Pozemek Patrika Oulického v Moravanech u Ústí nad Labem. Svůj dům začal v roce

Pozemek Patrika Oulického v Moravanech u Ústí nad Labem. Svůj dům začal v roce 2008 stavět rovnou v chráněné krajinné oblasti. | foto: MF DNES

„Kmotr“ Oulický získal zpětně povolení na černé stavby, jiné přestavěl

  • 182
Vlivný člen ODS, ústecký podnikatel Patrik Oulický, postavil nový krytý vjezd na svůj pozemek v Moravanech. Původní mu úřady nakázaly strhnout, protože byl postavený načerno. Zatímco původní vjezd připomínal malé, zastřešené autobusové nádraží, nový vypadá jako tři stodoly v řadě za sebou. Úředníkům ale vyhovuje.

"Povolení ke stavbě dostal letos v srpnu, předložil souhlasné stanovisko CHKO, vše bylo bez problémů," řekl vedoucí stavebního úřadu v Trmicích Martin Sommer, jehož úřad stavbu povolil.

Vedle staré brány a vjezdu šel k zemi i přiléhající plot (více zde). Na jeho místě už také stojí nový. I ten stavební úřad v Trmicích odsouhlasil a Oulický už obě stavby i zkoulaudoval.

V poslední době získal podnikatel od ústeckého magistrátu také zpětná povolení k dalším černým stavbám na svém pozemku - bazénu, rekreačnímu objektu a terénním úpravám.

"Ve věci bazénu bylo stavebním odborem vydáno dodatečné povolení stavby a souhlas s užíváním," uvedla vedoucí tiskového odboru Klára Křivská s tím, že rozhodnutí již nabylo právní moci.

Zastřešený vjezd musel Oulický zbourat.

Na bazén vydal magistrát povolení zpětně.

Do podrobností se magistrát při odůvodňování svého rozhodnutí příliš pouštět nechce. "Zákon umožňuje komukoliv požádat o dodatečné povolení. V případě, že jsou splněny zákonné podmínky, je stavba dodatečně povolena," řekl Jaroslav Kouba z tiskového odboru deníku Blesk.

Opěrné zdi jsem přestavěl, jak chtěl úřad, tvrdí Oulický

Kolem Oulického domu už stojí také nové opěrné zdi, ty staré podle květnového rozhodnutí ústeckého magistrátu musel kvůli chybějícímu povolení odstranit.

Patrik Oulický

Podnikatel Patrik Oulický.

Majitel stavební firmy, která dostává mnohamilionové veřejné zakázky. Kvůli svému vlivu bývá označován za kmotra ODS, takhle o něm mluvil Mirek Topolánek nebo Vít Bárta.

Pochybnosti vzbuzuje třeba přestěhování Úřadu Regionální rady Severozápad do jeho domu v centru Ústí. Úřad dříve platil roční nájem v jiné budově čtyři miliony korun, u Oulického platí deset milionů (více zde).

Naopak Oulického firma platí městu za pronájem vedlejší plochy jen 50 korun za metr čtvereční, tedy ročně necelých 39 tisíc korun (více zde).

"Všechno jsem to dělal přesně podle toho, co mi uložil stavební úřad," řekl Oulický.

Jestli zdi snížil, zúžil či jinak pozměnil, neřekl. Ochráncům přírody u těch původních vadilo právě to, jak jsou masivní.

"Stavebník do architektonicky zachovalého vesnického prostředí vnáší cizorodé prvky," řekla v roce 2009 tehdejší šéfka Správy Chráněné krajinné oblasti České středohoří Markéta Peřinová.

Právě pracovníci správy CHKO na přelomu srpna a září 2008 náhodou zjistili, že Oulický rozšiřuje sídlo kolem svého domu v Moravanech na Ústecku bez potřebných povolení. Navíc část staveb přistavoval na nezastavitelném území ve třetí zóně ochrany CHKO, kde můžou vyrůst jen jednoduché budovy pro lesníky a zemědělce (více zde).

V září 2008 zahájil stavební úřad v Trmicích řízení o odstranění staveb. Kromě vjezdu byl úřad připravený nařídit Oulickému odstranit všechny černé stavby.

Těsně před vynesením rozhodnutí v červnu 2009 ale sebral Trmicím případ na Oulického podnět krajský úřad. Na jeho další přání kraj předal spis ústeckému magistrátu, s kterým má Oulický dobré styky.

Podnikatel čeká, že veškeré záležitosti kolem jeho sídla v Moravanech se uzavřou do konce letošního roku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video