Poslanci skončili hlasování o 14 reformních zákonech ve 23:55.

Poslanci skončili hlasování o 14 reformních zákonech ve 23:55. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Koalice prosadila všechny reformy, hlasovací smršť trvala 35 minut

  • 1860
Rekordní obstrukce ve Sněmovně jsou minulostí. Poslanci se před půlnocí dostali k hlasování o reformách, koalice přetlačila Senát ve všech čtrnácti případech. Schválené zákony včetně ve čtvrtek přijatého omezení stavebního spoření míří na stůl prezidenta Václava Klause.

Boj o reformy ve Sněmovně

Po desítkách hodin zdržování se poslanci dostali k jednotlivým reformním zákonům, které vrátil či zamítl Senát. U vrácených zákonů museli nejprve přehlasovat senátní návrh a poté prosadit vlastní verzi 101 hlasem, u zamítnutých stačilo druhé zmíněné hlasování.

Hlasovací mašinerie zafungovala rychle a po 35 minutách bylo po všem. Prošly všechny reformy - zvýšení DPH, zbylé zákony zdravotnické reformy (zákon o zdravotních službách, specifických zdravotních službách a o veřejném zdravotním pojištění), zpřísnění pravidel pro výplatu dávek či zvyšování věku pro odchod do důchodu.

"Je to výsledek šestidenní politické bitvy bezprecedentní obstrukcí, kterou český parlament nepamatuje a která byla naprosto nepřiměřená dané situaci," zhodnotil výsledek schůze premiér Petr Nečas (ODS).

"Obstrukce splnily svůj účel, otevřeli jsme velký prostor, ve kterém jsme znovu mohli opakovaně a jasně poukázat na nedostatky zákonů a rizika, která hrozí už od 1. ledna roku 2012," kontroval šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Koalice v noci protlačila přes senátorské veto mimo jiné několik důležitých ekonomických a sociálních reforem (více o této části schůze čtěte zde). Všechny schválené předlohy nyní putují k prezidentovi Václavu Klausovi.

Fotogalerie

"Nemůžete od nás čekat, že budeme podporovat okradení většiny společnosti," uvedl Sobotka před hlasováním. K postoji sociálních demokratů se přidali i komunisté, jejich společné síly ale přesilu koalice ve Sněmovně při hlasování nezastavily.

Dostanou se zákony a nocování poslanců k Ústavnímu soudu?

ČSSD už dříve avizovala, že některé schválené zákony kvůli okleštěné parlamentní diskusi napadne u Ústavního soudu.

K němu se nejspíše dostane spor o příplatek za nadstandard u lékaře, povinnost nezaměstnaných přijmout po dvou měsících veřejně prospěšné práce, aby měli nárok na podporu, nebo penzijní reforma.

Sobotka na tiskové konferenci po hlasování ale na možnost podání ústavní stížnosti přímo nedopověděl. Řekl ale, že ČSSD nyní potřebuje čas na zhodnocení toho, co se ve Sněmovně vlastně stalo. "Budeme analyzovat obsah přijatých zákonů i sněmovní procedury. Požádáme o pomoc naše právní experty. Pokud dospějeme k závěru, že existují relevantní argumenty pro podání ústavní stížnosti, tak ji podáme," řekl.

"Myslím si, že k této variantě nedojde. Bylo nesmírně důležité, že první proběhlo projednávání zákona, který se týkal stavebního spoření. Bylo u něj zřejmé, že se jedná o obstrukci a i v judikatuře Ústavního soudu je jednoznačně řečeno, že je povinností opozice chovat se konstruktivně," reagoval na postoj sociálních demokratů premiér Nečas.

Poslankyně za ODS Jana Černochová soudí, že se není čeho bát. "Poslanci měli dostatečný prostor na to, aby byly reformy prodiskutovány, ať ve třech čteních nebo na výborech, proto sloučenou debatu nepovažuji za problém," řekla iDNES.cz Černochová.

Nedělní pokračování diskuse trvalo více než 14 hodin. Byl to už šestý den téměř nepřetržitého schůzování poslanců - poprvé se sešli v úterý a s výjimkou několika pauz jednali nepřetržitě desítky hodin. Opozice chtěla obstrukcemi zabránit, aby část reforem začala platit už příští rok, a prohlásila paralyzaci chodu Sněmovny za jediný prostředek, který jí zbyl.

Ve středu poslanci změnili téma a bavili se hlavně o rozpočtu na rok 2012. Ten v prvním čtení prošel, ale ministr financí Miroslav Kalousek už avizoval novelu nutnou kvůli pomalému růstu ekonomiky. Nyní rozpočet počítá s růstem ekonomiky o 2,5 %, nová čísla hovoří o jednom procentu.

Ve čtvrtek smetla koalice pod stůl čtyři mimořádné schůze iniciované ČSSD, v pátek pak odhlasovala novelu zákona o veřejných zakázkách.

Poslanci se sejdou opět ve středu ráno. To mají na programu třicátou, koalicí mimořádně svolanou schůzi. Na ní mimo jiné projednají ve třetím čtení kompletně překopaný občanský zákoník.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video