Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klvaňa: Kóta 718 bude nejlépe chráněným místem ČR

  13:24aktualizováno  13:24
Petice pro referendum je pro mne důkazem, že by žádné referendum být nemělo, říká "pan Radar" Tomáš Klvaňa. Vládní mluvčí pro radar tak odpověděl padesáti osobnostem, které v petici žádají referendum o plánované americké základně protiraketové obrany.

Tomáš Klvaňa - Bývalý mluvčí prezidenta Tomáš Klvaňa a kancléř Jiří Weigl | foto: David NeffMF DNES

Protiraketový radar

Znamenala by výstavba radaru postoupení českého území cizímu státu?
Stanice by byla zřízena po souhlasu vlády, parlamentu a prezidenta a sloužila by k naší obraně a obraně spojenců. V žádném případě by se nejednalo, jak petice uvádí, o postoupení území cizímu státu. Stanice by byla integrální součástí svrchovaného území ČR.

Mohou vůbec poslanci, senátoři a prezident o základně na našem území rozhodnout, aniž by se konalo referendum?
Je nemožné zpochybňovat legálnost mandátu poslanců a senátorů parlamentu rozhodovat o této záležitosti. Legálnost je dána ústavou, která rozhodnutí tohoto typu ukládá poslancům parlamentu, senátorům a prezidentovi republiky.

Referendum je možné, přijme-li k němu parlament příslušný ústavní zákon. Podle článku 43 Ústavy ČR však Parlament ČR může vyslovit souhlas s pobytem ozbrojených sil jiných států na území ČR, což je v současné době při absenci zákona o referendu jedinou právní možností.

Bylo by Česko případným radarem v Brdech opravdu chráněno?
Radar spolu s deseti antiraketami, jež mají být umístěny v Polsku, bude součástí vícevrstevného systému ochrany velké části Evropy (nepokrýval by například jihovýchodní Balkán) a Ameriky v případě omezeného útoku několika řízených balistických raket středního a dlouhého dosahu. Obrana v budoucnosti spolehlivě pokryje Česko.

Nezvýší se však bezpečnostní riziko pro lokalitu, kde by byl radar umístěn?
Důležitý argument: lokalita s radarem, hustě osídlená, se v případě války stává možným terčem. To je pravda. Nevím vlastně, co tím chce petice říci. Pokud snad to, že by bylo lepší se do ničeho neplést a nepodílet se na vlastní obraně, protože pochopitelně celá střední Evropa je "hustě osídlena", dostala by se petiční teze zle blízko zbabělosti.

Je pravdou, že systém chrání sám sebe před útokem střel minimálně středního doletu. Obecně lze tedy s jistou nadsázkou říci, že v případě umístění radaru bude kóta 718 v Brdech nejlépe chráněným místem v České republice.

Může radar nějak ohrozit zdraví lidí nebo životní prostředí?
Radar bude muset splňovat české hygienické normy a normy elektromagnetické kompatibility. Americká strana bude k plnění požadavku souladu radaru s českými předpisy vázána smlouvou, v níž bude tento požadavek právně zakotven. Navíc záření produkované radiolokačním vysílačem je anténou vysíláno do určitého směru (kuželu). Tento kužel probíhá tak vysoko nad zemí, že nikdo není vystaven záření, jehož intenzita by stála  za zmínku. Jakákoli rizika spojená se zářením budou dále vyloučena vytyčením přísně hlídané zóny, kam nebude povolen vstup.

Jak byste vysvětlil výrok místopředsedy vlády o znovuzavedení povinné vojenské služby?
Úmyslem nebylo vyhrotit otázku obranné bezpečnosti země mantinely buď radar, nebo vojna. Obecně lze ovšem říci, že naše ochota přispět ke spojenecké obraně, tj. i obraně spojenců, se odrazí na jejich ochotě chránit nás, a nepřímo tak určí potřebnou míru našeho obranného úsilí.

Jak byste reagoval na výtku, že média neposkytují dostatek pravdivých informací?
Vláda zastává politiku transparentnosti, a to jak prostřednictvím oficiálních vystoupení, tak i tiskových zpráv, tématických internetových serverů i účastí na besedách s občany. Informace poskytované touto cestou dávají občanům pravdivý a úplný pohled na problematiku protiraketové obrany. Způsob, jakým komerční i veřejnoprávní média nakládají s poskytovanými informacemi, není a nesmí být vládou a jejími orgány ovlivňován.

Není ale tato petice dokladem, že veřejnost nemá jednotný názor a mělo by být vypsáno referendum?
Naopak, tato petice je pro mě důkazem, že referendum by být nemělo. Jsou-li významní a vzdělaní občané takto dezorientováni, a to navzdory tomu, že už několik týdnů jsou skoro všechny informace na nejrůznějších místech k dispozici, kampaň před referendem by spíš než racionální diskurz připomínala rituály protiamerického populismu. Nevěřím, že by si signatáři, jichž si vážím, něco takového přáli. - celé znění reakce zde

Autoři:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Mimořádný neplánovaný nácvik skupiny Saudi Hawks za zrušená vystoupení na Dnech...
Jestřábi z Arábie nakonec předvedli nad Ostravou úchvatnou podívanou

Obě plánovaná vystoupení skupiny Saudi Hawks na víkendových Dnech NATO v Ostravě překazilo počasí. Fandové letectví však nakonec o úchvatné představení...  celý článek

Rumunský 26. pěší pluk přezdívaný "Rudí škorpioni" tvoří jádro nové vícenárodní...
Nechceme novou studenou válku, řekl šéf NATO k opatřením na jihovýchodě

V rumunské Craiově od listopadu začne působit další vícenárodní brigáda NATO na odstrašení Ruska. Podobně jako další bojové skupiny Aliance v Pobaltí a v...  celý článek

První z darovaných amerických vrtulníků UH-60 Black Hawk v barvách afghánských...
Máme černé jestřáby, radují se Afghánci. USA dodají impozantní flotilu

Afghánské letectvo dostalo darem první dva nové vrtulníky UH-60 Black Hawk. Je to zatím jen symbolická "ochutnávka" pomyslného vzkříšení afghánských vzdušných...  celý článek

Advantage Consulting, s.r.o.
TEAM LEADER PRO AGILNÍ TÝM

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.