka.

Do dvou let má být vypracován úplně nový systém odměňování státních zaměstnanců, oznámil premiér. Dohodu koalice, jak se nyní pro příští dva roky bude řešit odměňování státních zaměstnanců, potvrdili i místopředseda lidovců Jan Bartošek a šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Sobotka řekl, že příliš vysoké odměny byly nešvar, který se v minulosti vyskytoval. "Odměny často u některých oblíbenců v minulosti překračovaly násobek ročního platu," podotkl.

Podle preméra koalice také směřuje k dohodě ohledně lidí, kteří nemají delší praxi ve státní správě nebo samosprávě. Pod tím si koalice představuje alespoň tři roky. Tito lidé by pak museli skládat úřednické zkoušky. "K tomuto řešení jsme se dnes významně přiblížili," řekl. Konkrétní detaily se teprve budou řešit, dodal.

Vstup do státní správy ohlídá úřednická zkouška

"Lidé s krátkou praxí do tří let by měli absolvovat podle našeho názoru úřednickou zkoušku," potvrdil předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. "Jsme v tom ve shodě, myslíme si, že úřednická zkouška u lidí, kteří nemají praxi, by měla být standardní mechanismus jejich vstupu do státní správy," řekl místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

Na větší části služebního zákona se již koaliční strany podle politiků ČSSD, KDU-ČSL a hnutí ANO shodly (více zde). Přesto se o něm ještě příští týden chtějí bavit. Parlament by ho mohl schvalovat v létě.

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier ve středu řekl, že služební zákon je klíčový pro to, aby dobře fungoval stát. Zdůraznil protikorupční aspekt zákona. "Kvalitně dobře fungující státní správa chráněná před nepřiměřeřenými politickými zásahy je naprosto zásadním a možná i naprosto nejdůležitějším protikorupčním opatřením," řekl Dienstbier.

"Plná účinnost služebního zákona k 1. 1. 2015 je rovněž podmínkou pro čerpání evropských fondů," prohlásil. Jinak by se podle něj mohlo stát, že České republice bude zastaveno čerpání peněz z evrpských fondů. To je věc, před kterou již dříve varoval i premiér Sobotka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video