Klíšťat je letos víc než jindy

  • 3
Brno - Kdo se vydá do lesa, může doslova na vlastní kůži pocítit, že v letošním roce je ve srovnání s předchozími lety mnohem více klíšťat. Potvrzují to i odborníci z Akademie věd České republiky, kteří se klíšťaty zabývají ve svém specializovaném pracovišti Ústavu biologie obratlovců ve Valticích na Břeclavsku. "Jen ve srovnání s loňským rokem jsme na naší studijní ploše u Valtic zjistili jednou tolik klíšťat," řekl Zdeněk Hubálek, který ve valtickém Ústavu biologie obratlovců pracuje.

Proč tomu tak je, však odborníci odpovědět jednoznačně nemohou. "Podílejí se na tom jak přírodní faktory, tak složitý vývojový cyklus klíštěte obecného, který trvá dva i více let. Je proto těžké určit prognózu, které roky budou z hlediska výskytu klíšťat horší," dodal Hubálek.

Nakažená klíšťata bývají na stejných místech
Méně pozornosti výskytu klíšťat věnují hygienici. "Nemá smysl donekonečna sbírat klíšťata na stejných místech. Máme zmapovaná ohniska, kde se nacházejí infikovaná klíšťata a tato ohniska se příliš nemění," uvedl Milan Pejčoch z Krajské hygienické stanice v Brně. Například na jižní Moravě se nakažená klíšťata objevují v pásu vedoucím od Vírské přehrady k Brnu, odtud se tento pás lomí a táhne se k řece Dyji a Vranovské přehradě.

Klíšťata se infikují na lesních hlodavcích, ale někdy se nákaza přenáší i ze samičky na mláďata. K nejčastějším klíšťaty přenášeným nákazám patří lymeská borelióza a klíšťová encefalitida. Klíšťata však mohou přenášet například i tularémii nebo ehrlichiózu.

Lidé se mohou setkat s klíšťaty v různých vývojových stadiích. Různí se také infikovanost klíšťat u jednotlivých vývojových stadií klíštěte obecného. "Larvy jsou infikovány v pěti procentech, nymfy v desíti až patnácti procentech a dospělí jedinci červené barvy až ve třiceti procentech. Pro člověka jsou nejnebezpečnější nymfy, protože často uniknou pozornosti člověka," upozornil hygienik.

Účinnou ochranou jsou podle něj všechny repelenty, které hygienici testovali. "Jsou zkušenosti i s B-komplexem, který podobně jako požití rajčat, odpuzuje hmyz. V situaci, kdy se člověk dostane do místa, kde je velké množství klíšťat, to ale asi nepomůže," uvedl Pejčoch.

Problémy se objevují u jednoho procenta lidí, kteří měli klíště
Lidé, u nichž se po přisátí klíštěte objeví zdravotní potíže, mohou navštívit specializované ambulance při infekčních klinikách ve většině nemocnic. "Neměli by k nám chodit lidé a žádat odstranění klíštěte. To by si měl člověk udělat sám, případně mu může pomoci obvodní lékař. U nás by měli hledat pomoc, jestliže v místech, kde bylo klíště přisáto, objeví po několika dnech něco nečekaného," vysvětlil Zdeněk Černý z infekční kliniky brněnské fakultní nemocnice v Bohunicích.

Větší zarudnutí s odstupem několika dní i týdnů bývá příznakem prvního stadia boreliózy. Horečka po několika dnech může signalizovat klíšťovou encefalitidu či méně časté onemocnění jako je ehrlichióza. "Když rána po klíštěti začne hnisat a udělá se bolestivá uzlina v třísle nebo podpaží, podle toho, kde klíště na těle bylo, může to značit tularémii," dodal Černý. Zdůraznil však, že jen u jednoho procenta lidí, kteří měli klíště, se projeví zdravotní problémy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video