Klonovaná telata jedné krávy

  • 1
- Klonování se začíná rozjíždět ve větším měřítku: japonští výzkumníci oznámili v časopise Science, že klonovali osm telat z buněk jediné dospělé krávy. Čtyři telata sice při porodu či brzy po narození zemřela, avšak z důvodů, které zřejmě nesouvisí se samou podstatou klonování. Zase se tak přiblížil okamžik, kdy začne mít klonování ekonomický význam.

Klonování je nepohlavní rozmnožování bez použití spermatu, při němž nový živočich vznikne přímo z buňky jiného živočicha, a stane se tak vlastně jeho mladší genetickou kopií. Konkrétní technické kroky klonovacího postupu se v jednotlivých laboratořích různí, avšak v zásadě existují dvě výchozí možnosti. První, jednodušší, je klonování z buněk dosud nenarozeného zárodku. Druhou, složitější, je klonování z buňky už dospělého jedince.
V tomto případě vzali vědci z univerzity v japonském městě Nara, vedení výzkumnicí Yoko Kato, buňky z rozmnožovacích tkání dospělé krávy. Z nich vybrali buněčná jádra (obsahující naprostou většinu genetických informací o zvířeti), která pak vložili do neoplodněných vajíček jiných krav namísto původního buněčného jádra těchto vajíček. Takto vzniklá embrya pak implantovali do děloh dalších krav, které je donosily a porodily.
Příčinou smrti některých telat při porodu a po porodu bylo nešťastné utonutí v plodové vodě, příliš odkládaný porod a zápal plic pocházející z úžehu.
Čtyři přežilá telata mají identické vlastnosti své genetické matky, která se však vůbec nijak nepodílela na vývoji plodu a jeho donošení.
Klonování dospělých hospodářských zvířat považují výzkumníci za slibné proto, že pro ně lze vybrat jako dárce zvíře s nejlepšími vlastnostmi (například dávající nejvíc mléka či masa), a získat tak potomstvo se zcela stejnými kvalitami. Při použití buněk ze zárodku ještě nikdo nemůže přesně vědět, jaké vlastnosti bude klonované zvíře opakovat.

Už dříve se japonským vědcům dařilo: Jako první na světě v létě představili telata klonovaná z buněk dospělé krávy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video