Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Poslanci plánují zvýšení poplatků za popelnice. Uleví to obecním kasám

  • 196
Do Poslanecké sněmovny putuje novela zákona o místních poplatcích, která o sto procent zvedne poplatek za komunální odpad. Pokud projde schvalovacím procesem, zvedne se poplatek za popelnice z pětistovky na tisíc korun ročně. Obce na likvidaci odpadu dlouhodobě doplácí, míní autoři zákona.

S novelou zákona o místních poplatcích míří do Sněmovny poslanci TOP 09 Jan Husák, František Laudát a Helena Langšádlová. Novinka by měla změnit jednu ze složek poplatku a umožnit obcím vybírat od občanů za odvoz odpadu místo 250 korun až 750. Druhá složka 250 korun zůstane neměnná.

"Dnes může obec za odpady vybírat maximálně pětistovku, průměrné náklady na člověka jsou ale mnohem vyšší. V roce 2009 byl průměrný náklad na jednoho člověka v České republice 871 korun, vlivem zelených zákonů došlo ke každoročnímu navýšení poplatků za skládkovné, takže loni to určitě bylo přes 900 korun a za rok 2011 to bude přes tisíc korun," zdůvodnil zamýšlenou změnu šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Jak se zvyšovaly náklady

rok 2002: 480,2 korun
rok 2003: 652,4 korun
rok 2004: 687,0 korun
rok 2005: 702,1 korun
rok 2006: 747,0 korun
rok 2007: 813,0 korun
rok 2008: 865,2 korun
rok 2009: 871,5 korun

* Průměrné náklady hospodaření s odpady v obcích na jednoho obyvatele za rok. Zdroj: EKO-KOM, 2010

V případě trvalého bydliště se platí poplatek za osobu, v případě chaty či jiného rekreačního objektu pak za nemovitost.

Gazdík upozornil, že zvýšení poplatku nebude ani s novým zákonem nutností a neznamená to automatické zdražení. Záležet bude na konkrétních obcích. "Je jen na obci, jestli ty poplatky použije na nakládání s odpadem, nebo opraví chodníky či postaví hřiště. Je to jedna hromada peněz, ať si o tom každé zastupitelstvo rozhodne. Kromě toho mohou obce z poplatků za odpad udělovat sociální slevy," dodal Gazdík.

Poplatky za komunální odpad se nezvedly od roku 2002, náklady přitom ale podle Gazdíka každoročně narůstají. "Základní problém ale vidím v tom, že dnešní systém vůbec nemotivuje občany třídit, o kolik popelnic si lidé řeknou, tolik jich dostanou. Znečišťuje se životní prostředí a obec nemá právo si poplatek nad limit zvýšit. Byli bychom rádi, kdyby se to nějakým způsobem řešilo," dodal Gazdík.

Gazdík starostoval Moravské obci Suchá Loz, ta za popelnice vybírala 500 korun, tedy celou částku, kterou jí zákon povolil. "V Suché Lozi vyjdou náklady na člověka 780 korun. U nás jsme se dohodli na tom, že každá rodina, která má v domě do pěti lidí, má jednu malou popelnici, každá rodina nad pět lidí v domě má jednu velkou popelnici kolem 250 litrů. Tím jsme vrátili asi 200 popelnic a začali jsme šetřit. Kromě toho máme sběrný dvůr, kde třídíme vše včetně stavebního odpadu, kompostu a nebezpečných odpadů. Stavební odpad drtíme a zpevňujeme tím cesty nebo jej prodáváme dál," popsal Gazdík fungování obce.

Opozici se další poplatky nezamlouvají

Zákon by se měl projednávat na prvním čtení na červnové schůzi Sněmovny. Novela bude podána napříč kluby, takže podle Gazdíka má koaliční podporu jistou. Opozice ale s dalším navýšením poplatků nesouhlasí.

"Je to další útok na peněženky občanů a je řada jiných způsobů, jak ušetřit. Je třeba si uvědomit, že ze zákona je producentem odpadu obec a jenom lepšími výběrovými řízeními na potřebné služby se dá nastavit výhodnější situace tak, aby nebylo nutné tlačit občany k vyšším poplatkům. My tento zákon rozhodně nepodpoříme," vzkázal šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Ani teplický primátor a senátor Jaroslav Kubera z ODS není z novely zákona, která má navýšit poplatky za komunální odpad, nijak nadšený. Jeho Teplice totiž doposud za odpad od občanů nevybírají.

"Neustále navíc přidáváme bionádoby na listí a odpad, který jde kompostovat, nejnověji také máme dvojnádoby na papír a plasty, které mají lidé v domácnostech. Všechno je bezplatné a ten důvod je jiný, než nám přisuzují. Nejde o socialismus, ale původcem odpadu je ze zákona obec, nikoliv občan," Míní Kubera.

Vyšší poplatky za odpad podle něj lidi k třídění motivovat nebudou. "Stát nemá peníze, tak hledá možnosti, kde by je vybral. My však zůstaneme na svém i po případné změně. Koalice by teď neměla vymýšlet nové zákony, ale přemýšlet o tom, které staré a nepotřebné zákony naopak rušit," vzkázal do Sněmovny Kubera.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video