Volební místnost v ZŠ Srbská v Ostravě-Výškovicích (23. května 2014)

Volební místnost v ZŠ Srbská v Ostravě-Výškovicích (23. května 2014) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

ANALÝZA: Kníže získal skalní voliče ODS

  • 864
Koalice TOP 09 a Starostů získala při eurovolbách v Klatovech 34 procent hlasů. Více než pětinu z toho tvořili lidé, kteří ještě loni v říjnu hlasovali pro ODS. TOP 09 měla dosud v Klatovech především příznivce ve věku do 40 let, nově příchozím z tábora ODS je bez výjimky přes padesát.

Přesun západočeských voličů byl zachycen v anketě, kterou uskutečnili regionální reportéři MF DNES ve volebních místnostech. ( o průzkumu MF DNES můžete číst zde) Klatovy nejsou výjimkou. Každý desátý hlas pro TOP 09 a Starosty v celé republice byl od bývalých sympatizantů ODS. Velmi pravděpodobně šlo o voliče dříve pevného jádra, kteří jsou ochotni přijít i na volby, kterým veřejnost nepřikládá význam.

Předpověď

Odhad výsledků voleb do Evropského parlamentu podle propočtu MF DNES.

TOP 09 - 18 procent

ČSSD  - 17

ANO - 15,5

KSČM  - 11

KDU-ČSL - 9,5

ODS - 9,5

Svobodní - 4,5

Zelení - 4,5

Piráti - 3,5

Úsvit - 2

Konzervativní TOP 09 se tak stala nepochybným vítězem v boji o zklamané voliče občanských demokratů. Převzala podle průzkumu třikrát víc skalních příznivců ODS než další zájemce, liberální Strana svobodných občanů. Ještě méně úspěšní byli lidovci a hnutí ANO 2011 se na úkor občanských demokratů neobohatilo vůbec.

Babiš jde doleva

Babišovo hnutí dokonce přišlo po ODS o nejvíc příznivců ve srovnání s říjnovými volbami do sněmovny. Opět z nich nejvíc získala Schwarzenbergova strana, jejíž volební kmen tvořili při eurovolbách také z desetiny bývalí voliči ANO. Stejně velká část sympatizantů Andreje Babiše celkem skončila v táborech zelených, pirátů a lidovců.

ANO 2011 zaznamenalo nejlepší výsledek v obcích, kde znovu dokázalo zmobilizovat své voliče z podzimu. Příkladem je Nový Bor na Českolipsku, kde podle ankety získalo třetinu hlasů. Očividným důvodem byl fakt, že novoborští příznivci pravice nedali před Babišem přednost Schwarzenbergovi nebo lidovcům.

Voličský kádr ANO 2011 se doplnil pouze na úkor sociálních demokratů, kteří rovněž ve srovnání s volbami loni v říjnu ztráceli, a voličská skladba Babišova hnutí se nápadně posunula směrem doleva. Sociálním demokratům převzali část sympatizantů i komunisté, k ČSSD se pouze vrátili někteří bývalí voliči, kteří v posledním roce přešli k Okamurovu Úsvitu a Zemanovcům. 

Kavárna jednoznačně

Podle průzkumu reportérů MF Dnes ve volebních místnostech v Praze 4 dalo kandidátovi TOP 09 Luďkovi Niedermayerovi svůj hlas 45 procent lidí. "Niedermayer získal pražskou kavárnu," potvrdil místopředseda sněmovny Petr Gazdík. Ihned však upozorňuje, že minimálně stejnou práci odvedli na venkově starostové, kteří jsou s TOP 09 v koalici. To potvrzují výsledky průzkumu z Moravských Budějovic nebo Heřmanova Městce na Pardubicku, kde pro Niedermayera zřejmě hlasovala pětina voličů.

Přesto má TOP 09 co zlepšovat, protože na větší části Moravy podlehla lidovcům a třeba podle průzkumu ve Frýdku-Místku patří na Ostravsku stále k okrajovým stranám.

TOP 09 se tak stává protipólem sociálních demokratů, kterým především Ostravsko zajistilo relativně slušný výsledek. Naopak podle průzkumu není jisté, jestli v Praze vůbec uhájí pozici mezi pěti nejsilnějšími stranami.    

Jak jsme přišli k výsledku

Předpověď volebních výsledků MF Dnes vychází ze čtrnácti průzkumů ve čtrnácti krajích. V každém kraji navštívili reportéři MF Dnes město či městečko s nejméně dvěma tisíci obyvatel, kde se výsledek při eurovolbách v roce 2009 nevíce přiblížil krajskému průměru. Přitom byly vyřazeny obce, které se od krajského průměru vzdálily při volbách do sněmovny v roce 2013. V průměrném městě každého kraje bylo v anketě osloveno 50-100 voličů. Z krajských výsledků byla s využitím váhy (počtu voličů) každého kraje sestavena celková předpověď. Například Karlovarsko zajistilo ve volbách před pěti lety jen dvě procenta voličů, hlavní město Praha čtrnáct procent voličů.

Deník MF Dnes tedy ve své předpovědi nepoužíl obvyklou metodu pro výzkum veřejného mínění, kterou používají agentury při každém volebním exit pollu. Agentury se neomezují na jednotlivé lokality, ale oslovují vybraný vzorek občanů napříč republikou


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video