Íránský bloger Husajn Derakšán

Íránský bloger Husajn Derakšán | foto: The Guardian

Kmotr íránských blogerů podporoval Ahmadínežáda, přesto putuje za mříže

  • 9
Nejznámější íránský bloger Hosejn Derachšán byl odsouzen na devatenáct let do vězení. Pětatřicetiletý muž pomáhal ve státě kontrolovaném islamistickým režimem šířit svobodu slova. Přestože v posledních letech režim podporoval, soud ho shledal vinným z protistátních aktivit.

Derakšán byl zatčen v Íránu v dubnu 2008 po návratu z Velké Británie, kde nějakou dobu žil. Kromě íránského má také kanadské občanství.

Podle listu The Guardian byl obviněn ze spolupráce s nepřátelskými zeměmi, šíření protivládní propagandy, podpory kontrarevolučních skupin, urážky islámských myšlenek a náboženských vůdců a provozování obscénních webů. Proces u teheránského soudu začal v červnu. Prokurátor pro Derakšána údajně požadoval trest smrti.

"O rozsudku neřekli ani rodině, ani jeho právníkovi. Vše jsme se dozvěděli ze zpráv," řekl organizaci International Campaign for Human Rights in Iran (ICHRC) příbuzný odsouzeného blogera.

Konzervativní zpravodajský server Mashreqnews.ir informoval o odsouzení kontrarevolučního blogera. Derakšán prý také musí zaplatit soudní výlohy ve výši 820 tisíc korun.

Cesta do Izraele

V Íránu je stále mnoho blogerů, kteří komentují dění v zemi i přes vládní represe. Ty se zostřily v reakci na masivní protesty po bouřlivých prezidentských volbách v minulém roce.

Derakšánova role na íránské internetové scéně byla zásadní: často se mu také říkalo Kmotr blogerů. Demokratickým aktivistům pomáhal osvojit si práci s internetem, především blogování a podcasting v perštině. Íránské úřady ho po jeho odjezdu ze země v roce 2000 donutily, aby se za své podvratné postoje omluvil a od roku 2004 cenzurují jeho blog.

Před čtyřmi lety podnikl cestu do Izraele. Podle svých slov chtěl židovské zemi rozmluvit útok na Írán a svým krajanům pomoci pochopit, že Židé nejsou zlí. Odsouzen byl zřejmě za své staré kritické postoje k duchovním vůdcům Íránu, protože v posledních letech podporoval prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. To rozhořčilo řadu jeho čtenářů.

Podle ICHRC je Derakšán vězněm svědomí, odsouzeným pouze za své názory a publikační činnost. Organizace apeluje na odvolací soud, aby blogera osvobodil. V íránských věznicích je údajně přes 500 vězňů svědomí.

trest za porušování lidských práv

Spojené státy ve středu uvalily sankce na osm íránských představitelů, kteří se měli účastnit bití a zabíjení demonstrantů protestujícím proti výsledkům loňských prezidentských voleb. V nich zvítězil prezident Mahmúd Ahmadínežád, zástupci opozice ale tvrdili, že hlasování bylo zmanipulované. Sankce pro Íránce znamenají, že s nimi žádný Američan napříště nebude obchodovat.

Protivládní demonstrace v Íránu trvaly několik měsíců. Nakonec je rozehnala policie a íránské revoluční gardy, které jsou hlavní oporou režimu. Ve vězení skončily tisíce příznivců opozice, několik desítek demonstrantů přišlo o život.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video