Koalice byla v přesile, rozpočet prošel

  • 11
Protesty komunistů ani zástupců ODS nepomohly. Vláda sněmovnou bez větších problémů protáhla první čtení o rozpočtu na příští rok. Pro bylo 93 poslanců koalice, proti 89 opozičních. Vše bylo rozhodnuto prakticky už před jednáním. Koalice totiž ve sněmovně měla o pět poslanců víc než opozice.

Koaliční převahu neovlivnili ani poslanci Tomáš Vrbík (US-DEU) a nezařazený Petr Kott, který v pondělí vystoupil z klubu ODS.

Ani jeden z nich nakonec nehlasoval, čímž spíše pomohli vládě. Kabinet měl v kabátu ještě jeden trumf: ve sněmovně chyběl rebelant a kritik vlády Josef Hojdar (ČSSD).  Co bude dál s rozpočtem? čtěte zde.

O úspěchu rozpočtu v prvním čtení byl přesvědčen ministr financí. "Diskuse se bude hlavně soustředit na pozměňovací návrhy ve druhém čtení," řekl během jednání Českému rozhlasu-Radiožurnálu Bohuslav Sobotka. "Teď věřím, že rozpočet schválen bude."

KDO CHYBĚL NA JEDNÁNÍ

David Šeich (ODS), Květoslava Čelišová, Vojtěch Filip, Kateřina Konečná, Jiří Maštálka, Karel Vymětal (všichni KSČM), Karel Sehoř, Vlastimil Tlustý (oba ODS), Josef Hojdar (ČSSD), Pavel Svoboda (US-DEU) a Ivo Vykydal (KDU-ČSL).

Opozice: Spěch vlády je zbytečný
Sobotka může být spokojený i s tím, jak koalice hlasování načasovala. Ve sněmovně chyběl například hlavní kritik rozpočtu a ekonomický expert ODS Vlastimil Tlustý.

"Není přítomen, protože má dlouhodobě naplánovanou služební cestu s delegací ODS ve Spojených státech amerických," vysvětlil místopředseda rozpočtového výboru Martin Kocourek (ODS).

"Samozřejmě, že to určitá ztráta v tuto chvíli je. Pokusíme se poprosit naše kolegy, aby nám ho vypárovali," dodal pro Radiožurnál.

Ministr se vsadil s poslancem

Až budou zveřejněny výsledky hospodaření státu za příští rok, bude buď ministr financí Bohuslav Sobotka, nebo poslanec ODS Martin Doktor v parlamentu cvičit. Při diskusi o rozpočtu dnes oba uzavřeli sázku - za každou miliardu, kterou stát překročí schválený schodek, musí udělat Sobotka deset dřepů. Naopak každá ušetřená miliarda ve
státní kase znamená, že se bude potit opoziční zákonodárce.

Podle Kocourka je spěch vlády s rozpočtem zbytečný. "Všichni poslanci ty podklady mají 14 dní a vzhledem k tomu, že jsou to stovky stran a stovky tabulek, tak se obávám, že všichni nemohou mít načteno přesně, co ten rozpočet obsahuje, aby k tomu mohli kvalifikovaně promluvit."

Šéf klubu Unie svobody-DEU Karel Kühnl ale tento argument odmítl.

"Všichni poslanci, včetně poslanců ODS a KSČM, schválili ve sněmovně usnesení o harmonogramu schvalování rozpočtu a přesun o týden by tento harmonogram rozboural. A to tak, že by bylo sporné, zda by bylo možné schválit rozpočet ještě v letos."

V této fázi rozhodli poslanci o rámcových ukazatelích rozpočtu, tedy o celkových příjmech a výdajích.

Navržený deficit činí 115 miliard, příjmy 754 miliardy korun a výdaje 869 miliard korun. Opoziční ODS a KSČM návrh rozpočtu kritizují.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video