Mirek Topolánek navštívil generální štáb armády

Mirek Topolánek navštívil generální štáb armády | foto: Michal Sváček, MF DNES

Klopýtání politiků k dohodě přijde stát draho

  • 243
Rychlé střídání vlád a neschopnost politiků se na čemkoli domluvit nevysilují jen voliče, ale i státní kasu. Jestli totiž Mirek Topolánek v druhém pokusu úplně obmění svůj kabinet, hned pět ministrů jeho vlády si na svůj účet připíše odchodné ve výši jednoho platu, tedy 110 tisíc korun.

Nárok na odstupné mají ministři, kteří nejsou ani poslanci, ani senátory: šéf obrany Jiří Šedivý, Miroslava Kopicová ze školství, ministryně zemědělství Milena Vicenová, Petr Kalaš z životního prostředí a šéf kultury Martin Štěpánek.

Odchod kabinetu, který do demise "vydržel" jen osmatřicet dnů, by tak státní kasu přišel na 550 tisíc korun.

Ministři měnící se jako na běžícím pásu přidělávají vrásky i šéfovi ochranné služby policie. Ta zajišťuje bodyguardy a řidiče pro premiéra a ministry vnitra, zahraničí a spravedlnosti.

Jenže poslední dobou musí hlídat i předchůdce těch současných. Politici totiž mají ze zákona právo na ochranku ještě tři měsíce poté, co své křeslo opustí.

"Musíme chránit a zajistit auto i s řidičem bývalému premiérovi Paroubkovi a jeho ministrům až do konce prosince. Teď máme další chráněné osoby ze současné vlády, a jestli premiér Topolánek sestaví další vládu do konce roku, budeme muset chránit i její členy. Pokud bychom jeli na trojnásobný výkon, mohli bychom mít potíže," přiznává šéf ochranné služby Lubomír Kvíčala.

Málo aut i řidičů
"Nedostatkovým" zbožím by mohla být hlavně auta se speciálně vycvičenými řidiči. "Některým policistům jsme museli už teď ubrat hodiny, které by měli trávit výcvikem a služební přípravou. Pokud bychom chránili členy tří vlád najednou, museli bychom jejich povinnosti ještě více upravit, aby mohli být co nejvíce ve službě. Ale nějak bychom to zvládli," říká Kvíčala s tím, že na rozpočet ochranky její větší "zatížení" nebude mít vliv.

Největší zbytečnou "útratu" na účet daňových poplatníků má na svědomí Sněmovna. Než se politici po červnových volbách dokázali dohodnout, kdo ji bude řídit, uběhlo dva a půl měsíce. Přitom jeden den fungování Sněmovny stojí státní kasu podle tvůrců projektu Efektivní stát téměř tři miliony korun.

Dohadování o předsedovi dolní komory tak daňové poplatníky přišlo na dvě stě milionů korun. Přitom se poslanci neusnesli ani na jediném zákonu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video