Předvolební debata v Knihovně Václava Havla. Vlevo zástupce ODS Jiří Nantl,...

Předvolební debata v Knihovně Václava Havla. Vlevo zástupce ODS Jiří Nantl, uprostřed Marta Semelová z KSČM, napravo Marek Výborný z KDU ČSL (14.9.2017). | foto: Michal Šula, MAFRA

Skandál, říká Žantovský o komunistce Semelové v Knihovně Václava Havla

  • 679
Ve čtvrtek se v pražské Knihovně Václava Havla konala předvolební debata o vzdělávání, na kterou byli pozváni experti na školství jednotlivých politických stran. Ředitel knihovny Michael Žantovský prý ale dopředu nevěděl o účasti zástupkyně KSČM Marty Semelové.

Žantovský na webu Knihovny Václava Havla uvedl, že v duchu odkazu bývalého prezidenta zastává toleranci ve veřejné diskusi a to i vůči stranám, se kterými nesouhlasí. Proto dopředu souhlasil, aby se debaty zúčastnil zástupce KSČM.

„Nemůžeme se ale smířit s tím, že ji v diskusi zastupovala soudružka Semelová, která popírá, omlouvá a hájí zločiny komunistického režimu, včetně justiční vraždy Milady Horákové. Popírání zločinů komunismu je stejně hanebné jako popírání holokaustu a mělo by být také i trestně postižitelné,“ napsal dále Žantovský.

Narážel na tři roky starý výrok Semelové. V pořadu České televize na konto Milady Horákové, jedné z nejznámějších obětí komunistických politických procesů, prohlásila: „Bylo to v té době, bylo to nešťastné, nicméně Milada Horáková se navíc přiznala ke všemu, ke své činnosti.“ Na reakci moderátora, že přiznání byla vynucená, odpověděla: „Tak o tom dost pochybuji, že to byla vynucená přiznání.“

To, že se Semelová vyjadřovala k otázkám výchovy mladé generace, označil Žantovský jako politický skandál, za který je zodpovědná i samotná strana, kterou reprezentuje. 

„Knihovna Václava Havla se distancuje od celé akce, kterou účast paní Semelové nenapravitelně znehodnotila, a ze srdce se omlouvá všem, kdo si váží památky obětí komunistického režimu a odkazu Václava Havla. K této omluvě se připojuji i osobně,“ dodal Žantovský.

Semelová: Hloupé, antikomunismem zaslepené vyjádření

„Považuji vyjádření Michaela Žantovského za prokazatelnou ukázku jeho falešných představ o svobodě a demokracii, kterými se tak halasně často zaklíná. Hloupé, antikomunismem zaslepené vyjádření nastavuje zrcadlo jemu a všem dnešním lustrujícím rádoby demokratům,“ reagovala Semelová.

„Pan Michael Žantovský řídí instituci, která vznikla a je provozována, díky velkorysému daru pana Bakaly (podnikatele Zdeňka Bakaly, pozn. red).. Je to naprosto paradoxní, že tento člověk si mne dovolí kritizovat a přitom žije z peněz, které byly vytunelovány z OKD. Je vidět, že ne každý zločin je pro něj tak ohavný,“ dodala. 

Kromě Semelové se předvolební debaty o vzdělávání účastnila také Ivana Dobešová (ANO), Jiří Nantl (ODS), Petr Kořenek (ČSSD), Marek Výborný (KDU ČSL) a Pavel Klíma (TOP09). Přítomni byli také zástupce Zelených a Pirátů. 

Pozvali jsme všechny, brání se pořadatelé

Česká středoškolská unie (ČSU), která debatu pořádala, uvedla, že pozvala všechny politické strany, které budou mít po volbách reálnou možnost zásadně ovlivnit vzdělávání v České republice, Komunistickou stranu Čech a Moravy nevyjímaje. „Demokratická diskuze o směřování školství by měla být založena na pluralitě názorů. Je na divákovi, aby se rozhodl, kterou ze stran ve volbách podpoří, a je na vzdělávacích institucích, aby vychovaly kriticky smýšlející osobnosti schopné uvažovat v kontextu,“ uvedli v pátek zástupci ČSU.

Popírání politických zločinů minulého režimu je podle nich nepřijatelné, ale nebylo předmětem diskuse.

Politici mluvili například o tom, jakým směrem si jejich strana představuje, že se vzdělávání v České republice bude do budoucna ubírat. „Investice do vzdělání je investicí do budoucnosti. Myslíme si, že by měl být stát zodpovědný za kvalitu dostupnosti financování školství. Pokud jde o kvalitu, tak by se měla škola podílet na tom, aby dala žákům nejen penzum znalostí, ale také aby dokázali rozvíjet kritické myšlení,“ prohlásila například Semelová. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video