Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka při projevu v Poslanecké sněmovně. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Koalice nechala opozici řečnit sedm hodin a pak si schválila rozpočet

  • 1980
Trvalo sedm hodin, než Sněmovna schválila v prvním čtení návrh státního rozpočtu na příští rok. Debata se obešla bez urážek. Vládní koalice hrála "mrtvého brouka" a nechala opozici, ať kritizuje. Pak si 109 hlasy z přítomných 179 poslanců rozpočet prosadila.

Premiér Petr Nečas (ODS) na začátku rozpravy prorokoval, že Sněmovnu čeká "demagogická kanonáda o tom, jaké fatální sociální dopady budou mít kroky, které navrhuje vláda".

budoucí rozpočet

Podívejte se, s čím počítá návrh vlády

Sedmihodinový maraton se nakonec obešel bez osobních útoků, kterými v úterý počastoval například David Rath (ČSSD) ministra Miroslava Kalouska (TOP 09). Bonmoty ale nechyběly. "Ptám se, zda vláda není v roli nimroda, který mířil na lišku a zastřelil Maryšku," uvedl komunista Jiří Dolejš. Mínil tím to, že kabinet nepřinesl reformy, ale jen škrtání.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka zopakoval, že jeho strana návrh rozpočtu odmítá. "Nesouhlasíme s filosofií rozpočtu, se strukturou a charakterem škrtů a především s tím, jakým způsobem jsou rozloženy náklady škrtů státního rozpočtu na jednotlivé sociální skupiny naší společnosti," řekl.

V proslovu také slíbil, že sociální demokraté schvalování rozpočtu nezdrží. "Nebudeme podnikat kroky, které by vedly k tomu, že rozpočet nebude přijat do konce letošního roku, a nebudeme podnikat kroky, které by vedly k riziku rozpočtového provizoria," ujistil Sobotka. Sám hovořil za pultíkem zhruba 40 minut.

O čem se hlasovalo

V prvním čtení poslanci schvalovali základní parametry rozpočtu: výdaje, příjmy, schodek a způsob jeho vypořádání. Rozpočtový výbor už dříve doporučil, aby tyto údaje schválili.

Schodek by měl klesnout na 135 miliard. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) ho už dříve označil za neskonale vysoký.

Cílem je udržet deficit veřejných rozpočtů do 4,6 procenta hrubého domácího produktu.

Až na jednu výjimku hovořili celých sedm hodin pouze poslanci opozičních stran ČSSD a KSČM. Sálem proto zněla kritika. Podle hejtmana Davida Ratha je návrh "přímým útokem na životní úroveň a prosperitu země". Místopředseda sociální demokracie Lubomír Zaorálek uvedl, že změny v rozpočtu uvrhnou 18 až 21 procent obyvatel do chudoby.

Poslanci vládní koalice do diskuse nevstupovali. Zvolili tak podobnou taktiku jako například při srpnovém hlasování o důvěře vládě. Jedinou výjimkou byl předseda sněmovního klubu ODS Petr Tluchoř.

Vyzval koaliční poslance, aby překonali strach lidí a podporovali reformní úsilí. "ODS za ty roky, co v tomto státě vládla, nedokázala překonat diktaturu strachu do té míry, abychom měli již dnes vyrovnaný rozpočet. K provedení zásadních reforem jsme získali silný mandát v letošních volbách. Toto je náš základní úkol a pokud to nedokážeme splnit, pak jsme selhali," prohlásil Tluchoř.

"Jestliže tu někdo strašil a straší před volbami, tak to nejsme my, ale je to ODS, takže prosím, zameťte si před vlastním prahem," opáčil mu od řečnického pultíku Jeroným Tejc z ČSSD.

K samotnému hlasování se poslanci dostali téměř přesně v 16:00, tedy zhruba sedm hodin poté, co návrh představili premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Nečas poslance varoval před neschválením dílčích úsporných opatření a před zdržováním při projednávání rozpočtu. "Neprojednání těchto zákonů znamená, že by nevstoupily do účinnosti 1. ledna příštího roku, což by učinilo z rozpočtu pouze soubor mnoha desítek nebo stovek stran potištěných čísly," řekl.

Vláda už v úterý rozhodla, že požádá o vyhlášení stavu legislativní nouze, aby se mohly reformní zákony projednat ve zrychleném režimu.

sněmovna šetří

Dolní parlamentní komora bude příští rok hospodařit s více než jednou miliardou korun. Její rozpočet ve srovnání s minulým rokem bude o 102 miliony nižší. Schválil to sněmovní organizační výbor.

Šetřit se bude na provozních výdajích, mzdách i zahraničních cestách. Kromě toho se nepočítá s nákupem nových aut nebo počítačů. Šetřit bude v letošním roce i horní komora. Té vláda navrhla rozpočet meziročně nižší o 24 milionů korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video