Radek John zůstal jen řadovým poslancem.

Radek John zůstal jen řadovým poslancem. | foto: Petr Topičpro iDNES.cz

Koalice hledá trafiku pro Radka Johna, zůstal jen řadovým poslancem

  • 94
Věci veřejné chtějí pro svého předsedu Radka Johna důstojnou pozici. Bývalý ministra vnitra totiž zůstal jen řadovým poslancem. John bude asi dohlížet na korupci u policie.

John jako by zmizel z politické scény. Není vidět, neprojevuje se, ve Sněmovně stál u řečnického pultíku naposledy v dubnu. Navíc nemá ani přednostní právo mluvit. To obstarává šéf poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta.

Koalice proto podle informací MF DNES hledá pozici, která by byla alespoň trochu důstojná pro předsedu vládní strany.

Jenže to není tak jednoduché. Logické by bylo, kdyby John převzal funkci předsedy ústavně-právního výboru, jednoho z nejprestižnějších ve Sněmovně, po své stranické kolegyni Karolíně Peake. Ta povýšila na vicepremiérku pro boj s korupcí. To je mimochodem funkce, na kterou John hned po nástupu rezignoval, protože mu premiér Petr Nečas nechtěl povolit, aby na úřadě zaměstnal, koho chtěl.

John však nemá pro vedení ústavně-právního výboru kvalifikaci a koaliční partneři se báli, aby to neskončilo fiaskem podobně jako jeho působení na ministerstvu vnitra.

Dalších variant bylo hned několik. Tou nejpravděpodobnější nakonec je, že John stane v čele nové komise pro generální inspekci. Komise sice není tak vlivná jako sněmovní výbor, ale Johnovi by právě tahle mohla vyhovovat. Bude totiž dohlížet na Generální inspekci bezpečnostních sborů, která vznikne příští rok a bude mít na starosti stíhání trestných činů (hlavně korupce, což je téma číslo jedna Věcí veřejných) u příslušníků policie nebo celní správy.

Dohled nad policií či celníky

"Je to jedna z možných variant. Věci veřejné přišly o jednoho předsedu výboru a musíme to nějak vyřešit. Jak? To teď nechci odhadovat," uvedl místopředseda ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS).

Že John zasedne v čele nové komise, neoficiálně potvrzují všichni tři koaliční partneři a také ČSSD, které se původně plánovaná "škatulata, škatulata, hejbejte se" měla také týkat.

Jedna z možností totiž byla rozdělit výbor pro obranu a bezpečnost, jemuž nyní šéfuje František Bublan (ČSSD), na dva samostatné výbory. John měl vést ten bezpečnostní. "Oficiálně požadavek na rozdělení výboru nebyl, ale mluvilo se o tom," potvrdil Bublan. Proti tomu se však sociální demokraté okamžitě postavili a plán padl.

Další možnost, o níž se hovořilo, se zase týkala TOP 09. John měl vést výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj. A jeho současný šéf Stanislav Polčák (TOP 09) by se přesunul do čela ústavně-právního výboru, na což má coby právník schopnosti. Ale Polčák odmítl.

Oficiálně o pozici pro Johna koalice ještě ani nejednala, ale oba koaliční partneři na "trafiku" zřejmě přistoupí. ODS si však podle informací MF DNES klade podmínku. Ústavně-právní výbor oficiálně povede jeho současný místopředseda Marek Benda, který je po odchodu Peake stejně neformálním šéfem.

Radek John zásadně odmítá, že by hledal "trafiku". "Nic nehledám, nejde mi o funkce. Soustředím se teď na práci uvnitř strany, objíždím krajské konference a pomáhám budovat krajské struktury. A baví mě to víc než řečnění ve Sněmovně," sdělil John.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video