Lídři koaličních stran Andrej Babiš (ANO), Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Pavel...

Lídři koaličních stran Andrej Babiš (ANO), Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) | foto: Dan Materna, MAFRA

Koalice podpoří strop věku odchodu do důchodu v 65 letech. Babiš se přidal

  • 655
Koalice bude prosazovat 65 let jako věkovou hranici pro věk odchodu do důchodu. Poté, co lidovci oznámili, že budou stejně jako ČSSD chtít, aby byla tato hranice stanovena, řekl šéf ANO Andrej Babiš novinářům, že jeho hnutí se přizpůsobí a že ministři za ANO budou ve vládě také pro. Potvrdilo to pak i koaliční jednání.

Zatím v zákoně žádný věkový strop není a Babiš až dosud říkal, že není třeba ho nyní stanovit.

Obrat přineslo jasné rozhodnutí lidovců. „My jsme o tom debatovali na předsednictvu KDU-ČSL a výsledek je takový, že principy by měly být dva základní. Trváme na tom zachovat hranici 65 let. Stejně by se každých pět let tato hodnota měla aktualizovat podle průměrné doby dožití,“ uvedl místopředseda lidovců a ministr zemědělství Marian Jurečka.

„Domnívám se, že je fér vůči pracujícím lidem, abychom jim dali jasnou perspektivu, v kolika letech budou do důchodu odcházet. V tuto chvíli je Česká republika jedinou zemí v Evropě, která nemá daný ten strop, což si myslím, že je absurdní. Třináct zemí má tu hranici 65 let a jedenáct zemí ji má dokonce nižší,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD.

Babiš: Kdybych se choval jako ČSSD, řeknu ať je to 64 let

Věk odchodu do důchodu byl na programu středečního jednání koaliční rady. Jenže Babiš ještě před koaličním jednáním překvapil.

„Je důležité říci občanům, že zastropování odchodu do důchodu má přímou souvislost i s výší důchodu,“ upozornil ještě před tím, než řekl, že i jeho hnutí bude pro. Čím nižší bude stanoven důchodový věk, tím to bude pro stát dražší. Řekl novinářům, že kdyby se chovat stejně populisticky jako ČSSD, tak navrhne, ať se jde do důchodu už v 64, ne v 65 letech.

„Chtěli jsme vést nějakou debatu, že nás to bude stát 67 miliard, lidé musí vědět, že to má přímou návaznost na rozpočet,“ řekl správce státní kasy. „Pokud samozřejmě dvě koaliční strany říkají 65 let, tak my se tomu přizpůsobíme,“ prohlásil Babiš. Na dotaz, co to přesně znamená, že se ANO přizpůsobí, odvětil: „My s tím budeme souhlasit, protože my máme na vládě šest ministrů.“ Pak to ANO potvrdilo i na koaličním jednání.

Sobotka ocenil vyjádření partnerů, před tím Babiše plísnil

Premiér ocenil postoj koaličních partnerů. „Jsem velice rád, že po dnešním vyjádření koaličních stran má ČSSD šanci prosadit zastropování věku pro odchod do důchodu na 65 letech,“ napsal předseda vlády Bohuslav Sobotka na Twitteru.

31.srpna 2016 v 13:26, příspěvek archivován: 31.srpna 2016 v 13:34

Jsem velice rád, že po dnešním vyjádření koaličních stran má ČSSD šanci prosadit zastropování věku pro odchod do důchodu na 65 letech.

Babiš dosud mluvil jen o tom, že zastropování důchodového věku se nemusí řešit už teď. „Prioritně bychom měli řešit výši důchodů, které máme nízké a řada důchodců má kvůli jejich výši existenční problémy,“ uvedl.

Sociální demokracie řekla, že bude trvat na tom, aby věk odchodu do důchodu nebyl vyšší než 65 let, řekl premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Vyčetl pak Babišovi, že se tomu brání.

Ještě než po Babišově obratu ve středu premiér Sobotka koaliční partnery pochválil, vyčítal v předchozích dnech ANO, že zapomíná, že to je závazek v koaliční smlouvě a že navíc samo tuto věc voličům slibovalo před volbami v roce 2013. „ANO nerespektuje koaliční smlouvu, ani vlastní volební program, se kterým kandidovalo do voleb,“ uvedl před pár dny Sobotka. (více zde)

Věk, kdy mají lidé možnost odejít do důchodu, se každý rok u mužů zvyšuje o dva měsíce a u žen o čtyři měsíce. Pokud se vláda dohodne na zavedení hranice důchodového věku v 65 letech, mělo by se to týkat všech, kteří se narodili po roce 1971.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video