Koalice požaduje více ministerstev

  • 30
Dva týdny po volbách směřuje vyjednávání ČSSD a Koalice o podobě společné vlády do finále: vyjednávači dnes mají schválit program a dohodnout se na poměru ministerských křesel. Unie svobody do dnešních jednání přichází se zásadním požadavkem: Chceme ministerstvo školství. Unionisté se obávají, že pokud nebudou mít ve vládě možnost ovlivňovat důležitý resort, neobhájí před voliči svou účast ve Špidlově kabinetu.

Zejména proto, že ze svého programu zatím do koaliční dohody mnoho neprosadili. "Musíme mít jasné téma, na kterém se budeme moci příští čtyři roky profilovat, což je právě vzdělanost. Bez toho bychom byli ve vládě jen do počtu," prohlásil vlivný člen Unie svobody.

Byť unionisté tvrdí, že v neformálních debatách jsou zástupci ČSSD ochotni o přenechání tohoto resortu uvažovat, sami socialisté to popírají. "Obecně platí, že se nechceme vzdávat těch resortů, kde se názorově rozcházíme s Koalicí. A to je přesně školství," uvedl člen nejužšího vedení ČSSD.

Jeho strana přitom dnes o konkrétních postech mluvit nechce, jasné by mělo být jen to, kolik křesel hodlá Koalici přenechat. "Nevylučuji, že to nakonec bude šest míst pro Koalici," uvedl člen nejužšího vedení ČSSD.

Vyjednávači ČSSD a Koalice na dnešní schůzce musí dohodnout dva důležité body, na nichž se ještě neshodují - jak bude vypadat důchodová reforma a vývoj veřejných financí. Sociální demokraté chtějí omezit vliv ODS na řízení země. Na včerejším jednání grémia se dohodli, že sesadí Václava Klause z postu předsedy Poslanecké sněmovny. 

DÁLE ČTĚTE

ČSSD chce Klause vyšachovat
ODS si myslí, že ji ČSSD chce ponížit

Nezávislých se už koalice bát nemusí
Fischerová a Karásek budou hlasovat s Koalicí

Nevadí to dělníkům, nevadí to ani nám
o Špidlově časném vstávání

Spor o důchody a finance
Před klíčovým rozhovorem vyjednávačů ČSSD a Koalice zůstává otevřeno, jak bude vypadat důchodová reforma a vývoj veřejných financí. ČSSD svoje detaily programu pilovala až do včerejších pozdních večerních hodin. "U každého z těchto bodů je několik návrhů, jak by mohl kompromis vypadat. Nemyslím, že bychom se nedohodli," uvedl místopředseda ČSSD Stanislav Gross.

I Koalice jde na jednání s kompromisy - u daní třeba s tím, že zůstanou stejné, snížit by se mohla pouze daň z příjmu - nejdříve na 28, následně na 25%. Dnešní jednání by se mělo také točit kolem míst ve sněmovně. Dotknout by se mohlo i ministerských postů. Sociální demokracie například počítá, že ministerstvo školství by řídila Petra Buzková, na jejíž účasti ve vládě nyní trvá Vladimír Špidla. Právě pravděpodobná účast Buzkové ve vládě zamíchala i s dosavadními plány sociálních demokratů na obsazení předsednického křesla ve sněmovně.

Šéf ČSSD Vladimír Špidla včera oficiálně potvrdil, že tento post chce strana obsadit svým politikem. Tím se zároveň definitivně uzavřela cesta pro Václava Klause - o tem čtěte detailně ZDE. "V našich úvahách převažují ženská jména," řekl ještě dopoledne Špidla.

Během dne se však ukázalo, že to až tak absolutně platit nemusí. Kromě Buzkové je sice ve hře i bývalá místopředsedkyně Jitka Kupčová, ale nově i poslanec Lubomír Zaorálek. "Ten okruh lidí se sice zužuje, ale jde to pomalu. Jasno v tom ještě nemáme," komentoval obsazování rozhodujících postů ve vládě a sněmovně další vyjednávač za ČSSD.

I přesto, že veškeré dosavadní kroky obou partnerů směřují k sestavení společné vlády, Koalici včera znejistily první signály o jiskření uvnitř ČSSD. Severočeští zástupci ČSSD totiž dali najevo, že vláda, kde by zasedli lidé jako Cyril Svoboda, se jim ale vůbec nelíbí. Proto by byli raději, kdyby vedení ČSSD vyjednávalo o nové vládě s ODS, ovšem bez Václava Klause.

"Nehodláme s tím nějak kategoricky vystupovat a říkat: Vládu se Svobodou ne. Chceme jen, aby vedení ČSSD vědělo, že je i tento názor. A to je i názor naší voličské základny," prohlásil šéf ústecké sociální demokracie Jaroslav Foldyna, který patřil ke stoupencům bývalého předsedy Miloše Zemana.

Vladimír Špidla zástupce Koalice klidní slovy: To je názor Foldyny, vedení strany má jiný. "Sociální demokracie je živá strana. Na předsednictvu jsme se celkem jednoznačně shodli, že vytvoření koalice o síle 101 hlasů je koncepce, která má politickou cenu a má podporu," řekl Špidla. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video