Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mučení jako v koncentráku. Po Číhošťském zázraku nastal teror StB

  11:08aktualizováno  11:08
Uplynulo další výročí takzvaného číhošťského zázraku. Tehdy připadlo datum 11. prosince 1949 na třetí adventní neděli. Mše v číhošťském kostele začala tenkrát v devět hodin dopoledne. Nová kniha přináší zatím neznámá fakta a rozsáhle mapuje Toufarův život. Přináší i otřesné výpovědi z doby mučení faráře StB.

Číhošť - Dominantou obce je kostelík s pohnutou minulostí, pár minut chůze severovýchodně příchozí narazí na dřevěný evropský rozcestník a památník s jehlanem na vrcholu, který označuje přesně zaměřený střed republiky. Střed Evropy to ale není. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Farář Josef Toufar kázal na téma – Uprostřed vás stojí, kterého neznáte. Když řekl slova: "Zde ve svatostánku je náš Spasitel", začal se v kostele hýbat oltářní křížek.

Josef Toufar to neviděl a na nikom z přítomných nezpozoroval sebemenší údiv. Vše se dozvěděl až druhý den v pondělí ráno od místního kováře Václava Pospíšila.

Tak popisuje Miloš Doležal v nové knize Jako bychom dnes zemřít měli sled událostí takzvaného číhošťského zázraku. Doležal v objevné knize přináší přepisy výslechů, které musel farář podstoupit na začátku února 1950 ve Valdicích. Ranní rozhovor s kovářem tehdy Josefa Toufara zneklidnil.

V celé farnosti panovala stísněnost a deprese

"Domníval jsem se o sobě, že jsem snad nehodný a že toto znamení bylo pro mě. Kovář byl vystrašený a plakal, při čemž se mu chvěl hlas a říkal, co to asi bude znamenat," vypověděl páter Toufar.

Poté šel do kostela na modlitbu a všiml si, že kříž byl pootočený směrem ke kazatelně. V sobotu 17. prosince zamířil Josef Toufar na poradu k děkanovi do Ledče nad Sázavou.

"Zvláště jsem mu zdůraznil, že v celé farnosti pozoruji depresi a stísněnost věřících. Pan děkan mi na to odvětil, že toto je jakési vyznamenání, že se nemám čeho bát a, naopak, že je to pocta pro moji farnost. Dal mi instrukce, abych to takhle lidem vysvětlil a ukonejšil je," popsal farář.

Devatenáct lidí mu poté písemně přísahalo, že pohyb křížku viděli. Dvacátému svědkovi, žáku ledečské měšťanské školy Jaroslavu Kovářovi, ze strachu zakázala vypovídat matka. Proto svědčil až v roce 1968.

Do Číhoště začali po 11. prosinci jezdit duchovní, bohoslovci, řeholníci i autobusy se zájezdy. Páter Toufar byl z návštěv a opakujících se dotazů vyčerpaný. Utíkal se uklidňovat na nedaleký zasněžený hřbitov. To ale byla jen předehra.

V lednu přijel do Číhoště příslušník Státní bezpečnosti z Jihlavy Václav Dáňa. Vydával se za zbožného poutníka a sbíral informace.

Celou noc prochodil

V noci na sobotu 28. ledna 1950 nemohl páter Toufar spát. Celou noc prochodil po místnosti od dveří k oknu. Modlil se růženec. Byl sužován úzkostí a strachem, což ráno se slzami přiznal své neteři. Večer byl zatčen.

Lidé v Číhošti se to postupně dozvídali až v neděli. Komunistický prezident Klement Gottwald žádal, aby se číhošťský případ rychle vyšetřil a v procesu přísně potrestal.

Páter Toufar poté čelil nelidskému týrání. Lékař Bohumil Špaček, který faráře po mučení operoval, později vypověděl, že v úspěch chirurgického zásahu už příliš nevěřil.

"Poznal jsem, že jde u něho o pokročilý zánět pobřišnice. Měl rozsáhlé krevní podlitiny na zádech, na hýždích, na stehnech i na ploskách nohou," vypověděl lékař v roce 1968.

Vrchní sestra Marta Bussinowová, která u operace asistovala, později popsala, že měl Toufar propadlou tvář a mluvil nesouvisle. "Z jeho řeči jsem porozuměla jeho výrokům: ,Pomozte mi, já chci žít a jsem nevinen‘," uvedla.

Operaci asistovala příslušnice Státní bezpečnosti Věra Hlaváčková Kantorová, která za války přežila nacistický koncentrační tábor. Při pohledu na Josefa Toufara jí bylo jasné, že byl mučen brutálním stylem. Takové podlitiny si totiž pamatovala z koncentračního tábora.

"Když Toufarovi při operaci rozřízli břicho, tekly z něho litry zelenkavé vody," svědčila později.

Estébačka Kantorová seděla po operaci u farářova lůžka až do jeho smrti. "Venkovský kněz z Vysočiny dodýchal 25. února 1950 kolem půl deváté večer ve věku nedožitých osmačtyřiceti let," shrnul v knize Miloš Doležal.

Bylo to v přísně střeženém pokoji v luxusním státním sanatoriu. V den, kdy bylo tělo faráře zahazováno vápnem, referoval ministr Alexej Čepička: "Po změněné situaci v případu Číhoště se ukládá, aby propagačně bylo tohoto případu co nejvíce využito. V souvislosti s takzvaným zázrakem má být pranýřován iniciátor – Vatikán a biskupové."

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ústavní soud v Brně nařídil obnovení případu, ve kterém byl odsouzen muž ke...
I ve vazbě má žena po porodu zůstat s dítětem, nakázal Ústavní soud

Ústavní soud předběžným opatřením zasáhl ve prospěch ženy, která ve vazbě porodila a nemohla s dítětem zůstat. Soud nařídil Vězeňské službě, aby přestala...  celý článek

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek
Poslanci chtějí od policie celý spis k žádosti o stíhání Babiše a Faltýnka

Poslanci žádají policii, aby mandátovému a imunitnímu výboru poskytla celý vyšetřovací spis ke kauze Čapí hnízdo, v níž chtějí stíhat šéfa ANO Andreje Babiše a...  celý článek

Nanesená vrstva v místě, kudy v minulosti protékala řeka Labe v původním korytu.
V trase budoucí D35 jsou až dvoumetrové naplaveniny, přitekly z Krkonoš

Archeologové pracující na výzkumu v trase budoucí dálnice D35 u Opatovic nad Labem zjistili, že kácení stromů v oblasti Krkonoš mělo za následek masivní nánosy...  celý článek

Rozhovor s Vítězslavem Ivičičem: Nikdo nechce číst, že je buran
Rozhovor s Vítězslavem Ivičičem: Nikdo nechce číst, že je buran

Člověk, který vybočuje nejen svým osobitým stylem, ale také svými kritickými názory.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.