Kněz ze seznamu StB zůstává ve funkci

  • 21
Generální sekretář České biskupské konference Karel Simandl zůstane ve funkci. Vedení konference rozhodlo, že nemusí rezignovat, i když je jeho jméno uvedeno v seznamech agentů komunistické Státní bezpečnosti. Funkci, kterou vykonává od roku 1995, dal katolický kněz sám k dispozici.

"Karel Simandl není v této řadě mezi duchovními zdaleka sám, ale byl jediný, kdo měl nyní odvahu se k tomu postavit čelem," řekl mluvčí katolické církve Daniel Herman.

Biskupové se podle něj shodli, že vzhledem k dobrému a obětavému plnění svěřeného úřadu nepovažují sekretářovu rezignaci za nutnou.

StB Simandla oslovila, když mu bylo 19
Nad "selháním", kterého se dopustil jako devatenáctiletý, generální sekretář nyní ve 48 letech vyjádřil lítost.

Když mu nebylo umožněno studium na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích, podlehl nabídce StB, která mu umožnila vycestovat do zahraničí.

Simandl se nyní objevil v seznamech vydaných ministerstvem vnitra. Podle svého vyjádření se domníval, že tam jeho jméno být nemůže. Po vycestování totiž v dopise tehdejšímu ministru vnitra spolupráci s StB odmítl.

Simandl spolupráci v zahraničí odmítl
Dopis napsal po pokusu pracovníka československého velvyslanectví v Římě o kontakt s ním.

Poradil mu to spirituál papežské koleje Nepomucenum, kterého Simandl sám informoval; záležitost oznámil i rektorovi tohoto zařízení pro studenty z Československa.

Po vysvěcení na kněze Simandl kvůli tomu nepracoval ve vatikánských úřadech, ale byl poslán do duchovní správy.

V 80. letech tak působil jako kaplan v USA, administrátor v jedné italské farnosti a učitel náboženství na obchodní akademii u Bolzana.

Jako úředník byl na vatikánskou Kongregaci pro biskupy povolán až v roce 1987, po delší době práce ve farnostech. Do roku 1995 byl pak sekretářem Apoštolské nunciatury v Bonnu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video