Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Koláž - iDNES.cz

Méně peněz, více luk a lesů. Koalice zvažuje, jak odškodnit církve

  • 403
Spíše vrácením původního majetku než penězi chce vládní koalice odškodnit církve za dosud neodčiněné křivdy z dob komunismu. Na přesném návrhu pracuje komise složená z politiků, od léta už bude jednat i se zástupci církví. Stát se také po letech vrací k jednáním o česko-vatikánské smlouvě.

Vládní strany se zřejmě odchýlí od posledního návrhu vyrovnání státu s církvemi z roku 2008. Ten církvím zaručoval vrácení třetiny zabaveného majetku a vyplacení 270 miliard korun (včetně úroku) během 60 let. Neprošel však ve Sněmovně.

Tak vysokou částku si však podle členů komise nemůže Česko dovolit. "Velmi neradi bychom zatížili Českou republiku tak obrovskou sumou. V době, kdy se v rozpočtu škrtá, kde se dá, tak si nemyslím, že je to úplně nejvhodnější atmosféra, ve které by se měly vracet desítky miliard korun," říká poslankyně Věcí veřejných Kateřina Klasnová.

Dominik Duka a Jiří Besser

Podle ní by se měl původní návrh výrazně pootočit ve prospěch majetku. "Jsem nakloněna tomu, aby se co nejvíce vrátilo v naturálních restitucích, nikoliv ve finanční formě, protože na to stát v tuto chvíli nemá," tvrdí Klasnová.

S místopředsedkyní Sněmovny souhlasí i další člen komise, poslanec Marek Benda. "ODS je připravena se bavit s ohledem na veřejné finance, aby se poměr posunul  ve prospěch naturálních restitucí. Dokázali bychom si představit, že se budeme blížit poměru 1:1," míní Benda.

S jakým návrhem přijde třetí koaliční strana TOP 09, nechtěl předseda komise a ministr kultury Jiří Besser zatím prozradit.

Smlouva musí nechat žít nás i ostatní, tvrdí Duka

Komise se musí shodnout i na tom, za jak dlouho se církve definitivně osamostatní. Společný návrh má komise vypracovat do června, poté bude následovat jednání s církvemi. Zákon zamíří k poslancům zhruba v polovině roku 2012. "Rádi bychom takto postupovali, ale dílčí změny nelze vyloučit," podotýká Besser. S církvemi se už letos v lednu dohodl, že stát do roku 2014 zmrazí platy duchovních.

Arcibiskup pražský Dominik Duka počká s komentářem až na oficiální vyjádření politiků. Stejně tak nechtěl uvést, zda dává přednost navrácení původního majetku, nebo finančnímu odškodnění. "Pro nás je akceptovatelná taková smlouva, která bude přijatelná všemi zúčastněnými stranami a v duchu francouzského přísloví nám umožní žít a nechá žít i ostatní," říká diplomaticky představitel největší církve v Česku.

Členové komise

  • TOP 09: Jiří Besser, Miroslav Kalousek
  • ODS: Marek Benda, Ivan Fuksa
  • VV: Kateřina Klasnová, Michal Babák
  • Hrad: Jiří Weigl (vedoucí Kanceláře prezidenta republiky)

Duka dodává, že pokud církve odškodnění skutečně dostanou, nebude to pro ně znamenat obohacení ani sladký a lehký život. "Bude to vyžadovat větší zodpovědnost, ale také i plnou angažovanost, protože to bude pro církve určitý vstup do neznáma," říká duchovní.

Kabinet Petra Nečase se i ve svém programovém prohlášení zavázal odškodnit církve co nejdříve, aby byly napraveny křivdy z minulosti a církve mohly fungovat nezávisle na státu. Na dohodu například čeká i mnoho obcí, které v rozvoji a čerpání dotací brzdí nedořešené vlastnické vztahy.

Vláda jmenovala komisi v půli března. Každá vládní strana v ní má dva zástupce, sedmým členem je vedoucí prezidentské kanceláře Jiří Weigl. Účast zástupce Hradu má podle Bessera ukázat velkou důležitost tématu.

Vláda se ke smlouvě s Vatikánem vrátí ještě letos

Kromě církevních restitucí má česká vláda ambici dořešit vztahy s Vatikánem. Ministerstvo zahraničních věcí nyní hledá cestu, jak s mezinárodní smlouvu dále naložit. "Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg chce vládě předložit materiál o návrhu dalšího postupu," uvedl mluvčí resortu Vít Kolář.

Schwarzenberg minulý týden bez podrobností uvedl, že text smlouvy se bude muset změnit, protože už je po devíti letech od jejího návrhu zastaralý. Naznačil, že se vláda bude touto záležitostí zabývat ještě letos.

Ve smlouvě se například píše, že nikdo nesmí být nucený k vojenské službě, pokud to je v rozporu s jeho svědomím a náboženským vyznáním. Smlouva s takovou pasáží počítala v roce 2002, kdy byla v Česku povinná vojenská služba.

"Je třeba ji aktualizovat vzhledem ke změnám, k nimž od té doby v naší zemi došlo. Stali jsme se členy Evropské unie, byla uzavřena dohoda o duchovní službě ve věznicích a změnil se i postoj politické reprezentace," míní Duka.

O změny se už loni pokoušela komise expertů, jejíž členem byl právě i primas český. Komise ale již nyní podle ministerstva zahraničí nezasedá. Vedl ji tehdejší náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček, ten je nyní velvyslancem v Austrálii. Z komise "zmizel" také někdejší náměstek ministra kultury Jaromír Talíř.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video