Koalice odložila podpis programu kvůli sporům

  • 48
Vládní koalice odložila o dva dny schválení programového prohlášení. O definitivní podobě budou koaliční špičky jednat nejdříve v neděli. Sociální demokraté jsou se zněním prohlášení spokojeni. Lidovci a unionisté o něm budou teprve jednat. Jedním z nich je povinné zavedení registračních pokladen.

O definitivní podobě jedná celkem devět zástupců stran.

"Sejít by se K9 měla buď v neděli odpoledne, nebo v pondělí," řekl ČTK místopředseda ČSSD a vicepremiér Zdeněk Škromach.

Za posunutí termínu podle něj nemůže rozpor v názoru na obsah dokumentu. "Většinou jde o jednotlivé formulace, přeorganizování textu," dodal.

O jaké sporné body v programu vlády jde nechtěl nikdo upřesnit. Jisté je pouze to, že jedním ze zhruba osmi bodů je povinné zavedení registračních pokladen. "Text nebyl v takové podobě, aby o něm mohly jednat koaliční špičky," řekl iDNES předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek.

Představitelé jednotlivých vládních stran chtějí návrh prodiskutovat s širším vedením svých stran. Jako první o novém prohlášení jednali poslanci a senátoři ČSSD.

"Pro nás je toto znění programového prohlášení přijatelné," řekl zpravodaji MF DNES poslanec Stanislav Křeček. Dodal, že mají pouze několik výhrad k návrhu zahraniční politiky vlády.

Poslanci by měli programové prohlášení schvalovat 24. srpna, kdy chce vláda požádat sněmovnu o důvěru. Podle představitelů "koaliční devítky" posunutí termínu na neděli hlasování ve sněmovně nijak neohrozí.

Lobby dostalo stavbu jezů na Labi do programového prohlášení vlády

Osvědčené způsoby obcházení zákonů se již objevily i v jednání nové vlády. Opět se týkají kontroverzní stavby jezů na Labi za sedm až dvanáct miliard korun.

"Stavba jezů se jako priorita opravdu objevila v několika návrzích programového prohlášení nové vlády," potvrdila mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová.

Ministr Libor Ambrozek sice prohlásil, že jezy nikdy nepovolí, teď je ale na dovolené a podle Šůlové nechce přípravy základního dokumentu nové vlády zatím komentovat. Stavbu, proti níž se v petici postavilo sedmnáct tisíc lidí, se její zastánci opakovaně pokusili prosadit zákonem.

Vloni navrhoval bývalý ministr dopravy Jaromír Schling změnit zákon o vnitrozemské plavbě tak, aby se na rozvoj a modernizaci vodní plochy nevztahoval zákon o ochraně přírody a krajiny.

Prosazení stavby touto cestou nakonec zablokoval senát. Ke stavbě je tak pořád zapotřebí výjimka z tohoto zákona, ale ani předchozí, ani současný ministr životního prostředí jí nepovolil.

V dubnu se jezy dostaly do programu jednání vlády s tím, že mají být označeny za stavbu ve veřejném zájmu. K rozhodnutí, jestli větším veřejným zájmem je ochrana přírody, nebo stavby dvou jezů, má pomoci právní analýza, kterou si nakonec ministři objednali.

Podle zdrojů blízkých připravovanému programovému prohlášení se v kategorii doprava v návrzích dokumentu objevilo více konkrétních staveb. Například i propojení vodní cesty mezi Dunajem, Odrou a Labem. Nakonec ale prý v prohlášení asi nebudou.

"Pokud by v programovém prohlášení byly skutečně konkrétní záležitosti, bylo by to jedině dobře. Pokud by se v něm ale objevily jen jezy, považoval bych to za velmi podivný postup," komentoval zmínku o jezech v dokumentu vlády hejtman Jiří Šulc.

Jezy mají zásadním způsobem změnit dopravu na dolním toku Labe. Mají po 345 dnů v roce zajistit minimální plavební hloubku 140 centimetrů. Stavbu připravovanou deset let napadl i Nejvyšší kontrolní úřad, podle jehož zprávy je její návratnost minimální.

MF DNES, Milan Osvaag


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video