Koalice musí strávit kritizované projekty

  • 35
Nelehké dilema budou muset řešit ti unionisté a lidovci, kteří zasedli v novém kabinetu Vladimíra Špidly: Jak se postavit k projektům, za něž ještě v opozici předchozí vládu ČSSD mocně kritizovali, ale které bude ještě dotahovat vláda, v níž spolu se sociálními demokraty zasednou i oni sami? Nejde přitom o maličkosti: projekt Internet do škol, dálnice D47 do Ostravy či mezinárodní arbitráž kvůli investici firmy CME v TV Nova, to vše se pohybuje v řádech mnoha desítek miliard.

Co tedy hodlají někdejší kritici v nových funkcích a s novými možnostmi dělat teď? Do Ostravy po dálnici Dálnice D47, jejíž stavbu za více než 100 miliard zadal Zemanův kabinet bez výběrového řízení izraelské firmě Housing and Construction, ale od svého nápadu neustoupil ani poté, kdy jej najatá společnost Mott McDonald upozornila, že cena požadovaná Izraelci je nevídaně předražená.

Politici Koalice se před volbami netajili tím, že se pokusí verdikt Zemanovy vlády o D47 zvrátit: prohlásil to například místopředseda US Ivan Pilip. Jenže dnes už tak optimistický není. "Jsou dva problémy: Zemanova vláda stihla celou věc doúřadovat a podepsat ještě před volbami příslušnou smlouvu s Izraelci," říká Pilip. "A navíc je zjevné, že naše síla se odvíjí od našeho volebního výsledku. Tím pádem naše šance měnit některé věci poněkud poklesly."

Buzková na internetu
Podobně v nové vládě není i ministr školství Eduard Zeman, jehož opozice kritizovala za projekt Internet do škol. Vadilo jí, že celou - podle Koalice rovněž značně předraženou - zakázku za více než šest miliard získalo v neprůhledném tendru konsorcium Autocont - Český Telecom.

Akce Zemanova ministerstva školství se nelíbila nejen opozici, ale i nové ministryni Petře Buzkové: "Projekt vzbuzuje pochybnosti veřejnosti a je třeba je rozptýlit," říká Buzková značně neurčitě a dodává: "Samozřejmě představu mám, ale je předčasné o ní mluvit." Stejně nekonkrétní je i někdejší prominentní kritik Internetu do škol a dnešní vicepremiér pro lidské zdroje Petr Mareš (US): "Nejprve si o tom musíme popovídat s kolegy. Je třeba přezkoumat, jak to probíhalo."

Arbitráž: extra dvacet miliard korun
Zdánlivě "nejjednodušší" je záležitost s arbitráží o Novu: s ní se už totiž nedá určitě dělat vůbec nic. Už loni v září stockholmský tribunál rozhodl, že Česko skutečně neochránilo investice americké firmy CME v Nově a letos v září je očekáván "účet": ve vládních kruzích se otevřeně mluví o tom, že se státní pokladna může připravit na vyplacení minimálně patnácti miliard korun odškodného pro CME.

Jak napsaly Hospodářské noviny, ministr bez portfeje Vladimír Mlynář už na své internetové stránce napsal, že do příštího rozpočtu bude nutné zakalkulovat mimořádný dvacetimiliardový výdaj na arbitráž.

Právě Mlynář spolu s dalšími politiky Koalice, ale i některými členy vlády za ČSSD patřili mezi kritiky Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která podle arbitrů nese za zničení investic CME po roce 1999 odpovědnost. Podle informací MF DNES má být právě zářijový stockholmský verdikt jedním z důvodů pro odvolání dosavadních klíčových členů rady, například jejího místopředsedy Petra Štěpánka z ODS. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video