Malý tvor může způsobit velké zdravotní problémy.

Malý tvor může způsobit velké zdravotní problémy. | foto: Profimedia.cz

Klíšťatům se daří, počet nakažených prudce stoupl

  • 162
Klíšťata jsou letos nebezpečnější než kdy dřív. Od počátku roku už v Česku onemocnělo klíšťovou encefalitidou 52 lidí. To je proti loňsku dvojnásobek. Lidé by podle odborníků neměli podceňovat očkování. To je ve zkráceném režimu pořád ještě možné.

"Počet nemocných je letos skutečně vysoký. Pětiletý průměr je 31 osob. Předpokládáme, že počet se ještě zvýší v souvislosti s blížícími se prázdninami a dovolenými," říká Čestmír Beneš ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ), který statistiky sleduje.

Právě toto pracoviště vydává upozornění o stupni aktivity klíšťat. Ten už se několik týdnů drží na nejvyšším stupni 3. Čím vyšší je stupeň aktivity, tím vyšší je i pravděpodobnost napadení člověka nebo zvířete klíštětem, a tím nakažení klíšťovou encefalitidou nebo lymeskou boreliózou.

Neměnící se aktivita klíšťat na stupni 3 v posledních týdnech je podle Bohumíra Kříže dána dvěma faktory. "Prvním je období roku, jež v dlouhodobém průměru představuje vrchol aktivity populace klíštěte. Druhým faktorem je aktuální počasí, které je pro aktivitu klíštěte velmi příznivé," vysvětluje odborník ze SZÚ.

Léčba klíšťové encefalitidy trvá měsíce
Klíšťová encefalitida je infekční onemocnění, které patří do kategorie s přírodní ohniskovostí. "To znamená, že se primárně jedná o onemocnění zvířat a vyskytuje se v přírodě nezávisle na člověku. Člověk se může nakazit, pokud je kousnut klíštětem nebo když konzumuje nepřevařené kozí či kravské mléko nebo nepasterizovaný sýr," vysvětluje Čestmír Beneš.

Léčení klíšťové encefalitidy bývá dlouhé a onemocnění může zanechat i trvalé následky. V srpnu loňského roku se touto infekcí nakazila i dvanáctiletá Magdalena Emingerová z Prahy. "Nejprve byla dcera v nemocnici. Měla vysoké horečky, téměř nejedla, výživu dostávala v kapačkách. Pomalu se to zlepšovalo, ale na kontroly chodíme stále," vypravuje její maminka Eva.

Dívka se nakazila při prázdninovém pobytu v jižních Čechách. Pohybovala se v místech, kam rodina se třemi dětmi pravidelně jezdí. "Pár klíšťat už děti měly, nevěřila jsem proto, že by se mohlo stát něco takového. Letos jsem nechala naočkovat celou rodinu včetně babiček a dědečků. Totéž radím všem svým známým," dodává paní Eva.

Nezapomínat na prevenci, radí lékaři
Přestože ideálním obdobím pro očkování proti klíšťové encefalitidě je podzim a zima, i v současné době je možné nechat se naočkovat. "Jedná se ovšem o tak zvaný zkrácený čtrnáctidenní režim. Lidé si však v tomto období musí dát pozor, aby nechytli klíště," vysvětluje Věra Štruncová z Infekční kliniky Fakultní nemocnice v Plzni.

V každém případě by však lidé měli pamatovat i na další opatření, která mohou riziko napadení klíštětem zmírnit. "Určitě je dobré používat repelent, nesedat a nelehat v porostech, prohlížet tělo večer a ráno a případné klíště okamžitě odstranit," popisuje Čestmír Beneš.

Pokud je vyhlášen druhý nebo třetí stupeň aktivity klíšťat, také nevstupovat do křovin a bylinné vegetace, zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a do listnatého mlází a pohybovat se pokud možno pouze po zpevněných cestách.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video