Kluby mají kandidáty na ombudsmana

- Senátorské kluby vybraly kandidáty na ombudsmana - veřejného ochránce práv. ČSSD navrhují Jiřího Vyvadila, klub unionistů a ODA Oldřicha Kužílka a Milenu Černou. Na Janě Ryšlinkové se shodli společně s lidovci. Ti navíc přidali svou kandidátku Simeonu Zikmundovou.
Také ODS, přestože nesouhlasila se vznikem nové instituce, bude mít vlastního kandidáta. Senátorský klub hodlá jeho jméno zveřejnit až příští týden.

Šéf senátního ústavně-právního výboru Jiří Vyvadil svůj zájem o funkci projevil už před časem. "Udělalo mi radost, že v tajném hlasování jsem z pěti návrhů získal výrazně větší podporu... a měl bych se proto pokusit přesvědčit i ostatní senátory a později i poslance, aby mi dali důvěru," uvedl nadšeně. Tvrdí , že "jednoznačně ví, o čem by
ombudsman měl být".

Kandidáti senátorů
na ombudsmana
ČSSD Jiří Vyvadil (šéf senátního ústavně-právního výboru)
US a ODA Oldřich Kužílek (bývalý poslanec),
Milena Černá (Nadace Olgy Havlové)
US, ODA a KDU-ČSL Jana Ryšlinková (Impuls 99)
KDU-ČSL Simeona Zikmundová (právnička a ředitelka Školského úřadu ve Žďáru nad Sázavou)

Předseda lidoveckých senátorů Jiří Šenkýř se domnívá, že velmi vhodná by byla společná kandidátka lidovců, ODA a unionistů Ryšlinková. "Paní Ryšlinková je nám sympatická svojí razancí, s níž řeší problémy, a její vize působení ombudsmana nás nadchla a potěšila," vysvětlil.

Oldřicha Kužílka, který je spoluautorem zákona o svobodě informací, jeho kandidatura potěšila. Už teď údajně řeší mnoho dotazů občanů týkajících se právě nové normy. "Již tu roli v podstatě plním. Už asi tři nebo čtyři měsíce se na mne obrací docela velké množství lidí, který radím a pomáhám," uvedl.

Senátní volební komise, která návrhy kandidátů do konce března shromažďuje, obdržela už více než 30 návrhů. Senát z došlých návrhů vybere dvě osobnosti, další dvě navrhne prezident republiky. Prvního českého ombudsmana nakonec vybere sněmovna.

Ombudsman ve světě

- úřaduje ve 12 z 15 zemí Evropské unie, má svůj původ ve Skandinávii. Poprvé vznikl ve Švédsku v roce 1809, kdy se přímo objevil v ústavě.
- nyní působí ve více než 80 zemích světa. Havajský úřad ombudsmana se stal v roce 1967 prvním v USA. Ze zemí střední a východní Evropy ombudsmana akceptovalo například Rusko, Maďarsko, Litva, Slovinsko či letos v lednu Albánie.
- obecně okruh ombudsmanových pravomocí zahrnuje kontrolu dodržování zákonů vládou a všemi úřady, radami i komisemi. V Norsku, Švédsku a na Novém Zélandu jsou však z jeho působnosti vyjmuty případy obecních zastupitelských sborů a vládní či soudní rozhodnutí. Vládní nařízení nespadají do jeho kompetence také ve Švédsku a rozhodnutí soudů rovněž v Dánsku.
- v Rakousku má ombudsman každý týden vyhrazený čas v televizi k tomu, aby vyložil občanům, jaké problémy právě řeší. Ve Španělsku je třináctiletý úřad ombudsmana druhou největší autoritou po králi. V Portugalsku, kde s ním mají více než dvacetiletou zkušenost, je ombudsman členem státní rady jako prezidentova státního orgánu a je neodvolatelný. V obou zemích je volen třípětinovou většinou a odpovídá tamním parlamentům.
- v Maďarsku loni díky ombudsmanovi skupina mladých ekologů donutila ministerstvo obrany přiznat, že billboardy vyzývající Maďary ke kladnému hlasování v referendu o vstupu do NATO platila vláda, přestože to na nich nebylo uvedeno.
- vedle orgánů s celostátní působností existují i ombudsmani místní například ve Velké Británii a Švýcarsku nebo speciálně zaměření jako "dětští ombudsmani" na ochranu práv dětí ve Švédsku či ombudsmani pro ozbrojené složky, trh a reklamu v Norsku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video