Koalice dobyla město a zabila poutníky

  • 305
Spojenecké jednotky v Iráku naplnily, co slíbily. Američtí vojáci dobyli zpět město Kút, odkud se po střetech s šíitskými radikály stáhli jejich ukrajinští kolegové. Boje hlásí i Karbalá, kde zahynulo přes 20 lidí včetně šesti íránských poutníků. Skončilo obklíčení Fallúdži.

Přesně před rokem vyvrcholila spojenecká invaze do Iráku svržením mohutné sochy Saddáma Husajna v centru Bagdádu. Slaví však málokdo - země se po pádu diktátora nezklidnila a naopak se zmítá v krvavých nepokojích. - více zde

Z rozpoutání povstání v zemi viní americká civilní správa šíitského radikálního duchovního Mukdadu Sadra. Američtí vojáci zničili jeho kancelář v Kútu během ofenzívy za znovuovládnutí města.

Do centra města ležícího 170 kilometrů jihovýchodně od Bagdádu proudí kolony vojenských vozidel. Počet obětí střetu vojáků s radikály zatím není znám.

Boje v Nadžáfu, Diváníji i Bagdádu
Spojenci ve čtvrtek přiznali, že kromě Kútu ztratili nadvládu i na částí dalšího neklidného města - Nadžáfu. Právě tam se z Kútu přemístil Sadr. Je na něj vydán zatykač kvůli vraždě. - více zde

Bojuje se i v jihoiráckém městě Díváníja, kde působí španělští vojáci. Přiznali, že v bojích byli zraněni tři členové kontingentu. Jeden z nich je ve vážném stavu.

Nepokoje zasáhly i hlavní město Bagdád, kde neuplyne den bez série nejrůznějších explozí. Nejhorší situace je ve čtvrti Sadr, kterou ovládají šíitové a stoupenci radikálního duchovního. Americké jednotky se dokonce musely stáhnout z tamních policejních stanic.

Mrtví civilisté i poutníci
Neklid panuje i v Karbale, kde v noci podle místní policie zahynulo patnáct Iráčanů při přestřelce u silničního zátarasu v jižní části města. Tam hlídkují polští a bulharští vojáci.

V palbě na silnici mezi Karbalou a Babylónem pak zemřelo šest íránských poutníků. Při dalších nočních srážkách bylo v Karbale a okolí zraněno 21 iráckých civilistů.

Karbalá v sobotu očekává tisíce islámských poutníků, kteří si chtějí u místního mauzolea připomenout smrt imáma Husajna. Koaliční správa oznámila, že poutníkům nemůže zajistit bezpečnost.

Slavnosti spojené se smrtí imáma Husajna trvají přes měsíc. Na jejich úvod 2. března zahynulo v Karbale a Bagdádu při sérii deseti sebevražedných atentátů přes 170 lidí.

Obklíčená Fallúdža
Povel k poslední vlně nepokojů zazněl minulý týden ve Fallúdži západně od Bagdádu, kde dav zlynčoval čtyři americké obchodníky. Spojenci poté město obklíčili a při raketovém útoku na mešitu zabili 40 lidí. - více zde

Podle zdravotníků od obklíčení zemřelo ve Fallúdži nejmíň 300 Iráčanů. Město údajně trápí nedostatek potravin a vody, což však americká armáda odmítá. Nebráníme zásobovacím vozům vjíždět do města, tvrdí.

Do města sice dorazil z Bagdádu humanitární konvoj s pomocí, ale obyvatelé začali Fallúdžu opouštět. Na silnicích jsou stovky rodin se zavazadly, které odcházejí jižním směrem k vesnici Naímija.

Obklíčení Fallúdže v pátek podle americké civilní správy skončilo. "K dnešnímu poledni (10:00 SELČ) koaliční síly přikročily ke zrušení ofenzívních operací ve Fallúdže," uvedl šéf správy Paul Bremer, aniž by upřesnil, jak dlouho příměří potrvá.

Od vypuknutí Sadrova povstání minulý týden zahynulo v bojích po celém Iráku podle odhadů nejméně 400 Iráčanů a čtyři desítky koaličních vojáků. Irácké gerily navíc začaly unášet příslušníky spojeneckých zemí, kteří v Iráku pracují. - více zde

Irácký ozbrojenec se připravuje s granátometem k boji ve městě Fallúdža. (8. dubna 2004)


Video