Za svou hlavní negativní vlastnost Miloš Zeman v nové knize označuje přílišnou důvěřivost. Sám se označil za dohořívající svíčku, které ale ještě trochu vosku zbývá.

Za svou hlavní negativní vlastnost Miloš Zeman v nové knize označuje přílišnou důvěřivost. Sám se označil za dohořívající svíčku, které ale ještě trochu vosku zbývá. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jsem poněkud vyhořelá svíčka, ale ještě trochu vosku zbývá, říká Zeman

  • 162
Za svou nejhorší vlastnost považuje kandidát na Hrad, expremiér Miloš Zeman, že není schopen rozeznat kvalitu lidí, s nimiž se stýká, a přílišnou důvěřivost. Zeman to o sobě tvrdí v nové knize Zpověď informovaného optimisty. A přirovnává se k svíčce. "Já už jsem poněkud vyhořelá svíčka, ale ještě trocha vosku zbývá," říká.

Zeman své názory představuje v rozhovorech s bývalým novinářem Petrem Žantovským, které doprovází výběr z nejznámějších Zemanových článků a veřejných vystoupení. Kromě politiky je v knize i pohled do expremiérova soukromí. Zeman třeba připouští, že Desatero je základem evropských hodnot, ale zároveň by z něj vyňal přikázání: "Nepožádáš ženy bližního svého."

"Jestliže se například moje žena nechce aktivně zabývat politikou, protože ji nezajímá, jednak se jí do jisté míry hnusí, je v takovém případě zbytečné, abych ji vystavoval na odiv médiím," vysvětluje Miloš Zeman, proč jeho žena nevystupuje častěji veřejně po jeho boku. A na otázku, co by chtěl, aby si o něm myslely děti, odpovídá: "Že jsem žil naplno. Plyn jsem vždy sešlápl až k podlaze, ale současně měl také připravenou brzdu, abych nenaboural - a to by mi úplně stačilo."

Novinářům Zeman vyčítá nevzdělanost a enormní sebevědomí a vysvětluje také, jak je to s objímáním stromů na Vysočině, které si s ním všichni spojují. "Já z těch stromů nečerpám energii, jen občas pohladím po kůře takový, který mi připadá krásný," vysvětluje Zeman.

Špidla byl slaboch, Gross lump, s Topolánkem se dalo mluvit

Podle očekávání se příkře vyjadřuje o svých nástupcích v čele ČSSD. Špidlu označuje za slabého člověka, premiéra i předsedu strany. "Pro Grosse nemám slova omluvy, protože ten představuje klientelismus par excellence," hodnotí Zeman dalšího z bývalých premiérů. Když odcházel z funkce předsedy, bylo podle něj lepší, aby stranu vedl slaboch a ne lump.

Zato s Mirkem Topolánkem z ODS se podle něj dalo komunikovat. "Měl zvláštní stavy, které se střídaly asi se čtrnáctidenní frekvencí, a to byly euforie a deprese," říká o dalším z bývalých premiérů. Poslance Melčáka a Pohanku ale prý nepřemlouval, ať pomáhají Topolánkově vládě, jen jim doporučil, ať při volbě prezidenta v roce 2008 podpoří Václava Klause.

Miloš Zeman. Zpověď informovaného optimisty. Rozhovor s Petrem Žantovským (8.

O Jiřím Paroubkovi tvrdí, že ten mu nabízel i kandidaturu na Hrad, ale Zeman se prý bál, aby se mu nestalo to, co v roce 2003, když ho nevolila ani část sociálních demokratů. Vadila mu také Paroubkova snaha uzavřít s Topolánkem velkou koalici, od níž byli v roce 2006 jen "milimetr" blízko.

Zeman vypráví i o tom, jak se zrodil proslulý seznam 27 údajných zrádců v ČSSD, kteří Zemana na Hrad nevolili. "K těm jménům jsem nepřišel hned, dostala se ke mně postupně, a to zhruba v okamžiku, kdy se ti lidé ve svém prostředí přiznali - někdy chlubivě, někdy ne - co udělali. Jeden poslanec, kterého nebudu jmenovat, dokonce v této souvislosti v opilosti vykřikoval: "Bože, já jsem svině!"

Jako předseda ČSSD by se Zemanovi zamlouval Škromach

Zeman očekává, že ČSSD i letos vyhraje krajské a senátní volby, ale pomůže jí k tomu hlavně slabost vlády.

"Kromě kritiky vlády se opět soustřeďuje na nejrůznější rozdávání dárečků. Vzpomeňte si, jak dopadly krajské volby s třicetikorunovým poplatkem. Dneska ty poplatky existují dál. Čili volby se vyhrály na základě nesplněného slibu, že kraje budou platit za občany jejich zdravotní poplatky. Krajské volby 2008 byly v podstatě tak trochu vyhrány podvodem," říká Zeman v nové knize.

Jako vhodného předsedu strany by viděl Zdeňka Škromacha, který se podle něj unáhlil, když se nechal zvolit do Senátu.

Zeman hájí opoziční smlouvu s ODS a za omyl považuje křehké, nestabilní koalice se 101 hlasy. Za chybu považuje dřívější rozhodnutí Ústavního soudu, který zamítl volební novelu na níž se domluvili aktéři opoziční smlouvy - ČSSD a ODS.

Na Hrad by zval všechny a chce jednotnou evropskou armádu

Bývalému prezidentovi Václavu Havlovi vyčítá Zeman jeho podporu menším pravostředovým stranám i to, že se stranami jednal jen selektivně. Zeman slibuje, že by jednal se všemi stranami bez diskriminace, tedy i s komunisty.

Hlavní roli prezidenta vidí v tom, že má vytvářet pole pro dialog parlamentních subjektů. "Když se dva, v našem případě více než dva, perou, musí tady být někdo, kdo je uklidní. V tom vidím základní smysl prezidentské funkce v České republice," vysvětluje Zeman. Prezident má kromě možnosti formálně i neformálně jednat se stranami možnost kdykoli přijít na jednání vlády i parlamentu, promluvit tam, a právě tak prosazovat své názory.

Evropě podle Zemana hrozí, že když si bude žít nad poměry a málo investovat, stane se zaostalým kontinentem. Radí posílit pravomoci Evropského parlamentu a je také pro jednotnou evropskou armádu místo národních. "Mít dvacet sedm armád je šaškárna," tvrdí kandidát na prezidenta České republiky, který podle průzkumů patří spolu s Janem Fischerem zatím mezi dva hlavní favority volby.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video