Petr Gazdík byl znovu zvolen předsedou hnutí Starostové a nezávislí (4. června

Petr Gazdík byl znovu zvolen předsedou hnutí Starostové a nezávislí (4. června 2011) | foto: ČTK

Na stole je nově i přímá volba starostů. Zatím v menších obcích

  • 11
Poté, co si lidé poprvé sami zvolili prezidenta, zkouší Starostové a nezávislí, kteří spolupracují s TOP 09, prosadit i přímou volbu starostů. "Nepovažuji za správné, že vláda záměr volit starosty přímo ve většině obcí opustila," zdůvodnil to šéf hnutí STAN a lídr společného poslaneckého klubu s TOP 09 Petr Gazdík.

Vláda má přímou volbu starostů v programovém prohlášení a poslanecký klub TOP 09 a Starostů považuje závazek jejího prosazení za stále platný.

"I když si myslím, že by přímá volba starostů měla být prosazena na celém území, respektujeme dosaženou koaliční shodu. Starosty by si tak mohli zvolit zatím občané v obcích do patnácti set obyvatel," uvedl jeden z předkladatelů návrhu Stanislav Polčák z hnutí Starostů a nezávislých.

Pro přímou volbu by se mohly rozhodnout i obce do 10 tisíc obyvatel. Větší města zatím nikoli.

Gazdík upozorňuje, že přímo volený je nyní už starosta například na Slovensku, v Polsku i v Německu. I tak ale není jisté, zda se mu podaří jeden z cílů jeho hnutí prosadit.

Musela by se totiž změnit i Ústava, a tak bude muset TOP 09 hledat podporu nejen ve vládní koalici, ale i u opoziční ČSSD, která má většinu v Senátu. Změnu Ústavy musí schválit obě komory parlamentu ve stejném znění.

"Vítáme procitnutí Petra Gazdíka. Podpoříme tento návrh. Vyzýváme také ODS a stranu LIDEM, aby si vzpomněly, co slibovaly," řekl předseda Věcí veřejných Vít Bárta.

ODS je ale proti. "Zkušenosti ze Slovenska ukazují, že přímá volba starostů vede k chaosu v zastupitelstvu a k zablokování rozvoje obcí, a to zejména v případě, kdy je starostou zvolen člověk, který je z jiného politického uskupení než většina zastupitelstva. Navíc, zejména v malých obcích by přímá volba starostů vedla ke zcela zbytečnému vyhrocení osobních konfliktů," uvedlo v prohlášení grémium ODS.

Návrh na přímou volbu naopak podpořil senátor Tomio Okamura, který založil hnutí Úsvit přímé demokracie. "Jsme rádi, že první vládní strana podpořila přímo program našeho hnutí Úsvit přímé demokracie. S blížícími se volbami si parlamentní strany konečně začínají uvědomovat přání značné části občanů a to potřebu ústavní změny našeho politického systému směrem k přímé demokracii. Tuto snahu plně podporujeme," uvedl Okamura.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video