Dominik Duka a Jiří Besser

Dominik Duka a Jiří Besser ve Filosofickém sále Strahovského kláštera | foto: MF DNES

Koalice chce církvím vrátit 56 procent bývalého majetku a 59 miliard

  • 2534
Vláda chce církvím vrátit 56 procent bývalého majetku. Jedná se především o lesy, pole a rybníky. K tomu jim zaplatí 59 miliard Kč. V pondělí se na tom dohodla vládní komise. Politici odpoledne o návrhu jednali se zástupci církví. iDNES.cz to řekl člen komise Marek Benda.

"Zástupci církví a náboženských společností řekli, že návrh vnímají vzhledem k politické a ekonomické situaci za vstřícný. Čekáme ale na oficiální stanovisko církví k návrhu, které doufáme přijde v průběhu jednoho až dvou měsíců, a pak se bude pokračovat ve společném jednání," řekl Benda.

Komise se podle něj dohodla, že stát bude církvím vyplácet kompenzaci, která nebude pevně úročená, ale bude obsahovat inflační doložku, maximálně třicet let. Vrácený majetek má podle komise hodnotu zhruba 75 miliard korun.

"Chtěli jsme co největší míru naturální kompenzace. Ještě doufám, že se nám podaří dostat na větší podíl. Bude mě zajímat, kde se na finanční náhradu ze státního rozpočtu vezme," tlumočí postoj VV poslankyně Kateřina Klasnová. 

Pokud by stát dal církvím část území vojenských újezdů, finanční kompenzace by se podle ní mohla snížit ještě o dvě miliardy. 

Předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml z Českobratrské církve evangelické uvedl, že návrh je podkladem pro jednání expertů církví i vlády. "Teď se může společně jednat. Pro nás je to posun," řekl ČTK.

ČSSD požaduje, aby koalice o církevních restitucích jednala také s opozicí. "Mimo jiné z toho důvodu, že takto významný, dlouhodobý a finančně nezanedbatelný krok se dotýká všech občanů země," řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Sociální demokraté koncept koalice odmítli s tím, že oni sami by chtěli, aby peníze pro majetkové narovnání mířily do speciální nadace zřízené státem, ale spravované církvemi. "Sloužila by k financování širokých potřeb církví. Finanční prostředky by se ale nemohly použít na podnikatelské aktivity," upozornil Sobotka.

Stát si velké finanční náhrady nemůže dovolit, tvrdí politici

Členové komise už dříve avizovali, že chtějí církve odškodnit za neodčiněné křivdy komunismu spíše vrácením původního majetku než penězi. Benda na konci dubna iDNES.cz řekl, že se jeho strana přiklání k poměru jedna ku jedné.

Koalice vychází z odhadu, který původní majetek církví odhadl na 134 miliard korun. Vláda Mirka Topolánka před třemi lety počítala s vrácením třetiny majetku v hodnotě 51 miliard a vyplácením zbývajících 83 miliard po dobu 60 let. I s úroky měla částka vystoupat na 270 miliard.

Podle politiků si ale stát kvůli napjatému rozpočtu nemůže dovolit církvím vyplatit tak vysokou částku. "Velmi neradi bychom zatížili Českou republiku tak obrovskou sumou," řekla na konci dubna Klasnová.

Pražský arcibiskup Dominik Duka už dříve řekl, že počká až na oficiální vyjádření politiků.

Vláda Petra Nečase se ve svém programovém prohlášení zavázala odškodnit církve co nejdříve. Chce, aby byly napraveny křivdy z minulosti a církve mohly fungovat nezávisle na státu. Na dohodu čeká i mnoho obcí, které v rozvoji a čerpání dotací brzdí nedořešené vlastnické vztahy.

V komisi, kterou kabinet jmenoval v půli března, má každá vládní strana dva zástupce. Sedmým členem je vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Jiří Weigl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video